شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 21st مارس 2015
10:48 ق.ظ

شهردار در برابر پرسش های شارنیوز

چند روز مانده به عید و در حالی که همچون اغلب ادارات، فشار کار در روزهای پایانی بر شهرداری هم چند برابر می شود، فرصتی یافتیم تا با مهندس نعمانی در باره مهترین اتفاقات و انتقاداتی که از شهرداری مطرح است گفتگو کنیم. اگرچه پرداختن به همه سوالاتی که افکار عمومی از شهردار دارد مقدور نبود اما در حد بضاعت خود و فرصت محدودی که برای گفتگو وجود داشت به مواردی اشاره شد که به نحوی تبدیل به دغدغه ای عمومی شده بود. حاصل گفتگو به این شرح است:

 شارنیوز: به عنوان سوال اول  با توجه به گذشت یک سال و اندی از قبول سمت شهرداری توسط شما، اگر به زمان قبل از  شروع به کار شما بازگردیم با علم به آنچه در این مدت بر شما گذشته، آیا باز خدمت در این سمت را می پذیرفتید؟

ضمن عرض سلام و تبریک فرارسیدن سال نو به همه همشهریان و هموطنان، امیدوارم سال جدید توام با شادکامی برای همه  باشد. جواب دادن به این سوال آسان نیست، چرا که هر تصمیمی که در شهرداری گرفته می شود مخالفان و موافقان خود را دارد و کارهای بسیاری در شهر داری انجام شده که ضمن در پی داشتن تشکر و تحسین ها، نقد های بسیاری را نیز در پی داشته است. 

به عنوان مثال انتقاداتی در شارنیوز،  به کلنگ زنی های پی در پی بلوار  45 متری وارد بود، در  حالی که در اولین اقدام برای کلید خوردن این پروژه، بازدیدی  با حضور مدیر کل امور مالیاتی  و حراست کل کشور که تامین مالی این پروژه را به عهده داشت، انجام گرفت تا جوانب کار بررسی و سنجیده شود، در نهایت این اقدام تنها به نصب بنری حاوی مشخصات پروژه برای تخصیص اعتبار منجر شد و خبر این بازدید که کلنگ زنی نبوده! در سایت موجود نیست. 

DSCN6717

شارنیوز: خبرهای رسیده به شارنیوز گویای این است که به فاصله ی دو هفته از بازدید اول به دلیل رنجش فرماندار  سابق از عدم حضور در بازدید اول، فرماندار به همراه نماینده از پروژه دیدن کردند؟ 

به جز موردی که مدیر کل امور مالیاتی و حراست کشور حضور داشتند و با اطلاع فرماندار انجام شد، هیچ بازدید رسمی دیگری به عمل نیامده است و این بازدید هم به منزله ی کلنگ زنی که آغاز رسمی پروژه است، نبوده است. 

شارنیوز:در بهار سال گذشته با شارنیوز نشستی داشتید که در آن نشست، در مورد دو پروژه ی بزرگ زیر گذر و بلوار 45 متری صحبت کردید، قرار بود در صورت همکاری سازمان امور مالیاتی، شهرداری بهار سال آینده قادر به راه اندازی این پروژه باشد، چه اتفاقی مانع تحقق این وعده شد؟

از روزی که این بلوار کلنگ زنی شده ما کار  را آغاز کردیم و تیر ها و … آماده است.  با توجه به اینکه این پروژه، پروژه ی ساده ای نیست و از بررسی مقاومت خاک در مناطق مختلف آن گرفته تا ملزومات دیگر، همه  کارهایی سنگین و زمان بر است. برای مثال در نقاطی مهندس مشاور طول شمع های پل را 12 متر محاسبه کرده بود که کارگران در هنگام حفاری  در  عمق 6 متری به دلیل برخورد با سنگ به مشکل برخورده و از میان برداشتن همین مانع 20  روز انجام پروژه را به تاخیر انداخت. با توجه به اینکه انجام کار اصولی که برای آیندگان تبعات نداشته باشد هدف اصلی ماست کیفیت کار را بیشتر از زمان اتمام مد نظرقرار دادیم و کوتاهی در کار خود نمی بینیم. 

