شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 21st مارس 2015
11:21 ق.ظ
در نوروز 94

افسوس یک شهر برای پایان طبابت دکتر جلیل وثوقی

اين روزها زمزمه هايي مبني بر بازنشستگي خود خواسته ي دکتر جليل وثوقي متخصص کودکان، به گوش مي رسد، زمزمه  هايي که بسياري از خانواده هايي که کودکي دارند را دلواپس و نگران مي کند. چراکه دکتر وثوقي اگرچه تنها دکتر سقز  متخصص کودکان سقز نيست، اما بدون شک در حرفه ي خود الگويي يکتا و مثال زدني است. 

از همین روست، که سقز با  بازنشستگي دکتر فقداني بزرگ را در پیش رو دارد، چرا که علاوه بر دانش پزشکي و تبحري که با بازنشستگي وی از دسترس drvsoghi (3)شهروندان خارج خواهد شد، تجربه ي چهل و اندي سال طبابطت دلسوزانه که اين روزها همچون  کيمياست، با او به خانه خواهد رفت. 

در استانه ي سال نو، فرصت را غنيمت شمرديم تا ديداري با دکتر داشته باشيم و حقيقت اين امر را که ايا سقز سال جديد را  بي حضور وي آغاز خواهد کرد یا نه، از زبان خود او جويا شويم. 

با رويي گشاده و مهمان نوازی که صمیمیت و گرمی اش در نوع خود بی نظیر است، شارنیوزی ها را می پذیرد.

از باغچه های آراسته و گل های  زیبایی که در گوشه و کنار خانه به چشم می خورد، در می یابی که خانه ساکنینی مهربان با  روحی  لطیف دارد. از  پیشه کردن طبابت می پرسیم و از اینکه چگونه زندگی،  راه شاگرد اول رشته ی ریاضی را را به سمت  پزشکی  کشانیده است؟

می گوید بیش از علاقه ی خودش تقدیر در این انتخاب نقش داشته و داستان اش را اینگونه آغاز می کند:”در  آن زمان می توانستی به هر دانشکده ای مراجعه کنی و محدودیتی برای شرکت های در رشته های مختلف وجود نداشت، من علاقه ی شدیدی به کشاورزی داشتم، چرا که کشاورزی رشته ی قدرتمندی بود و بیشتر تحصیل کرده ها در این رشته، در وزارت خانه ها مشغول به کار بودند، در دانشکده ی کشاورزی تبریز و تهران _که آن زمان در کرج بود_ ثبت نام کردم. علوم تهران را هم زدم که علوم تبریز با کشاورزی تهران مصادف شد و شانسی پزشکی تبریز را انتخاب کردم و قبول شدم. از طرفی در کشاورزی هم رتبه ی سوم را کسب کردم. در همان زمان بود که از دانشکده ی کشاورزی تماس گرفتند و اعلام کردند با توجه به عدم حضور رتبه ی اول و دوم در دانشکده تمام مزایای رتبه ی اول به من تعلق خواهد گرفت. برای ثبت نام راهی تبریز شدم و در روند ثبت نام متوجه شدم دفترچه اماده به خدمت را به همراه ندارم، به ناچار برای تکمیل مدارک دوباره راهی سقز شدم، در  همین سفر بود که به توصیه ی یکی از  اقوام نظرم عوض شد و به جای تحصیل در رشته کشاورزی راهی تبریز شده و در دانشکده ی علوم پزشکی ثبت نام کردم.

از دلیل انتخاب تخصص اش می پرسیم و اینکه چگونه کودکان را برگزید؟

“در حین تحصیل بخصوص در پنجمین سال حضور در دانشکده به تشویق استادانم بیشتر به این رشته گرایش پیدا کردم،  چرا که در این مبحث تسلط بیشتری داشتم و اینکه علاقه ای هم به جراحی نداشتم مزید بر علت شد. پس از اتمام دوره ی  پزشکی مدت 16 ماه در سقز و روستاهای اطراف طبابت کردم، تا اینکه در رشته ی تخصص کودکان پذیرفته و برای دومین بار راهی تبریز شدم”.

از دغدغه ی این روزهای پدر مادرها می پرسیم و از اینکه چرا تصمیم بر بازنشستگی گرفته است، رنگ ناچاری و استیصال به چشمانش می دود و از بار سنگینی می گوید که این روزها به دوش دارد:”تعداد مریض هایم بسیار زیاد است، به جز  همشهریانم از شهرهای اطراف مانند بانه، بوکان و دیواندره که این روزها شاهین دژ و تکاب هم به آنها اضافه شده مراجعینی  دارم که ساعت ها در مطب انتظار می کشند و در ساعاتی موفق به پذیرش شان می شوم که عملا بازگشت برایشان سخت و  پرخطر است، نمی توانم نسبت به این وضعیت بی تفاوت باشم و همیشه بخشی از ذهنم را این مسئله درگیر می کند. از طرفی  دغدغه ای همیشگی با من است که مبادا فشار زیاد، وقت محدود و خستگی بر کیفیت کارم اثر بگذارد.از طرفی نمی توانم  تعداد مریض ها را محدود کنم، نمی توانم دست رد به سینه ی مریضی بزنم که ساعت ها در انتظار نشسته و او را ناامید  بازگردانم”. 

drvsoghi (1)

اضافه می کند:”علاوه بر خستگی و فشار زیاد،  از این که مجبور شوم وقت کسی را برای رسیدگی به دیگری ذخیره کنم آزرده  خاطر می شوم، علی رغم اینکه سال ها تجربه و آشنایی با بیماری های منطقه، دست مرا در صرف وقت کمتر، باز می گذارد اما گاه تعداد مریضانم به 120 نفر در روز می رسد که مدیریت زمان برای این تعداد مراجعه کننده آسان نیست”. 

از  روالی که این روزها دکتر ها در شهرهای بزرگتر در پیش گرفته و بر کار جمعی از پزشکان نظارت می کنند می پرسم که ایا این کار نمی تواند کمکی برای دکتر باشد؟

 متواضعانه پاسخ می دهد که :”همکارها خود همه در سطح من هستند” 

از نگرانی هایی که این روزها از این تصمیم می شنویم برایش می گویم و از اینکه راهی برای کنترل این مشکل وجود ندارد؟ می گوید:”اگر می توانستم روز ی 30 مریض را ویزیت کنم؛ هم برای من بهتر بود هم برای مریض هایم اما به این نتیجه رسیده ام که این مسئله عملا امکان پذیر نیست. 

