شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۸/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 21st مارس 2015
11:20 ق.ظ

فرماندار در برابر پرسش های شارنیوز

     پس از گذشت چند ماه از روی کار آمدن فرماندار جدید و به بهانۀ نزدیک شدن عید نوروز، شارنیوز طی مصاحبه ای با مهندس علی اکبر ورمقانی معاون استاندار و فرماندار ویژۀ شهرستان سقز از نزدیک به بررسی اوضاع سیاسی، عمرانی، فرهنگی و اجتماعی شهرستان سقز پرداخته است.

     در ادامه متن این مصاحبه را می خوانید:

 شارنیوز: سلام، سال نو شما مبارک و تشکر از وقتی که در اختیار شارنیوز قرار دادید.

 بسم الله الرحمن الرحیم. با سلام و درود به روح پر فتوح امام و شهدا و آرزوی طول عمر برای مقام معظم رهبری. در ابتدا ضمن خیر مقدم، پیشاپیش سال جدید را خدمت شما ، همۀ مسلمانان و ایرانیان عزیز و خصوصاً مردم کردستان و به ویژه مردم شریف سقز تبریک عرض می کنم.

farmandar93 (1)

 شارنیوز: آقای فرماندار، صاحبنظران رای 80 درصدی مردم سقز به روحانی را به معنای خواست عمومی برای تغییر و ابراز نارضایتی از وضعیت موجود تعبیر می کنند. شما به عنوان نماینده عالی دولت در این شهر تا چه میزان در راستای به وجود آوردن این تغییر و تامین نظر سقزی ها گام برداشته اید؟ 

دولت تدبیر و امید برنامه های خود را به صورت شفاف در دورۀ انتخابات ارائه کرد. اگر بخواهیم در سطح کلان بررسی کنیم، بازگشت نشاط به جامعه یکی از نشانه های تغییر است. کنترل تورم از چهل درصد به زیر بیست درصد نیز یکی دیگر از این نشانه هاست. در کنار این موارد نقش مذاکرات هسته ای را نباید نادیده گرفت که همگی امیدوارانه پیگیر آن هستیم.

اما مهمترین شعار دولت تدبیر و امید، اعتدال گرایی بود. و استفاده از افراد معتدل و شایسته همه جناح ها که دغدغۀ آنان صرفاً بهبود وضعیت زندگی مردم باشد. از سوی دیگر توانمندی افراد و باور به برنامه های دولت تدبیر و امید از شاخص های مهم دولت یازدهم در بکار گیری افراد بود. 

در سطح شهرستان سقز نیز در راستای برنامه های دولت یازدهم سعی بر شایسته سالاری، بومی گزینی و نگاه فراجناحی بوده است. انتخاب سه بخشدار و دو معاون بومی حرکت در این راستا بوده است. از نظر من افرادی که در معاونت ها و بخشداری ها گمارده شده اند این شاخصه ها را دارند. از طرفی نیز با همگی آنان اتمام حجت کرده ام که تا زمانی در بدنۀ مدیریت جایگاه دارند که به برنامه های دولت یازدهم وفادار هستند.

     شارنیوز:استاندار در سخنرانی های مختلف اشاره کرده اند که بخش عمده ای از رأی بالای کردستان به روحانی به خاطر تغییر مدیریت بوده است. ضمن تقدیر از رویکرد شما در بومی گزینی اما انتصاب های شما در این راستا نبوده چهره ها همان هایی هستند که در دولت سابق نیز مسئولیت داشته اند.

نگاهی که من به کار گرفته ام نگاهی سیاسی نیست و در مورد هردو معاونت معیار سابقۀ این افراد بوده است.

 قرار نیست از اصولگرا یا اصلاح طلب استفاده نکنیم، بلکه باید از دو جناح و کسانی که معتدل هستند استفاداده کرد. کما اینکه تعدادی از وزرای رئیس جمهور نیز اصولگرا و تعدادی اصلاح طلب هستند. پس اصل بر سابقه، تجربه و خدمتگزاری بوده است. که معاونت سیاسی سابقۀ هشت سال فعالیت در فرمانداری سقز را داراست و آقای اولیایی به عنوان معاون برنامه ریزی نیز در حوزه های مختلف تجربه دارد.farmandar931

شارنیوز: سقز متنوع ترین ترکیب سیاسی- فرهنگی را نسبت به شهر های استان و حتی منطقه داراست. در این میان افرادی هستند که بنا به گرایش های خاص از سطح مدیریت حذف شده و از تجربه آنان استفاده نشده است! چه زمانی این فرصت برای آنان فراهم خواهد شد؟ 

ترکیب مدیریت سیاسی را نباید فقط به فرمانداری محدود کنیم و دغدغۀ سقز نیز تنها مسائل خاص سیاسی نیست. از سوی دیگر مدت زمان کمی است که من در سقز شروع بکار کرده ام و قطعاً از نخبگان سیاسی که در شهرستان سقز حضور دارند نیز استفاده خواهد شد.