شارنیوز: در زمان بندی پروژه ها امکان مد نظر قرار دادن این مشکلات وجود نداشت؟

در عملیات اجرایی این مشکلات پیش می آید،در این پروژه هم موانعی چون عدم همکاری مالکین بر سر راه قرار گرفت که از پیش قابل پیش بینی نبود،برای همین ناچار شدیم به جهت جلب رضایت مالکین اقداماتی کنیم که در نامه نگاری هایی که با شورا انجام شد،  به ثبت رسیده. مانند نقشه برداری اراضی، حتی چند بار  به کمسیون ماده 5 مراجعه کردیم تا جابجایی انجام شود که امتیازی  برای مالکین در بر داشته باشد به این صورت که حاشیه ی سبز آن طرف بلوار را به این طرف انتقال داده و برای تجاری شدن آن اقدام کردیم که تمام این اقدامات نیاز به اخذ مجوز داشته و زمانبر است. 

اقدام دیگرکه نیاز به صرف زمانی خارج از انتظار داشت، خریداری زمین از تک تک مالکین بود چرا که بلوار 45 متری، همانطور که از نامش پیداست 45 متر عرض دارد و زمین های  زیادی را در بر  می گیرد، که از حدود 2000متر زمین مورد نیاز اکنون، 611 متر را که متعلق به آقایان جمال رحیمی، قدیمی و مرادپور بوده است را به مالکیت شهرداری در آورده ایم و این متراژ در حال حاضر در اختیار شهردار ی است اما با توجه به این که بقیه ی مسیر به مالکین زیادی واگذار شده، تملک کامل مسیر کار ساده ای نخواهد بود. 

شارنیوز:ایا بهتر نبود قبل از کلنگ زنی تملک اراضی به اتمام می رسید تا تاریخی که توقع آن نسبت به زمان اتمام پروژه در اذهان عمومی به وجود آمده بود به تاریخ واقعی اتمام  پروژه نزدیک تر می شد؟

در نهایت تملک صد در صد صورت خواهد گرفت، البته من برای افتتاح پل وعده ی یک ساله دادم که ساختش از شهریور سال پیش آغاز شده و پل و مسیر تردد را سال بعد آماده ی بهره برداری خواهیم کرد، در صورت بازدید از پروژه خواهید دید که چه حجم عظیمی از کار صورت گرفته است. علی رغم اینکه بر خلاف توقع ما مالکین آن مسیر  با ساخت بلوار موافق نیستند و رضایتشان با دشواری جلب می شود. وگرنه در ساخت پل حتی تعطیلی یک روزه هم نداشتیم اما متاسفانه مالکین در برخی موارد به هیچ عنوان حاضر به همکاری نیستند. 

شارنیوز:شهرداری اجرای پروژه را به عهده دارد؟

بله کار را به پیمانکار نسپردیم و سعی شد با کمترین هزینه کار را به انجام برسانیم. 

شارنیوز:با توجه به اینکه این پروژه یکی از حیاتی ترین پروژه های تعریف شده تا کنون است، پیش بینی دقیقی از زمان اتمام پروژه امکان پذیر است؟

با توجه به اینکه متغییر های زیادی در سرنوشت این پروژه دخیل هستند، تخمین زمان مشخص کار راحتی نیست. 

شارنیوز: برآورد مشخصی از هزینه ی اتمام پل  دارید؟

همانطور که قول داده ام هزینه ی پل از هزینه ی داخلی خودمان هم شده تامین خواهد شد و تاکنون نیز مشکل اجرایی در این زمینه نداشته ایم و کار یک روز هم تعطیل نشده است. 

شارنیوز: اگر اجازه بدهید بحث بلوار 45 متری را ببندیم، آخرین سخن در مورد بلوار 45 متری؟

با توجه به وجود مالکینی که به سختی رضایتشان جلب می شود،  مشکلات زیادی را پیش رو خوااهیم داشت، همانطور که تاکنون اتفاقات عجیبی را به چشم دیده ایم، با مالکینی طرف هستیم  که به دلیل اینکه ملک یادگار پدریشان است حاضر به هیچ صحبتی در این زمینه نیستند، این در حالیست که در سایر استان ها هزاران قطعه زمین وقفی وجود دارد که به دلیل یادگار بودن اهدا شده اند. اما متاسفانه پروژه ی بلوار 45 متری با چنین اقبالی رو به رو نبوده است.از همین روست که آرزو می کنیم، شهروندان ترقی شهر را بر خواست های شخصی ارجع بدانند. البته با وجود تمام مشکلات کوتاه نخواهیم آمد و پیگیر هستیم. 