و اضافه می کند:”بیمارانی دارم که از چندین دکتر  در چندین شهر رانده شده و به سراغ من آمده اند دلم می خواهد وقتم را برای کسانی صرف کنم که واقعا به من احتیاج دارند، این کار در عین  انجام کمکی موثرتر مرا وادار به تحقیق و جستجو می کند. اما بیشتر وقتم صرف بیمارانی می شود که درمان شان حتی نیاز به تخصص نداشته و از طریق پزشک عمومی هم قابل حل است. برای مثال در همین روزها مریضی داشتم که پس از چهار سال و مراجعه به دکترهای متعدد معالجه شد، به هر حال تجربیاتی که در سال های طولانی کسب کرده ام و مریض هایی که قادر به مداوایشان نبوده ام این امکان را برای من فراهم کرده، اما متقاعد کردن والدین به بی اهمیتی مریضی کودکشان آسان نیست چرا که پدر و مادرها همیشه می خواهند مطمئن شوند کودکشان بهترین خدمات پزشکی را دریافت می کند و مهم تر  از آن اعتقاد به پزشک مهمترین عامل در طبابت است”. 

از برنامه ای که برای بازنشستگی اش دارد می پرسیم و اینکه آیا این تصمیم تصمیمی دائمی است، پاسخ می دهد:” می خواهم  مدتی استراحت کنم و مطالب زیادی را که برای تالیف آماده کرده ام کامل کنم. این که برای همیشه خانه نشین شوم برای  روحیه خودم هم خوب نیست. برای منی که در سال 4 الی 5 بار در کنگره های پزشکی شرکت می کنم و پایه ی ثابت این  نشست ها هستم، در صورتی که آنچه را کسب می کنم در کارم استفاده نکنم، تلاشم کاملا بی فایده خواهد بود. و صحبت هایش را اینگونه ادامه می دهد:”در سال های گذشته از فرصتی که در شب های بلند زمستان نصیبم می شد بهره  جستم و مطالبی که پاسخ بیشترین سوال های مشترک در بین مراجعانم بود را به رشته ی تحریر در آوردم، که تا کنون سه بار  تجدید چاپ شده،  اگر وقت اجازه بدهد  دو تا سه هزار صفحه مطلب برای تالیف دارم که این مدت زمان بسیار خوبی برای  پرداختن به آن است. مطالبی درباره ی تجربیاتی که در طول این سال ها کسب کرده ام و پاسخ به سوا لهای بی شماری که والدین دارند که هر کدام مجالی در خور می طلبد، از کفش مناسب برای کودکانشان گرفته، تا اتاق مناسب و خصوصیات اخلاقیشان … “. 

از زمان بازگشت دکتر می پرسیم و این که تصمیمی برای مدت زمان این وقفه دارد، که می گوید تا زمانی که مطمئن شود از فشارها کاسته شد منتظر خواهد ماند. 

واکنش مریضانش به این خبر را جویا می شویم با خنده می گوید: “تعدادی از مریضانم تهدید می کنند که با بسته شدن مطب به  منزلم مراجعه خواهند کرد. و در حال امضای کتابش برای شارنیوزی هاهمین لطف و محبت است که مرا در این شهر ماندگار کرده وگرنه با توجه به سکونت فرزندانم در  پایتخت و خارج از کشور، زندگی در مکانی غیر از اینجا و حتی مهاجرت برایم دور از ذهن نیست، اما آنچه پای مرا می بندد لطف و محبت کسانی است که سرشار از قدرشناسی اند.هر چند در گفتگو با همکارانم همیشه به این نکته اشاره کرده ام که  همیشه 5 درصد ناراضی در جامعه زندگی می کنند که کسی قادر به اصلاح افکارشان نیست، اما در بین مریض های من  اکثریت با کسانی است که به من لطف دارند و برای من هم لذت زندگی در خدمت است”.

از دکتر می خواهیم از تلخی های کارش بگوید،از جذابیت هایش و  از مریض هایی که این روزها برای خود کسی شده اند، با طمانینه پاسخ می دهد:”در طبابت روزهای تلخ کم نیست، گاهی بیماری با بیماری به ظاهر ساده طی فرآیندی نامعلوم فوت می کند و همه در وهله ی اول دکتر  را مقصر می دانند، همیشه سعی من بر این بوده که امکان خطا را به صفر برسانم اما بازنگرانی همیشه ای از وضعیت بیماران وجود دارد طوری که شب ها کنار تلفن می خوابم. بیماران قبلی ام را بسیار ملاقات می کنم خصوصا که سقز شهری کوچک است و در مراجعه به هر مکانی چند نفر هستند که مریضم بوده یا با مریضانم در ارتباط اند. 

در لا به لای صحبت هایش به بیماری های منتطقه ای اشاره می کند از او می خواهیم بیشتر توضیح بدهد، که می گوید:”طبابت این روزها بیشتر منطقه ای شده مثلا در منطقه ی ما سرماخوردگی بیماری شایع است و در جنوب ایران سالک،  

انگل های این منطقه در روده زندگی می کنند و انگل های آن مناطق در پوست. در مجموع شرایط زندگی بر سلامت و نوع بیماری ها تاثیر بسزایی دارد”

نظرش را در باره ی طب سنتی و آنچه مادربزرگ ها و پدر بزرگ ها توصیه می کنند، می پرسیم  که با تاکید مخالفتش را با استفاده از این توصیه ها اعلام می کند و توضیح می دهد:”تعداد زیادی از آنچه در باورهای مردم رایج است با دانش ما در منافات است، مثلا گذاشتن بچه در گهواره، یا اصطلاحاتی مانند “باژله”که بسیاری از بیماری های کودکان را به آن نسبت می دهدند. در حالی که ممکن است آنچه انان به سادگی و با توصیه ی چند فرد به اصطلاح با تجربه از آن چشم پوشی می کنند بیماری خطرناکی باشد و هنگام مراجعه به پزشک کار از کار گذشته باشد. حتی در مواردی مادران جوان را مجبور به استفاده از این تجربیات می کنند که مشکل ساز است. متاسفانه تکیه بر باورهای غلط مشکل همه ی جوامع است و منحصر به جامعه ی ما نیست”. 

