شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 20th مارس 2015
4:52 ب.ظ
در رثای مرگ ماموستا دافعی

فوت دانایان فوت جهان است

ابراهیم محمدحسینی:در گذشت یکی دیگر از علامه های اهل سنت، ضایعه جبران ناپذیر بزرگی برای اهل سنت وجماعت در مناطق کردنشین بود. در گذشت حاج ماموستا ملا احمد دافعی که تمام زندگی خود را در حجره های مساجد کردستان به تعلیم طلبه ها اختصاص داد،خبر ناگواری برای طلبه ها وماموستایان اهل سنت بود.dafeei1

فوت این مجاهد نستوه علوم دینی که در مراسم ختمش بارها سخنرانان از این حادثه به عنوان “فوت اندیشمند، فوت جهان است”یادکردند برای مناطق اهل سنت، جبران ناپذیر خواهد بود.

خبر درگذشت این مرد بزرگ برای بیش از یکصد ماموستای علوم دینی که نزد وی “اجازه ملایی” گرفته بودند و برای طلبه های حجره های علوم دینی و به ویژه طلبه های حجره های سنتی بسیار دردناک بود وروزگار نیز هیچگاه تکریم وی از طالب، رافت وی با مردم و 60 سال خدمت به دین مبین اسلام  را از یاد نخواهد برد.

هرچند مرگ حق است وهمه ما نزد خالق برخواهیم گشت ولی این اظهار تاسف وتالم برای عالمان از چند جنبه است؛عالمانی که مجاهد وار تمام زندگی خود را صرف تدریس در حجره های سنتی کردند و از سویی دیگر کمتر کسی حاضر است که درشرایط امروز خود را وقف مردم کند و از طرفی دیگر حجره های سنتی امروز رونقی ندارند و ماموستایانی چون دافعی که فوت می کنند جانشین ندارند.

تشییع جنازه این ماموستای 85 ساله بانه ای با حضور اقشار مختلف مردم و به ویژه طلاب وروحانیان برگزار شد و در  مزارستان”شوی”زادگاه این عالم ربانی به خاک سپرده شد.

در مراسم مجلس ترحیم که در مسجد” سید”- که بیش از 20 سال به عنوان امام جماعت در آنجا حضور داشت – برگزارشد و شخصیت های مهم مذهبی از استانهای کردنشین شرکت و تعدادی از آنها سخنرانی نمودند؛ ماموستا مصطفی شیرزادی امام جمعه مریوان،ماموستا رسول امام جماعت روستای شوی، ملاحسن امینی ، امیر محمدی ازشاگران وی وامام جماعت مسجد سوف آغای بانه ،امام جمعه بانه ماموسستا عبدا…حیدری،ماموستا سید رضا از سردشت، ماموستا سید کریم امامی امام جماعت مسجد محمدیه،فرزند آن فقید کریم دافعی(ک.د.آزاد) و… از جمله آن افراد بودند. این سخنوران  پیرامون جنبه های شخصیت وی، زحمات وی برای طلاب وروحانیان در راستای تدریس علوم دینی ، عدم تمایل مردم به رفتن به مساجد، مرگ شخصیتهای علمی مرگ جهان است، نقش علمای دینی در روشنگری، اهمیت ،اهمیت حجره ، کاهش طلبه ها در حجره های کردستان، عدم جایگزینی برای ماموستایان علوم دینی بعد از فوت و…سخن گفتند.

غیر از سخنرانی، از طریق پیام کتبی و تلفنی شخصیتهای مذهبی این ضایعه را تسلیت گفتند: نماینده ولی فقیه در کردستان در پیامی درگذشت این مجاهد نستوه را تسلیت و ماموستا عبدالرحمان خدایی تنها نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری  با شرکت در مراسم ختم وی- که همان روز برادرش نیز دار فانی را

دیدار با نواده ماموستا ابوبکر مصنف چور مریوان

دیدار با نواده ماموستا ابوبکر مصنف چور مریوان

وداع گفته بود- نهایت تاسف خود را ابراز داشت. 

از عراق نیزکه وی در سال 1332 در استان اربیل عراق اجازه نامه گرفته بود پیام تسلیت آمد و  ماموستا علی باپیر امیر جماعت اسلامی کردستان عراق در پیامی تلفنی که برای شرکت کنندگان از طریق میکروفون پخش شد این ضایعه را به اهل سنت تسلیت گفت. 

مراسم ختم این عالم دینی در سنندج نیز در مسجد علی پناه شالمان روز یکشنبه 24 اسفندماه برگزار ودر آنجا تعدادی از شاگردان مرحوم دافعی از جمله دکتر محمود ابراهیمی،دکتر رئوف کرمی وماموستا سعدی به ایراد سخن پرداختند.

من از سال 87 این نستوه را می شناختم و بارها در جوارش می نشستم و پیرامون بی تفاوتی مردم نسبت به دین ویکدیگر، بی میلی مردم نسبت به نماز جماعت و عدم تمایل پدران برای فرستادان فرزندانشان برای طلبه شدن از وی سوال می کردم و او مدام آیه وحدیث می آورد که اجتماع به  ضرورت یکدلی،  ترویج امور معروف نیازمند است وخالی شدن حجره ها لطمه ای بزرگ در آینده برای اهل سنت خواهد بود.

ناراحتی اهل علوم دینی به خاطر مرگ نیست بلکه به خاطر کم رونقی حجره ها و فوت افرادی است که به حجره رونق دادند؛ حجره هایی که اندیشمندانی چون هژار، هیمن، نقشبندی ها، افخم زاده، شفیعی، احمدیان، شهریکندی، برده ره شی، قزلجی، خلیفه زاده، مردوخ، مجدی و غیره در مقیاس منطقه ای و مدرس، بالک، گروسی، شیخ شلتوت، سیدقطب، حسن البنا و غیره در مقیاس جهانی از این حجره ها نمو و پرورش یافته اند.

هر چند عدم توجه به وضعیت معیشتی ماموستاها و روحانیون ، ایجاد نشدن فرصت های مطالعاتی برای آنان و عدم تمایل مردم به روش سنتی از علل کم رونقی حجره هاست ولی می توان به صراحت گفت:این موارد حل شدنی نیست و بایستی روش سنتی با تغییراتی نزدیک به دانشگاه و با حمایت مردم ادامه یابد و ماموستایان کتابهای روز را مطالعه تا در به روز باشند.

کد خبر: 13300