شارنیوز: برای ورود به دومین مرحله ی بحث،  آخرین وضعیت تاز آباد را چگونه توصیف می کنید؟

من اهل شعار دادن نیستم و به انجام کار اصولی معتقدم، مورد تازآباد را به کمسیون ماده 5 ارجاع دادیم، که نظر این کمسیون در رابطه با تازاباد اینگونه بود که این منطقه نه با مولفه های شهری و نه روستایی همخوانی ندارد، چرا که حتی یک سند که به نام تازاباد باشد موجود نیست و این مورد تازآباد را پیچیده تر می کند، همانطور که می دانید، منطقه ی قوخ که زمانی روستا بوده به راحتی به محدوده ی منفصل شهری تبدیل شده اما تازآباد شرایطش فرق دارد. حتی سعی شده این منطقه با عنوان اسکان غیر رسمی در محدوده گنجانده شود. چندین جلسه مختلف یرگزار کردیم تا آن را به کارگروه امور زیر بنایی منتقل کنیم. حتی آقایان قادری-معاون عمرانی استاندار-، وجدی-مدیرکل راه و ترابری- زحمات زیادی کشیدند و کلهرنیا مشاور تدبیر شهری از کرمانشاه برای رسیدگی به این امر انتخاب شد. مکاتبات بسیاری صورت گرفت اما مسئله ی تاز آباد موردی پیچیده است و نه تنها گشایشی حاصل نشد بلکه در همان زمان مکاتبات قیمت زمین  در آن منطقه به دلیل اقدامات برخی افراد سودجو دو برابر افزایش پیدا کرد. 

 

چون تازاباد دارای هویت مشخصی نیست، تصمیم گیری در این مورد در حیطه ی اختیارات ما نیست، هرچند ما با توجه به اسکان مردم در این منطقه تمام سعی خود را کرده ایم، برای آن منطقه نقشه ی گذربندی تهیه کرده ایم و نقشه ها را به تایید رسانیده ایم و چه بسا که به دلیل  بسیاری از  اقدامات مانند اسفالت کردن راهها، تردد وسایل حمل و نقل عمومی ، جمع کردن زباله و ..و به دلیل اختصاص امکاناتی که به مناطق منفصل مانند تازاباد تعلق نمی گیرند،  زیر سوال رفته ایم.

اگر تازآباد روستا بود حداقل می توانستیم به آن عنوان سکونت گاه غیر رسمی بدهیم که این تا کنون میسر نشده اما با پیگیری های انجام شده به حاصل شدن نتیجه ای خوب  در آینده ای نزدیک خوش بینیم. 

شارنیوز: یعنی در آینده ای نزدیک شاهد موقعیتی چون قوخ برای تازاباد خواهیم بود؟

خیر، تازاباد می تواند هویتی به عنوان سکونت گاه غیررسمی داشته باشد. 

شارنیوز: در آن صورت خدمات شهری به آنها تعلق خواهد گرفت؟

بله، حتی می توانند جواز بگیرند. 

شارنیوز: زمانبندی مشخصی هم برای این امر مد نظر گرفته شده است؟

چون در اختیار کار گروه است من نمی توانم در این مورد نظری بدهم. هفته ی گذشته به همراه نماینده و فرماندار به سنندج مراجعه کردیم تا با معاون وزیر در این رابطه ملاقات کنیم که آمدن وزیر کنسل شدو مسئله به تعویق افتاد. به دلیل اینکه حل این مشکل  تعداد زیادی  از مسئولین را را درگیر می کند اعلام تاریخ مشخص به نتیجه رسیدن آن، در توان من نیست اما مطمئنم  عزم تمام مسئولین سقز بر ای حل این مسئله جزم شده است. 

شارنیوز: ساخت ترمینال مسافربری در حد انتظار پیشرفت داشته است؟

با توجه به اینکه کار در زمستان و در هوای سر آغاز شد، روند پیشرفت رضایت بخش است  حتی مراحل اولیه ی نازک کاری آن انجام شده است. هنگامی که پروژه ای برای شهرداری تعریف می شود، خصوصا در مراحل اولیه، باید در شورا تائید و منابع اعتباری آن در نظر گرفته شود، پس از انجام این مراحل، برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار و در کل فرآیند طولانی برای آغاز به کار پروژه طی می شود.کار پروژه ی ترمینال اکنون روی غلتک افتاده و عملیات نمای بیرونی و … در چند ماه آتی به اتمام می رسد. اگر مشکلات اجرایی بر سر راه نباشد که احتمال آن ضعیف است، ترمینال شهریور سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. 

شارنیوز: اعتبار در نظر گرفته برای ترمینال چقدر است؟

حدود یک و نیم میلیارد هزینه برای ترمینال پیش بینی شده، اما هزینه ی پیمانکار یک میلیارد و دویست میلیون تومان و هزینه ی  تاسیسات هم چیزی حدود سیصد میلیون تومان براورد شده، که با توجه به ظرافت های معماری که برای جلوه و زیبایی بیشتر ساختمان در نظر گرفته شده، هزینه ها به احتمال زیاد بیشتر خواهد شد.  