نظرش را درباره ی داروهای گیاهی جویا می شویم، که نظری مشابهه با سوال قبل دارد و دلیلش را این گونه توضیح می دهد:”در استفاده از داروهای گیاهی مواردی هست که در عین مهم بودن، معمولا به انها توجه نمی شود، اولا معلوم نیست گیاه توصیه شده دقیقا چه گیاهی است، دوما میزان آلودگی گیاه مشخص نیست، سوما دوز دارویی گیاه چقدر است و مهم تر این که چه مقدار آن باید برای کودک استفاده شود، علاوه بر این موءلفه هایی همچون سن و وزن کودک در تجویز این گیاهان در نظر گرفته نمی شود، و از همه مهمتر ممکن است ماده ی موثر در گیاه در کنار ماده ای باشد که تاثیری مخرب دارد چرا که گیاه برای استفاده  نیاز به تجزیه و جداسازی مواد دارد و در طب گیاهی هیچ یک از مواردی که به آنها اشاره شد به صورت علمی بررسی نمی شود. “

علاقه ی دکتر را به دنیای مجازی جویا می شویم، از مقالات موجود در اینترنت که حاوی مطالب اشتباه هستند گله مند است از اینکه نظارتی بر عدم انتشار این مقاله ها نیست و بیشتر برای ارتباط با فرزندانش که در ایران نیستند پا به این دنیا می گذارد. 

در پایان از علایق دکتر می پرسیم  از اینکه با توجه به موقعیت اجتماعی اش به سیاست علاقه مند است و از اینکه وقت  آزادش را که گویی زیاد هم نیست به چه می گذراند؟

با خنده پاسخ می دهد، سیاست دنیای شکست و پیروز ی است، چیزهایی که به هیچکدام علاقه ای ندارد.وقت آزادش را با پرو رش گل و گیاه می گذراند، که طراوات خانه اش گواهی بر این مدعاست، دیگر لذتش در زندگی گوش دادن به موسیقی است. 

افسوس می خوریم که وقت اجازه ی ماندن بیشتر در کنار مردی که قهرمان کودکان این شهر است را نمی دهد و از ساکنین  خانه ای  که میزبانانی بس مهربان دارد خداحافظی می کنیم. 

کد خبر: 13310


۵۹ دیدگاه

 • پویا
  پویا: 3-21-2015 . 3:58 ب.ظ :

  محفوظ باشی دکتر. هنوز هم به خاطر درمان آلرژی شدیدم مدیونتم

  پاسخ دهید

  • اصلاني
   اصلاني: 3-22-2015 . 12:49 ق.ظ :

   ضمن سلام و ارزوي تندرستي براي ان استاد گرانقدر و تشكر از دست اندركاران عزيزشارنيوز ميخواستم به عرض برسانم كه زحمات و تلاش ان بزرگوارچون كتيبه اي بر دل همه خانواده هاي شهرمان ماندگار خواهد ماند اگرچه به نظر ميرسد كه كلمه بازنشستگي زياد زيبنده نميباشد چون ايشان هنوز بحمدلله چون گذشته پرتوان و كاري ميباشند در هرصورت بنده به سهم خود دست پرتوانش را ميبوسم…جناب دكتر وثوقي در طول طبابت پرثمر خود چون جهادگري بودند و حق بزرگي بر گردن همه دارند من سه بچه خود را تا سن نوجواني فقط در محظر ان استاد معالجه نموده ام …بنظر بنده شايان تقديري بسيار گرانمايه هستند …جايگاهشان همچنان متعالي و طول عمر پرعزتشان صد ساله باد.

   پاسخ دهید

   • افسانه
    افسانه: 3-22-2015 . 2:17 ق.ظ :

    با سلام، ممنون از مصاحبه ارزنده تون با قهرمان بچه های دیروز و امروز شهرمان، واطلاعات رسانی در مورد این خبر ناخوشایند، لطفا اسم کتابی که در مورد پزشکی کودکان که اسمش را نمیدانم ولی از تألیفات دکتر است ودر سقز در دسترس. مردم است اطلاعاتی به اینجانب بدهید

    پاسخ دهید

    • عباس محمودي
     عباس محمودي: 3-22-2015 . 11:49 ق.ظ :

     از اينكه اين خبر رامي شنويم بسيار متاسفيم آرزومي كنيم كه هميشه سالم وتندرست باشند

     پاسخ دهید

     • moghbelh
      moghbelh: 3-22-2015 . 2:52 ب.ظ :

      با تشکراز مصاحبه وگزارش زیباتان وتبریک سال نو وتشکر از زحمات بیش از چهار دهه جناب آقای دکتر وثوقی وآرزوی طول عمروسلامتی برای ایشان وخانواده محترمشان.

      پاسخ دهید

      • فریشته
       فریشته: 3-22-2015 . 2:53 ب.ظ :

       ریز و سلاو بو دکتر وثوقی خوشه ویست، دکتر وثوقی دکتری خو م بو که منال بوم ، دکتری 4 منالیشم بوو، تا له کوردستان بوم، من همیشه له تشخیصی دکتر وثوقی تعجبم کردوه، چون فوقلعاده تشخیصی درست و سریع بوه، زور جار به شوخی ئه مانوت دکتر وثوقی ته نیا دکتر نیه ، شیخیشه، به داخه وه که منالانی سه قز و ئه و منطقه ئیتر ناتوانن ئه و دوکتوره باشه یان ببیت، هم خوش و سلامه ت بیت، خوشمان ئه ویت

       پاسخ دهید

       • حسین
        حسین: 3-22-2015 . 7:37 ب.ظ :

        با شنیدن این خبر واقعا ناراحت شدم ولی ایرادی نداره همین که
        جناب دکتر سالم و سرحال باشند کفایت میکنه اگه فرزندانمان هم مشکلی پیدا کنن همینکه از جلو درب مطب دکتر رد بشیم برای ما ارامش میاره هر چند که در مطب بسته هم باشه

        پاسخ دهید

        • ناشناس
         ناشناس: 3-22-2015 . 8:09 ب.ظ :

         با سلام وخسته نباشید به محضر شما و دکتر.
         دکتر خدا قوت خسته نباشید .دوست داشتم که اینکار را نمی کردید اما تقدیر…

         پاسخ دهید

         • عبد الله احمدی
          عبد الله احمدی: 3-22-2015 . 8:31 ب.ظ :

          ای کاش شهر ما باز هم شاهد وجود انسان های بزرگوار و فر هیخته ا ی چون شما باشد تا جای خال شما زیاد به چشم نیا ید

          پاسخ دهید

          • آزاد
           آزاد: 3-22-2015 . 9:24 ب.ظ :

           بنده نیز به سهم خود از زحمات استاد گرانقدر دکتر وثوقی نهایت سپاس وقدردانی دارم. خانواده دکتر وثوقی ها براستی نسبت به همشهریان خود ادای دین نمودند واینان برای کسب سود هرگز به همشهریان خود پشت نکردند. نامشان برای همیشه در قلب وذهن این مردم خواهد ماند، بخشی از تاریخ این مردمان خواهند بود.

           پاسخ دهید

           • شورش
            شورش: 3-22-2015 . 9:34 ب.ظ :

            یاخواهه رسه رکه وتو عاقیبت به خیر بی

            پاسخ دهید

            • شهباز محسنی
             شهباز محسنی: 3-22-2015 . 10:15 ب.ظ :

             خداوند ایشان را حفظ کند و امثال این مرد شریف و خدوم را زیاد کند. دکتر وثوقی سرمایه ای اجتماعی و گرانبها هستند. شخصیت دکتر وثوقی مرا به یاد دکتر محمد قریب بنیانگذار طب اطفال در ایران می اندازد که شبانه روز در خدمت دردمندان بود.

             پاسخ دهید

             • س.ف
              س.ف: 3-22-2015 . 10:28 ب.ظ :

              با سلام فقط می توانم از این تصمیم دکتر تنها می توانم تاسف خود را بیان کنم امیدوارم دکتر با بزرگواری خودهرچه زودتر پشیمان شوند و شادی و شعف مجدد را به ما هدیه کنند/جناب دکتر وثوقی تمام بزرگ ها در موقع عید به بقیه عیدی می دهند اما شما عید را به کاممان تلخ کردی این رسمش نبود /به هرحال ما در انتظار تصمیم مجدد شما برای بازگشت هستیم این را از ما دریغ نفرمایید/با تشکر و سپاس از همه چیز

              پاسخ دهید

              • فتحی
               فتحی: 3-22-2015 . 10:55 ب.ظ :

               با سلام عرض ارادت استاد بزرگوار از اینکه فرصتی پیدا می کنی تا در کنار خانواده ات به استراحت بپردازی خیلی خوشحالم اما از انفلانزا ،تب 40 درجه ، تشنج ، الرژی و و و که در کمین بچه هایم یا بهتر بگویم بچه هایمان نشسته است درونی پر از اضطراب و دلشوره داریم اخر برایمان خیلی سخت است که جگرگوشه هایمان از وجود نعمت بزرگی همچون شما محروم باشند نمی دانم بچه هایم را کجا درمان کنم باز سفر تبریز و تهران و شیرازو … درانتطارمان خواهد بود قبلا اگر مسافرت می رفتیم و فرزندانمان مریض می شدند و ناچار می شدیم به دکتر مراجعه کنیم هنوز دفترچه را دست دکتر نداده بودیم برای اینکه در معالجه دقت کند با افتخار می گفتیم پزشک معالجش استاد وثوقی است حالا نمی دانم چه بگویم /دکتر جان در غیاب شما فرزندم سرماخوردگی گرفت پیش دکتری رفتم به ناچار ! برای فرزندم سفتریاکسون همراه بادگزا نوشته بود رفتم داروخانه پزشک داروخانه دادش درامد که این دارو با این دوز را به شما نمی دهم بعد یک شیشه شربت سرماخوردگی همراه با تایلوفن به من داد بعد از سه روز بچه ام خوب شد حالا به نظر شما اگر بچه ام مریض شد پیش دکتر اطفال برم یا به داروخانه مراجعه کنم؟با ادب فراوان

               پاسخ دهید

               • رزمیان
                رزمیان: 3-22-2015 . 11:37 ب.ظ :

                سلام امیدوارم آقای دکتر سالی پر از موفقیت تندرستی و سلامتی داشته باشند و آرزوی تجدید نظر در تصمیمشان را دارم. سعادتمندی و سیادت روز افزون ایشان و خانواده  محترمشان را از خداوند متعال خواستارم.
                امید  است  در سایه سار امن الهی،  جامعه ی امروز  و  فردای  ما  همواره ازبرکات وجودی و تجربیات ارزنده  ایشان بهره مند و بهره ور باشد و توفیق رفیق طریق عزت و اعتبارتان باشد.

                پاسخ دهید

                • رزمیان
                 رزمیان: 3-22-2015 . 11:41 ب.ظ :

                 سلام با آرزوی سالی سرشار از موفقیت و سلامتی برای آقای دکتر ،عاجزانه از ایشان تقاضای تجدید نظر در تصمیمشان را دارم.