شارنیوز: این مبلغ هم از محل بودجه ی داخلی تامین شده؟

بله، به طور کامل از  هزینه های داخلی تامین و هیچ کمک استانی یا از محل های دیگر برای این پروژه دریافت نشده است. 

شارنیوز: با اتمام این ساختمان چه سرنوشتی در انتظار ساختمان قدیمی ترمینال خواهد بود؟

دو پیشنهاد برای ساختمان قدیمی ترمینال مطرح شده، اول اینکه آن مکان به ترمینال روستایی اختصاص داده شود، که با توجه به نبود چنین مکانی در سقز من بیشتر با این پیشنهاد موافق هستم البته در شرایط فعلی و تا زمانی که ترمینال جدیدی برای این امر در نظر گرفته شود، که در آن صورت بتوان به راحتی این مکان را دوباره به فضای ترمینال جدید افزود. در حالت دوم هم تصمیم بر تخریب آن مکان خواهد بود. 

shahrdar93

شارنیوز: یکی از افتخارات شهرداری در سال گذشته اجرای زیر گذر میدان آزادی بود، در باره ی اجرای این پروژه نکته ی شنیدنی برای مخاطبین شارنیوز دارید؟

زیر گذر میدان آزادی برای شهرداری جزو پروژه های خاص محسوب می شود و از نظر من زمان مناسب برای اظهار نظر در مورد این پروژه زمان اتمام آن است. وقتی که ترافیک کم شده باشد، وقتی که مردم از زیر گذر عبور کنند و آن مکان تبدیل به دروازه ای برای بازار سقز شده باشد، وقتی که مردم رفاه حاصل شده از انجام این پروژه را به چشم ببینند، آن زمان زمان صحبت درباره ی این پروژه است. 

تا کنون با توجه به موقعیت خاص این سازه که به طور هم زمان، سقف مجتمع تجاری محل عبور سواری است و کاربردی هم چون پل  دارد، اظهار نظرهای غیرکارشناسی و بی مهری های بسیاری از جانب دیگران به گوش رسیده است، که با توجه به اینکه همه چیز در انجام این پروژه به طور دقیق و کارشناسی محاسبه شده، هیچ یک از این انتقادات محلی از ارعاب نیست و من به مردم اطمینان می دهم که هیچ مشکلی در این سازه به وجود نخواهد آمد. چراکه همه ی دغدغه های کارشناسان و مهندسین و حتی مردم عادی را مد نظر قرار داده و بررسی کرده ایم و از کوچکترین جزییات به سادگی صرفنظر نکرده ایم. به همین دلیل پروژه ی خوبی از آب درآمده است. 

شارنیوز: در مورد اینکه عابر پیاده عامل اصلی وجود ترافیک در آن منطقه است چه نظری دارید؟

این مسئله کاملا درست است همان طور که  چندی پیش شاهد تصادف یک عابر پیاده با یک دستگاه اتوبوس بودیم.این مسئله به تائید شورای ترافیک استان هم رسیده، به همین دلیل مسیرتردد به صورت کامل بسته خواهد شد و امکان عبور عابر پیاده از آن مکان وجود نخواهد داشت.بدون شک با عبور مردم از مجتمع تجاری گره ی ترافیکی میدان آزادی به طور صد در صد باز خواهد شد. 

شارنیوز: در محتوای بنری که اطلاعات  پروژه ی میدان ازادی را در بر داشت، در ابتدای کار به ساخت مجتمع فرهنگی تجاری اشاره شده بود که با مرور زمان فرهنگی بودن مجتمع کم رنگ و کمرنگ تر شد، چرا؟

پروژه به دو فاز یک و دو تقسیم شد، که فاز اول از میدان آزادی تا بلوار شهید بهشتی است که کاربرد تجاری خواهد داشت و فاز بعدی احداث پلی از بلوار بهشتی بر روی رودخانه سقز است که مکان های فرهنگی هم بر روی آن احداث خواهند شد. طراحی این سازه شش ماه به طول انجامید، مطالعات کاملی در این زمینه انجام شده و نقشه ها با جزییات کامل اماده ی اجرا می باشند. اما با توجه به تاکید ما بر انجام کارها در بهترین و مطمئن ترین حالت ممکن برای حصول بهترین بازده، ترجیح دادیم تا زمان مناسب دست نگه داریم. این پروژه در فروردین 94 کلنگ زنی خواهد شد.

planshahrdar

“نقشه پلی که بر روی رودخانه سقز ساخته خواهد شد”

 در ضمن توجه داشته باشد که در ادامه تکمیل پروژه حاشیه “چه م سقز”، 22 واحد مسکونی تملک شد که دستآورد بزرگی به شمار می آید. این زمین های تملک شده به ساخت مراکز فرهنگی که سینما هم به طور قطعی جزو آنها خواهد بود اختصاص  یافت. به غیر از سینما همه ی تلاش ما بر این است که موزه و آمفی تئاتری را هم در این مکان تعبیه کنیم.