                 پاسخ دهید

                 • f.chakeri
                  f.chakeri: 3-23-2015 . 2:19 ق.ظ :

                  با عرض سلام و ادب خدمت آقای دکتر ،خبر بازنشستگی شما برای من بسیار ناراحت کننده و تاسف آور است ، من که اون روزها رو به خاطر ندارم ولی اطرافیانم همیشه تو خاطراتشون میگن که زنده بودنت رو باید مدیون آقای دکتر باشی

                  پاسخ دهید

                  • ناشناس
                   ناشناس: 3-23-2015 . 11:23 ق.ظ :

                   با سلام خدمت دکتر جلیل وثوقی وتبریک سال گذشته نوجادارد از زحمات وتلاش خستگی ناپذیر درطول سالیان دراز درراستای خدمت صادقانه

                   پاسخ دهید

                   • لیلا
                    لیلا: 3-23-2015 . 5:49 ب.ظ :

                    دکتر وثوقی عزیز همیشه مدیون درمان هوشمندانه و درست شما برای دخترانم هستم شما نمونه ی یک انسان باهوش و متواضع هستید. کسیکه خدمت به همشهريانش را به هر چیزی ترجیح داد همیشه سلامت باشيد

                    پاسخ دهید

                    • همشهری
                     همشهری: 3-23-2015 . 10:31 ب.ظ :

                     با تشکر فراوان از شارنیوز که همیشه همچون گذشته پر توان در انعکاس مسائل مختلف شهرمان.
                     دکتر بزرگوار جناب آقای وثوقی که مایه افتخار شهرمان نیز می باشد . در مدت خدمت پر افتخارشان برای همگان همچون پدری بزرگوار در رفع مریضی های بچه های این منطقه این دل خوشی را به وجود آورده که با بودن پر برکت ایشان ما از ناراحتیهای بچه هایمان احساس یک نوع اطمینانی در دلمان به وجود می آوردکه مشکلی نیست .
                     از خدا می خواهم که همیشه سرزنده وسر حال باشند .
                     ولی هنوز خیلی خیلی زود است که ایشان از کمک به بچه های این خطه محروم دست از کار بکشند ما که دست بردارنیستیم.
                     انشالله که همیشه محفوظ وموءید باشند .

                     پاسخ دهید

                     • نادر
                      نادر: 3-24-2015 . 12:11 ق.ظ :

                      آقای دکتر واقعا بچه ها و خانواده های سقز مدیون زحمات شما هستند. من خودم در بچگی توسط شما مداوا شده‌ام و اکنون بچه‌هایم نیز توسط شما مداوا می‌شوند. خدا شما را شاد کند و برای مردم شهرمان حفظ کند. آمین

                      پاسخ دهید

                      • ماموستا
                       ماموستا: 3-24-2015 . 8:42 ق.ظ :

                       پسپوری خوشه ویس به داخه وه بوبه جی هیشتنت . زورجارله قوتابخانه به جیی وانه ی وانه ی ژیانی چاکم بوقوتابیان ده وته وه .بو وینه باسی ژیانی جه نابت. به گویره ی بیستنم جنابتان وه کو ی زانکو له تاران خاوه نی کورسین به لام بوخزمه ت به گه ل و ولاتتان هاتونه ته وه شاره که ت.جیگه ی ریزی زورن شایانی سپاس .ده ی که وایه زورسپاس

                       پاسخ دهید

                       • ناشناس
                        ناشناس: 3-24-2015 . 9:23 ق.ظ :

                        انشا الله که صد سال دیگر زندگی کنی

                        پاسخ دهید

                        • دکتر اسماعیل کس نزانی
                         دکتر اسماعیل کس نزانی: 3-24-2015 . 10:30 ب.ظ :

                         جناب آقای دکتر وثوقی علیرغم تمکن و استطاعت مادی و مالی و توان کار در تهران و تبریز و دعوت دانشگاه های معتبر از ایشان ، خدمت به مردم منطقه و کردستان را ترجیح داد و زندگی و علم و عمل خویش را وقف مردم کرد . لایق بهترین خسته نباشیدها و ساخت تندیس و یادواره هستند . دعای خیر مردم بدرقه راهش باد .

                         پاسخ دهید

                         • رضا قادربیگ زاده
                          رضا قادربیگ زاده: 3-25-2015 . 12:47 ق.ظ :

                          عبادت بجز خدمت به خلق نیست. به تسبیح و سجاده و دلق نیست. پیشنهاد می گردد جهت ارج نهادن به زحماتی که این بزرگوار برای جامعه متحمل شده اند خیابانی درون شهری به نام ایشان نامگذاری گردد و مراسم تجلیل از این انسان خادم برگزار گردد.

                          پاسخ دهید

                         • فرهام
                          فرهام: 3-25-2015 . 2:49 ب.ظ :

                          درود بر شما همینکه هستی باز هم نعمتی

                          پاسخ دهید

                          • ناشناس
                           ناشناس: 3-26-2015 . 7:55 ق.ظ :

                           امیری *****خدمت جناب اقای دکتروثوقی سلام وعرض ادب رادارم وارزوی سلامتی رابرای ان بزرگوارازخداوندمتعال رادارم

                           پاسخ دهید

                           • باوکی سه یوان
                            باوکی سه یوان: 3-26-2015 . 9:37 ق.ظ :

                            پزشکی که “یگانه بود و هیچ کم نداشت”
                            با تشکر و قدردانی از دلسوزانی مثل دکتر وثوقی که ماندن در زادگاه خود را بر رفتن به شهرهای دیگر ترجیح دادند و با خدمت صادقانه به همشهریان دور و نزدیک ، ماندند و در دل شهری ماندگار شدند.امید دارم که شورای شهر به نمایندگی از طرف شهروندان ، قدردان و زرشناس بوده – قدر زر زرگر شناسد- و به پاس خدمات ارزنده این بزرگامرد، یکی از مهمترین میادین شهر-میدان قدس- را به نام دکتر وثوقی نامزد و تغییر نام دهد.

                            پاسخ دهید

                            • رویا
                             رویا: 3-26-2015 . 1:31 ب.ظ :

                             سلام دکتر وثوقی های سقز نعمت بزرگی برای منطقه بوده وخواهند بود .سلامتی وطول عمر برایشان از خدای بزرگ می خواهیم…..

                             پاسخ دهید

                             • شهاب اسمعیلی
                              شهاب اسمعیلی: 3-26-2015 . 3:01 ب.ظ :

                              باتشکر اززحمات بیدریع ایشان در طی دهه های طبابتشان یاداور میگردد پاس داشتن خدمات ایشان کار ساده ای نخواهدبود امید است دکتر نماهای شهرمان از این استاد فرزانه بیاموزند رفتار حرفه ای و اخلاق طبابت را .

                              پاسخ دهید

                              • عزیزی
                               عزیزی: 3-27-2015 . 11:02 ب.ظ :

                               بدینوسیله ،خدمت دکتر بزرگوار دست مرییزاد وخسته نباشید عرض میکنم.

                               پاسخ دهید

                               • منصور
                                منصور: 3-28-2015 . 4:55 ب.ظ :

                                از زحماتت متشکریم خدا بهترین ها را نصیبت کند

                                پاسخ دهید

                                • صلاح الدین شیخ الاسلامی
                                 صلاح الدین شیخ الاسلامی: 3-28-2015 . 8:12 ب.ظ :

                                 امیدوارم روش و محبوبیت به حق کاک دکتر جلیل عزیز سر مشقی باشد برای سایر پزشکان ( و هر کسی که منشا خدمتی است ) و بدانند که بهترین اندوخته انسان در دلهای همنوعانش است و هیچ ثروتی بالاتر از این نیست . این نتیجه ای که کاک دکتر جلیل گرامی به آن رسیذه اند به آسانی به دست نمی آید . عمری را باید صادقانه دراین راه سپری کرد.

                                 پاسخ دهید

                                 • علی پناهی
                                  علی پناهی: 3-28-2015 . 8:37 ب.ظ :

                                  رفتار انسانی، محبت فراوان، مهارت فوق العاده ی شغلی و خستگی ناپذیری ، ایشان را چنین متمایز و ممتاز و محبوب قلوب مردم کرده است و کسی که محبوب خلق است محبوب خدا نیز هست.

                                  پاسخ دهید

                                  • مادر: 3-29-2015 . 9:31 ق.ظ :

                                   باسلامی که با اشک و گریه و ناله همراه است.جناب آقای دکتر،متاسفم برای خودم و فرزندانم که از نعمت مهر پدری ودلسوزانه ی شما بی نصیب خواهیم شد.جای خالیتونو هیچ چیز وهیچ کسی پر نخواهد کرد… بخودم میبالم که همشهری جناب دکتر وثوقی هستم… دستان پرمهر و معجزه گرتان را میبوسم ودر برابر بزرگواریتان سر تواضع فرود می آورم… آنچه بهترین ها در زندگیتان معنا میشود برایتان آرزومندم… با آرزوی تنی سالم وعمر طولانی برای شما پدر دلسوز تمام سقزیها که فراموش نشدنی هستید… دوستتان داریم…..

                                   پاسخ دهید

                                   • حمه سعی
                                    حمه سعی: 3-29-2015 . 10:33 ق.ظ :

                                    سلام و صد سلام
                                    از مدیران و دست اندرکاران شارنیوز سپاسگزارم برای کارخوب و ارزشمندی که انجام دادند .
                                    قدر دان خوبیها بودن عین خوبی است .
                                    و اما دکتر جلیل وثوقی عزیز . ایشان شخصیتی نیستند که در این مطالب ساده و اندک قابل تعریف باشند .
                                    به زعم من : دکتر وثوقی ، فقط با خودش قابل قیاس و تعریف است ، با او بودم ، سالهائی که دکتر نبودند ، ولی دغدغه مردم و وطن داشتند .
                                    و با او بودم . در آغاز طبابتشان . در روستاهای محروم شهر محروممان . در روزهای سخت خون و آتش و بمب و خمپاره ، در روزهای تاریکی و ووحشت ، و او در همان روزها دغدغه مردم داشت ، دغدغه بچه ها ، بزرکترها
                                    مردم .
                                    و چه سخت بود ماندن با مردم و پیش مردم در آن روزها.
                                    اما او ماند دلسوزانه ماند و کار کرد و درد جسم و روح بچه ها و بزرگترها را التیام بخشید .
                                    آن روزها ، آن روزهای سخت ، آن روزهای وحشت ، مردم را تنها نگذاشت و با آنها ماند .
                                    امروز هم اگرچه جسماً خسته است . اگر چه شدیداً به استراحت و آرامش نیاز دارد . نمیتواند در کنار بچه ها ، در کنار بزرگترها و در کنار مردم نباشد .
                                    مردم را دوست دارد . مطمئن باشید با آنها میماند تا آخرین رمق میماند . این خصلت اوست . من اورا میشناسم . خوب هم میشناسم . از سالهای دور میشناسم . میماند و بازهم فریادرس خواهد بود .
                                    مردم در امن ترین جا یعنی در قلبشان برای دکتر جلیل وثوقی تندیس و یادواره ساخته اند .
                                    اگر مسئولین هم بخواهند قدردان خوبیها باشند و صرفاً بخاطر ترویج خوبیها ، یادمانی در خور این بزرگمرد تدارک ببینند ، به شهرشان و آینده خدمت کرده‌اند
                                    منتی بر دکتر وثوقی ندارند .
                                    برایشان سلامتی و سعادت و آرامش و آسایش آرزو دارم

                                    پاسخ دهید

                                    • یوسی
                                     یوسی: 3-29-2015 . 10:43 ق.ظ :

                                     با سلام و عرض ادب…جناب آقای دکتر انشالله همیشه تندرست باشید… خسته نباشید عرض می نمایم. سقز.

                                     پاسخ دهید

                                     • ناصح
                                      ناصح: 3-30-2015 . 1:42 ق.ظ :

                                      من معمولا بخاطر شلوغی مطب ایشان بچه هام رو به مطب سایر پزشکان متخصص کودکان میبرم ولی همیشه دلم قرص بوده که اگه هیچ جا خیالم راحت نشد یکی هست که از عهده اون برمیاد…. دکتر سپاسگزاریم و منتظر بازگشت مجددتان هستیم

                                      پاسخ دهید

                                      • حسین کاظمی
                                       حسین کاظمی: 3-30-2015 . 9:45 ق.ظ :

                                       باسلام و عرض ادب و احترام خدمت جناب آقای دکتر وثوقی – نامتان را بعنوان یکی از بزرگترین مفاخر شهرستان سقز در ذهنم به ثبت رسانده ام .
                                       کلام را جهت تشکر از زحمات دلسوزانه جنابعالی ، قاصر می بینم . اما به هر حال می گویم و می نویسم (( سپاسگزارم ))

                                       پاسخ دهید

                                       • عبدالله لطیف پور
                                        عبدالله لطیف پور: 3-31-2015 . 1:04 ق.ظ :

                                        ضمن تشکر از سایت شارنیوز برای مصاحبه با دکتر وثوقی بزرگوار که وجودشان واقعاً در سقز مایه خیر و برکت بود و ان شاءالله در آینده نیز همچنان خواهد بود و همچنین آرزوی صحت و سلامت برای این طبیب نجیب .
                                        امیدوارم پزشکان جوان شهرمان این پزشک بزرگ را از نظر اخلاقی و علمی و وطن دوستی و انسان دوستی الگوی خود قرار دهند .