شارنیوز: از شرکتی که اجرای پروژه زیرگذر را بر عهده دارد رضایت دارید؟

کار را به بهترین شکل انجام داده اند. بدون حاشیه همه ی خواسته های شهرداری را به انجام رسانیده اند. 

شارنیوز: در مورد زمان بندی هم ، همین مقدار درست عمل کرده اند؟

با توجه به محدویت هایی که راهنمایی و رانندگی ایجاد کرد، بتون ریزی پروژه با مقداری مشکل و تاخیر انجام شد.هرچند محدودیت ایجاد شده به جا بود و ممکن بود عبور و مرور ماشین های بتن ریزی ترافیک سقز را به کلی قفل کند. علی رغم همه ی اینها از سرعت کار راضی هستم. به طوری که تا ماه آینده هشت پله برقی مجتمع که از چین وارد می شود آماده خواهد بود. 

در کل پروه ی میدان ازادی پروژه ای مثال زدنی است تا جایی که در میدان فرمانداری بوکان و میدان آزادی سنندج هم به ساخت مجتمعی مشابهه اقدام کرده اند و این که ایده ی شهرداری سقز تا این حد فراگیر شده برای شهرداری سقز جای افتخار دارد. به غیر از بحث سازه و معماری اشاره به سرمایه ای که این پروژه برای شهرداری به ارمغان می اورد و میزان اشتغال زایی این پروژه هم خالی از لطف نخواهد بود. 

شارنیوز: سوال بعدی درباره ی  واگذاری مجتمع پزشکان است، لطفا در باره ی جزییات این واگذاری بیشتر توضیح بدهید؟

عاملی که در این پروژه باید مد نظر قرار می گرفت طرح نظام سلامت بود که در صورت اجرای این طرح پزشکان اجازه ی برپایی مطب را نداشتند و این مسئله در جذب سرمایه گذار تاثیر بسزایی داشت، به همین دلیل تصمیم گیری این مورد به تعویق افتاد و در نهایت زمین مجتمع پزشکان واقع در بلوار انقلاب که متعلق به شهرداری بود، با پیدا شدن سرمایه گذار مناسب واگذار شد.

شارنیوز: و مدت زمان انجام کار؟

حداقل هیجده ماه الی دو سال به طول خواهد انجامید. 

شارنیوز: هزینه ها چگونه تامین خواهد شد؟

تامین هزینه به طور کامل به عهده ی پپیمانکار است و درصد ها به صورت 59 به 41، که 41 درصد سهم شهرداری و مابقی سهم پیمانکار، تقسیم شده است. 

شارنیوز: در حالی که روز به روز شاهد بی قواره تر شدن شهر هستیم و اینکه استانداردهای لازم در ساخت و ساز نماهای لازم رعایت نمی شوند، شبهاتی در اذهان عمومی ایجاد شده که شهرداری به دلیل درآمد حاصله، با افزایش طبقات غیرقانونی و تراکم کنار آمده، هر چند بخشی از این مسئله متوجه نظام مهندسی است اما با توجه به رشته ی تحصیلی شما و اینکه با دید یک معماربه مسائل نگاه می کنید، برنامه ای برای تعریف هویت معماری سقز دارید؟

در دوره گذشته شهرداری بعضی از تصمیم گیری ها به عهده ی کمیته ی فنی بود و تصمیم ها بر اساس معیارهای تعریف شده ی اعضای کمیته فنی اخذ می شد، که در حال حاضر این کمیته منحل و تصمیم گیری ها به کمسیون ماده 5 (در مرکز استان) واگذار شده، هر تصمیمی که در مورد سقز گرفته شود خارج از کمسیون ماده 5 استان نخواهد بود.