                                        پاسخ دهید

                                        • حسین
                                         حسین: 4-1-2015 . 12:16 ق.ظ :

                                         وجود شخصیتهایی مثل جناب آقای دکتر وثوقی مایه افتخار شهر ماست از ته دل می گویم دکتر جان دست گولت درد نکند خسته نباشید امید وارم که بقیه عمرت را در کمال صحت و سلامتی به سر ببرید انشاالله

                                         پاسخ دهید

                                         • حسین رشید زاده
                                          حسین رشید زاده: 4-1-2015 . 12:29 ق.ظ :

                                          وجود شخصیتهایی مثل جناب آقای دکتر جلیل وثوقی مایه افتخار شهر ماست با تمام وجود عرض میکنم دکتر جان خسته نباشید دستهای مهربان و شفا بخشت درد نکنداز خداوندمنان آرزو دارم که بقیه عمر عزیزت را در کمال صحت ،سلامتی و آرامش بسر ببرید

                                          پاسخ دهید

                                          • باران
                                           باران: 4-3-2015 . 12:05 ق.ظ :

                                           دکتر وثوقی الگوی قابل تقدیر شهر ماست و نمی توان با قالب های محدود گفتار این همه بزرگواری را ارج نهاد. دکتر با سالها تلاش دلسوزانه ی خودشان به همه ی تحصیلکرده های شهر که معتقدند سقز برایشان جای پیشرفت نیست پیام دادند که آری می شود با عمل ،نه شعار سقز را هم به شهر پیشرفته ای تبدیل کرد.

                                           پاسخ دهید

                                           • عبدالرحمن حسامی
                                            عبدالرحمن حسامی: 4-3-2015 . 8:41 ق.ظ :

                                            با عرض سلام و درود بیکران خدمت مبارک جناب دکتر وسوقی و همچنین خدمت شارنیوز ، دکتر شایان بهترین تقدیر و تشکر است . بنظر من باید مراسمی از طرف نماینده مردم سقز و بانه ، شورای سقز و حضور مردم عزیز سقز ، تکشکیل شود و از این بزرگوار تجلیل شود . البته فقط خداوند بزرگ می تواند پاداش کامل زحمات این استاد گرانقدر را دهند که انشاا… در بارگاه حق تعالی تحقق خواهد پیوست . دکتر جان دستان مبارکتان را می بوسیم. از کلیه کسانی که زحمت انتشار این خبر را کشیدند . تشکر می نماییم. شارنیوز سپاس. دکتر جان و استاد ارجمند خسته نباشید.

                                            پاسخ دهید

                                            • رامیار کامله
                                             رامیار کامله: 4-4-2015 . 7:12 ق.ظ :

                                             بی شک دکتروثوقی ازبزرگان طب درکشور ومایه افتخارسقز بوده و هست.نام نیک ایشان در ذهن ها همیشه ماندگار است.دست بوس زحمات ایشان هستیم.

                                             پاسخ دهید

                                             • کوردوان
                                              کوردوان: 4-4-2015 . 11:41 ق.ظ :

                                              یا خوا محفوظ بی دکتر گیان ، دسی شار نیوزیش خوش بی

                                              پاسخ دهید

                                              • کامیار
                                               کامیار: 4-4-2015 . 1:54 ب.ظ :

                                               سربلند باشی دکتر …

                                               پاسخ دهید

                                               • محمود
                                                محمود: 4-4-2015 . 3:42 ب.ظ :

                                                ابراز قدر شناسی مردم سقز و به طور کلی مراجعین آقای دکتر جلیل وثوقی بازتابی است از خدمات ارزنده و فراتر از دین یک فرد به جامعه اش می باشد.
                                                برای ایشان و خانواده محترم وثوقی همین کافی است که مردم قدرشناس به شیوهای مختلف تشکر و سپاس خود را نثار ایشان می نمایند.
                                                بیشتر افرادی که نظر داده اند از ایشان درخواست کرده اند که در تصمیم خود تجدید نظر نموده و همچنان به طبابت خود ادامه دهد. این درخواست از دیدگاه یک شهروند که نیاز به خدمات پزشکی دارد یک درخواست طبیعی است و قابل توجیه نیز می باشد ، اما از یک نکته نباید غافل بود و آن اینکه آقای دکتر وثوقی یک انسان است و همانند سایر انسانها نیازها وحق و حقوقی دارد.آنچه مسلم است این است که دوران خدمت هر انسانی زمانی به پایان می رسد پس منطقی نیست که انتظار داشته باشیم آقای دکتر وثوقی تا ابد بتواند پاسخگوی نیازهای فزاینده شهروندان باشد. باید این حق را به ایشان بدهیم که نقطه پایان این مرحله از دوران کاری خود را خود انتخاب کند و به سایر امور مورد علاقه خویش بپردازد. پس بیایید این حق را برای ایشان قائل شویم و ضمن قدردانی شایسته که درخور چنین شخصیت خدومی می باشد ، ایشان را در اجرای تصمیمی که گرفته اند یاری رسانیم تا بتواند در حوزه ای دیگر ( و چه بسا زیربنایی تر ) با ارائه خدمات بپردازد که این خود نوعی قدر شناسی است.
                                                با سپاس از دست اندرکاران سایت شارنیوز
                                                محمود بهزادی ساکن سنندج

                                                پاسخ دهید

                                                • ناشناس
                                                 ناشناس: 4-4-2015 . 7:41 ب.ظ :

                                                 سلام ودرود به جناب دكترجليل واقعا بزرگترين افتخار سقز بوده هستيد ومي مانيد

                                                 پاسخ دهید

                                                 • صابرجهان افروز
                                                  صابرجهان افروز: 4-4-2015 . 9:03 ب.ظ :