شارنیوز: در صورت بروز تخلف چه تدابیری اندیشیده شده است؟

یکی از مهمترین تصمیم هایی که در برخورد با متخلفین گرفته شد، در نظر گرفتن جریمه های سنگین است. وقتی از لحاظ قانونی شهرداری _جز در مواردی که کمیسیون ماده 100 تصمیم بگیرد_ قادر به تخریب نیست، با توجه به این که در مواردی پلیس ساختمان با مالکین درگیر و در تازآباد چاقو خورده است و  مسئولیت تمام این حوادث به عهده ی شهرداری خواهد بود، شهرداری راهی بهتر از گذاشتن جریمه های سنگین در پیش روی خود نمی بیند.

هر چند این مسئله انتقاد بسیاری از سرمایه گذاران را در پی داشته، این در حالی است که در صورت رعایت قانون و استانداردهای موجود شهرداری از پیمانکاران حمایت خواهد، اما وقتی برای مثال پیمانکاری قصد احداث اپارتمان 10 واحدی در 5 طبقه را در یک کوچه ی 8 متری دارد، جریمه به شکلی خواهد بود که سرمایه گذاریش زیان ده خواهد شد.

در مواردی هم این انتقاد مطرح شد که سیاست جدید گران شدن قیمت آپارتمان را در پی داشته، اما باید در نظر داشته باشیم با چشم پوشی از این جرایم ممکن است تعدادی راضی و خوشحال شوند اما در مورد عموم مردم، در مورد شهروندی که در کوچه ی خانه اش آپارتمان ده واحدی ساخته می شود، نمی توان همین نظر را داشت. 

شارنیوز: زمزمه هایی از اینکه تعدادی از پیمانکاران به واسطه ی روابطی که دارند در برخی از نقاط شهر موفق به ساخت واحدهای مسکونی غیر مجاز شده اند به گوش می رسد در این مورد چه نظری دارید؟

چنین چیزی ممکن نیست و در مورد همه یک روال دنبال شده است. اما ذکر این نکته ضروریست که شهرداری مجری سیاست هایی ست که اداره کل راه و شهرسازی تعیین می کند، بر اساس همین سیاست ها از سال 75 به بعد، اجازه ی گسترش شهر داده نشده و طبیعی است که به جای گسترش ارضی، بر ارتفاع ساختمان های شهر افزوده شود.

البته این تنها مشکل سیاست های اخذ شده، برای شهرداری نیست، برای مثال در قوانین مربوط به شهر سازی اجازه ی شصت درصد تراکم داده شده است. ولی استثنایی برای زمین های دو نبش وجود دارد که مالکان این زمین ها می توانند هفتاد درصد از مساحت زمین را بسازند که منجر به بروز سوءتفاهم و دردسرهای بسیار برای شهرداری شده است. اما من به شما اطمینان می دم که هر تصمیمی گرفته شده در کمسیون ماده ی پنج گرفته شده و قانونی بوده است، حتی اگر آن تصمیم اشتباه بوده باشد، که اتفاق غیر ممکنی نیست. 

شارنیوز: اما شایعاتی به گوش می رسد، مبنی بر اینکه با متخلفان مماشات می شود و به شیوه ای جرائم آنها کم شده یا با شهرداری کنار می آیند مثلا در قبال تهیه تجهیزات و ماشین آلات برای شهرداری از جرائم کسی چشم پوشی شده است؟

به هیچ وجه چنین نبوده است می توانید به مواردی اشاره کنید؟

شارنیوز: به طور قطع مطمئن نیستیم اما در مورد اقایان(…)و (…) با جرائم سنگین، این شایعه وجود دارد.

یک ریال از جریمه این افراد و هیچ کس دیگری کم نشده  و شهرداری هرآنچه در کمیسیون ماده 100 و تجدید نظر تصیم گیری شده  را بدون کم و کاست اجرا کرده است. 

شارنیوز: با این حساب وجود افراد یا بهتر بگوییم دلالانی که به شیوه هایی جرائم را در کمیسیون ها کاهش می دهند را رد می کنید؟

بله به طور قطع شایعه است.

شارنیوز: هیچ مورد تخلفی هم مشاهده نکرده اید؟

خیر. این تصور وجود دارد که افرادی که مثلا امورات اداری را برای کسانی که خود وقت کافی ندارند، انجام می دهند مشغول دلالی یا به نوعی فساد هستند که اینطور نیست. من قطعا وجود این نوع فساد را در شهرداری تکذیب می کنم. اگر موردی سراغ داشتید بدون هیچ ملاحظه ای در شارنیوز منتشر کنید.

shardar931 (2)

شارنیوز: وضعیت اوراق قرضه فروخته منتشر شده در زمان شهردار قبل به چه شکل درآمده است؟

بهتراست که در این مورد وارد جزئیات نشویم. کارهایی کردیم از جمله دیدار با معاون بانک مرکزی و همین را بگویم که  اوراق قرضه یک بحران تمام عیار برای شهرداری است که خلاصی از دست آن به این راحتی ها میسر نیست و پیامدهای ناخوش آیندی نیز خواهد داشت.