                                                  هرچند که بنده درحال حاضر کودک ندارم اما ازشنيدن این خبر واقعا شوکه شدم و همانگونه که درابتدای خبر ذکر شد جناب دکتر جلیل نازنین تنها متخصص کودکان درسقز نیستند بااینحال وجود پربرکت ایشان فکر میکنم همواره قوت قلبی برای تمامی .والدین محترم سقز که دارای کودکان خردسال هستند میباشد درهرحال امیدوارم سایه پرمهرشان بر آسمان شهرم همواره مستدام باشد

                                                  پاسخ دهید

                                                  • ازاد بازاللهی
                                                   ازاد بازاللهی: 4-4-2015 . 9:57 ب.ظ :

                                                   از دوستان شارنیوز بابت یاد کردن از انسانی والا و شایسته بنام دکتر جلیل وثوقی بسیار ممنونم و ضمن تایید پیشنهاد استاد گرامی جناب رضا قادر بیگ زاده بنده هم به نوبه خودم پیشنهاد می دهم مطب این بزرگوار به عنوان موره ای جهت معرفی خدمات انجام گرفته ایشان در نظر گرفته شود.

                                                   پاسخ دهید

                                                   • خالد رسولزاده
                                                    خالد رسولزاده: 4-5-2015 . 9:04 ق.ظ :

                                                    با عرض سلام خدمت کارکنان محترم شار نیوز .من از خبری که شنیدم اصلا ناراحت نشدم چون بچه هایی که با ذکاوت و تیغ جراحی د.وثوقی درمان و مداوا شده اند مسیر دکتر را ادامه خواهند داد.دکتر رسیدن به حرفه شما ارزوی همه فرزندان کردستان است.دوست داریم دکتر

                                                    پاسخ دهید

                                                    • ناشناس
                                                     ناشناس: 4-5-2015 . 7:50 ب.ظ :

                                                     با عرض سلام وخسته نباشیدبرای شما دست اندرکاران شارنیوز
                                                     اززحمات دکتر جلیل وثوقی برکسی پوشیده نیست همه مدیون ایشان هستیم من خلاصه از خاطرات زندگی ایشان راحدودات هفت سال قبل درسایت چل چمه خواندم واقعا لذت بردم

                                                     پاسخ دهید

                                                     • حافظقرآن
                                                      حافظقرآن: 4-6-2015 . 11:08 ب.ظ :

                                                      سلام خدمت آقای دکتر همیشه خندان و خوش اخلاق آقای دکتر وثوقی .از روزی که به یاد دارم نام شما در خانه ما بوده.شما طبیب 4 فرزند خانواده بودید.وهستید .نام شما برای مادر و پدرم و همینطور بچه ها پر بوده از انرژی .جالب اینجاست که به محض مریض شدنمان و آمدن به مطب در حالی که در سالن انتظار نشسته بودیم خوب میشدیم .دستتان هم که دیگر شفای کامل بود.فرزندان برادرم و پسر خودم هم مریض شما بودند .سپاس دوباره به خاطر زحماتی که برای پسرم کشیدید.با اینکه ساکن پایتخت هستم فقط تشخیص پزشکی شما را قبول دارم.باز هم تشکر از زحماتی که برای کودکان کردستان کشیدید.امیدوارم از این به بعد بتوانیم از کتابهای شما برای سلامت فرزندانمان استفاده کنیم.تشکر ویژه هم از همسر گرانقدرتان خانم وثوقی که همراه شما و ما بودند و آرزوی سلامتی برای شما و همسر و فرزندانتان.بردستان طبیبی چون شما باید بوسه زد.حافظ قرآن

                                                      پاسخ دهید

                                                      • هوشنگ صادقی
                                                       هوشنگ صادقی: 4-9-2015 . 10:43 ق.ظ :

                                                       با عرض سلام و ادب خدمت دکتر بزرگوار شهرمان خیلی ناراحت شدم و اشک از چشمهایم سرازیر شد چون دکتر بزرگواری چون شما باعث آرامش شهر و افتخار شهر مان هستید از صمیم قلب تقاضای تجدید نظر داریم بغض گلویم را گرفته هیچ کلمه دیگری به ذهنم نمی آید فقط می توانم بگوییم تور به خدا بمانید

                                                       پاسخ دهید

                                                       • کریم زاده
                                                        کریم زاده: 4-13-2015 . 10:59 ب.ظ :

                                                        سلام.ضمن تقدیروتشکراز مرد ابرقدرت علمی شهرمان جناب آقای دکتروثوقی پدر اطفال سقزی هاومردم منطقه کردستان.به نظر بنده شایسته است شهرداری سقز نام یکی از خیابان هاویامکانی رابه اسم دکتر جلیل وثوق نامگذاری کند تا نام این بزرگوار همیشه تداعی زحمات دلسوزانه وی باشد.و وظیفه شورای شهرستان تابزرگداشتی برای ایشان

                                                        پاسخ دهید

                                                        • کریم زاده
                                                         کریم زاده: 4-13-2015 . 11:14 ب.ظ :

                                                         با سلام.ضمن تقدیر وتشکر از ابرمرد علمی شهرمان.به نظر بنده، شایسته است، شورای شهروشهرداری سقزنام یکی از خیابان هاویامکانی دیگررابه اسم دکتر وثوقی نامگذاری کند،تانام ایشان همیشه تداعی زحمات چندین ساله وی درذهن وزبان مردم سقز باشد همانطور که زحمات و نام وی همیشه درقلب ما سقزی ها جای دارد.

                                                         پاسخ دهید

                                                         • شهروند
                                                          شهروند: 4-28-2015 . 10:14 ب.ظ :

                                                          باسلام بی پایان به خدمت دکتردلسوز جناب آقای وثوقی وهمه کسانی که برای شهرمان مایه افتخارهستند حیف است و جای تاسف است درشهرماقدراین گوهرهای ناب راکم تر می دانند. لحظه تامل نمی کنند بعضی ها باکم ترین تجربه وعلمی درشهرما طبابت می کنند ازجمله متخصص …. که علاوه براینکه علمی درجانتانداردبه زنان ودختران مردم بی احترامی می کند.

                                                          پاسخ دهید