شارنیوز: یکی از مهمترین انتقاداتی که طی یک سال گذشته از شهرداری مطرح شد بحث استخدامی های بی ضابطه است؟ در این مورد چه توضیحی دارید؟

اولا حدود 30 تا 35 نفر از استخدامی هایمان از طریق آزمون بوده و مراحل قانونی آن طی شده است. در سایر موارد اگر کسی هم اضافه شده باشد از طریق شرکت های بخش خصوصی جذب شده  اند.

 ما در سال آینده حدود 18 نفر بازنشسته خواهیم داشت که به فراخور، نیاز به نیرو سازی داریم. در ضمن دو معاونت برنامه ریزی را به مجموعه شهرداری سقز اضافه کرده ایم که تنها در واحد ممیزی آن حدود 10 نفر مشغول به کار هستند و باتوجه به توسعه فعالیت هایمان نمی توانستیم با نیروی ثابت فعالیت کنیم و به این نیرو ها نیاز داشتیم.. 

شارنیوز: اداره کل امور شهری استانداری چندی قبل اعلام کرد که شهرداری سقز یکی از شهرداری های است که نیروی مازاد دارد و اجازه استخدام افراد جدید را ندارد و در ضمن اعضای شورا هم معتقدند که شهرداری بیش از 100 نفر نیروی جدید به خدمت گرفته  است.

این مسئله درست نیست. از زمان حضور من در شهرداری تا الان تنها 16 نفر به صورت شرکتی جذب شهرداری شده اند. این را درنظر داشته باشید  که بنده به عنوان شهردار به نیروهای که از طریق شرکت های بخش خصوصی به کارگرفته می شوند نظارت ندارم و دخالتی نمی کنم بلکه بهترین شیوه انجام کار در واحد هایی که به شرکت ها سپرده شده، برایم مهم است. 

شارنیوز: پس تنها 16 نفر جدید وارد مجموعه شهرداری شده اند؟ 

بله

شارنیوز: ماجرا افراد توصیه شده ی که در سوال شورا هم به آن اشاره شده بود چیست؟ 

موردی هم اگر بوده فعلا جلوی آن گرفته شده و کسی با توصیه استخدام نشده است.

شارنیوز: در جلسه سوال شورا شما پذیرفته بودید که مجبور به قبول برخی نیروها بر اساس توصیه شده اید؟

اینطور نبوده و کسانی با طرح این مباحث قصد حاشیه سازی دارند. کسانی که جذب شده اند حتی اگر توصیه ای بوده باشند ابتدا شایستگی آنها ملاک بوده تا هر متغیر دیگری. به جرات می توانم بگویم نیروهایی هم که در زمان من جذب شده اند از متخصص ترین و لایق ترین افرادی هستند که طی سال های اخیر به استخدام شهرداری در آمده اند و برای همگی هم مجوز شورای استخدامی استان اخذ شده است.

شارنیوز: پس شما انتقادی را به مجموعه شهرداری به لحاظ نیروگزینی وارد نمی دانید؟

خیر. 

شارنیوز: حضور شهرداری در نمایشگاه جامع مدیریت شهری به شکلی انعکاس یافت که گویی شهرداری برتر ایران شده اید. ممکن است در این مورد قدری توضیح دهید؟

این عنوان بین شهرداری های درجه 9 و 10 کسب شد. به عنوان مثال شهرداری سنندج یا مشهد هیچ جایزه ای نگرفتند در حالی ممکن است در بسیاری از حوزه ها از ما بهتر عمل کرده و شاید قابل مقایسه هم نباشند. برای اطلاع رسانی این موضع هم تاکید کردیم که به این موضوع اشاره شود که تنها در قیاس با شهرداری های هم درجه خود برتر شناخته شده ایم.

شارنیوز: در یکی از مصاحبه هایتان با شارنیوز به احداث تقاطع هایی در نقاط مختلف شهر اشاره کردید که بخشی از مشکل ترافیک قرار است از این طریق حل شود. آخرین وضعیت انجام این پروژه ها چیست؟

 سه تقاطع قوخ، بلوار کردستان و بلوار انقلاب به بلوار وحدت را در دست ساخت داریم که برای هر کدام مجوز شورای ترافیک را اخذ کرده و برای هر سه بلوارمناقصه برگزار شد و برای مطالعه مهندسین مشاور واگذار شد. تحقیقات گسترده ای انجام شده، تردد ماشین ها و گره های ترافیکی محاسبه شده و بر اساس مطالعات ترافیکی انجام شده، طرح به تصویب شورای ترافیک رسیده است.

در مورد هزینه ها هم کمی توضیح دهید:

در کل برای تقاطع بلوار کردستان هفت و نیم میلیارد و برای تقاطع بلوار وحدت به بلوار انقلاب حدود 5 و نیم میلیارد هزینه برآورد شده که منتظریم به تائید شورای ترافیک استان برسد.به دلیل اینکه شهرداری توان پرداخت هفت و نیم میلیارد را ندارد از همین حالا در حال رایزنی جهت جذب سرمایه گذار هستیم تا در انجام پروژه با دغدغه ی مالی مواجهه نباشیم.

شارنیوز:ممکن است به مهمترین دست آوردهای شهرداری در سال 93 به صورت اجمالی اشاره کنید؟

در حوزه ی فرهنگ، کارهای فرهنگی ریز و درشت بسیاری انجام شده، اما به عنوان بزرگترین دستاورد می توانم از مجتمع فرهنگی نام ببرم که علاوه بر تمام مزایایی که این پروژه دارد می تواند به زنده شدن گولان توسط این پروژه اشاره کرد. 

دیگر مواردی که به صورت اجمالی به آنها خواهم پرداخت تا در فرصتی مناسب با جزییات کامل بررسی شوند و به اتمام رسیده یا در دستور کار قرار دارند، از این قرار است:

فعال کردن واحد سرمایه گذاری به بهترین شکل ممکن

دایر کردن واحد برنامه ریزی ،که قبلا در شهرداری وجود نداشته و سعی بر این دارد بر اساس پیشنهادات مردمی، پیشنهادات شورا و … و انجام مطالعات وسیع و دقیق پروژه ها را اولویت بندی کند.

تملک زمین های تپه مالان وکلنگ پارک 

ساخت هتلی ده طبقه با استخرو پارکینگ طبقاتی چند منظوره که قابلیت این را دارد که مورد استفاده ی مجتمع های اطراف هم قرار بگیرد.

لایه روبی رودخانه ی سقز که به دلیل اجاره بیست میلیونی که سازمان امور آب از شهرداری مطالبه کرد که از نظر ما منطقی نبود، ادامه کار متوقف شد. 

پیشرفت قابل ملاحظه ی پروژه ی بلوار 45 متری

به نتیجه رساندن پروژه ی ساختمان پزشکان

احداث شش الی هفت پارک محله ای علی رغم محدودیت هایی که از طرف سازمان امور اب برای گشترش فضای سبز به دلیل کم آبی  وجود دارد.

راه اندازی و تجهیز ساختمان اتش نشانی شهرک دانشگاه (ایستگاه سوم آتش نشانی)

اقدام به طراحی و اجرای سینمای روباز

ساخت اب نمای روباتیک

به اتمام رساندن پروژه ی الماس غرب

استاندارد سازی سرعت گیر های موجود در شهر

طرح پژوهشی آب های سطحی که با وجود این طرح مشکل خیابان سی و دو متری حل خواهد شد

به اتمام رساندن تعهدات پرداختی دور گذشته شهرداری

الکترونیک کردن کارت های اتوبوس بین شهری 

اقدام به الکترونیک کردن کارت پارک ها

تکمیل پارکینگ طبقاتی

اجرای طرح هدایت اب های سطحی در منطقه ی “که وه سوار” به منظور در امان ماندن خانه های اطراف از خطر آب گرفتگی

تهیه ی مجوز برای متمرکز کردن صفوف آلاینده

ترمیم و بازسازی اسفالت ورودی بوکان و اماده سازی تدابیری جهت رفاه حال مسافران نوروزی 

شارنیوز: به عنوان سخن آخر بزرگترین حامیان شهرداری در سالی که گذشت؟

اعضای محترم شورا فرمانداری کمک و همکاری زیادی با شهرداری داشتند که جای تقدیر دارد. در ضمن شهرداری اقدام به طراحی سایت “ایده” کرده است که در روزهای آینده قابل دسترس خواهد بود لذا از شهروندان تقاضا دارم از این طریق یا هر راهی که مناسب می دانند ایده های خود را به شهرداری منتقل کنند.

در پایان از زحمات شارنیوز تشکر و قدردانی می کنم و امیدوارم در سال آینده با کمک مطبوعات و سایت های اینترنتی شهری آبادتر داشته باشیم.

کد خبر: 13319