شارنیوز: خارج از فرمانداری و در سایر سطوح مدیریتی نیز مردم هنوز منتظر تغییر هستند. برنامه شما برای سایر ادارات و نهادها چیست؟

در مورد سایر ادارات نیز قانون به گونه ای است که انتصاب مدیران حوزه های مختلف از سوی مدیر کل حوزۀ مربوطه صورت می گیرد و در نهایت باید به تأیید فرماندار برسد و هر چند در این میان فرماندار می تواند پیشنهاد دهنده نیز باشد اما هیچوقت هیچ گزینه ای را پیشنهاد نخواهم داد. در سقز نیز رؤسای چهار اداره تغییر کرده اند که هماهنگی کامل بین مدیر کل اداره مربوطه، فرمانداری و نمایندۀ مجلس وجود داشته است. اما اعتقاد شخصی من این است که اگر قرار بر تغییر یک مدیر باشد باید فرد جایگزین شده از مدیر قبلی توانمندتر باشد چراکه در غیر اینصورت تغییر بی معنا خواهد بود. در هر صورت تغییرات بیشتری در مدیریت های مهم در راه است.

شارنیوز: شیوۀ تعامل شما با نیروها و گروه های مختلف تاثیر گذارشهر چگونه بوده است؟

از روزی که به شهرستان سقز آمده ام سعی برآن داشته ام تا با تمام گروههای سیاسی و مدنی ارتباط داشته باشم و به صراحت اعلام کرده ام درب فرمانداری بر روی تمام شهروندان شهرستان سقز باز است. 

شارنیوز: اما حتی در سطح مشاورین هم شاهد وجود این ارتباط نبوده ایم.

هنوز تغییری در تیم مشاوره صورت نگرفته است و مشغول بررسی هستیم.

شارنیوز: انتقادی که به شما وارد است این است که غیر از مراسم های رسمی و یا افتتاحیه های مختلف، حضور شما در محافل فرهنگی کم رنگ است. آیا دلیل خاصی داشته است؟

متناسب با سایر حوزه ها، در حوزۀ فرهنگ نیز شرکت داشته ام. غیر ممکن است در کردستان و سقز باشید که دارای پیشینه غنی فرهنگی است اما با فرهنگ بیگانه باشید به همین دلیل جلسات فرهنگ عمومی را مرتب تشکیل داده و در سایر مراسم فرهنگی از جمله نمایشگاه خوشنویسی و کنسرت بیژن کامکار و… حضور داشته ام. انشاالله برای سال آینده سعی می کنم در این محافل بیشتر حضور داشته باشم.

 از همینجا هم اعلام می کنم فرمانداری آماده هرنوع همکاری برای برپایی برنامه های فرهنگی است و در این راستا از تمام امکانات و اختیارات خود استفاده می کنیم.

شارنیوز: همین شورای فرهنگ عمومی که به آن اشاره کردید هنوز همان ترکیب دوران دولت گذشته را دارد و خبری از تغییر نشده است.

تعدادی از اعضای این شورا اشخاص حقوقی و ثابت هستند ولی در مورد اشخاص حقیقی تغییرات در حال بررسی و انجام است.

شارنیوز: مقداری هم به حوزۀ عمران که موردعلاقۀ شماست بپردازیم، ضمن بیان مشکلات پیش رو، اولویت های شما برای سال آینده در این حوزه چیست؟

 در حال حاضر و متناسب با وضعیت کلی کشور باید گفت تقریباً بودجۀ عمرانی با بودجه ای که برای یارانه در نظر گرفته شده است برابری می کند که این مسأله موجبات نگرانی های فراوانی را فراهم کرده است. در مورد سقز نیز باید گفت بالغ بر هزار میلیارد تومان بودجه برای اتمام پروژه های نیمه تمام لازم است و این در حالی است که بودجه عمرانی شهرستان 50 میلیارد تومان بوده است که حتی در صورت تخصیص صد در صدی هم بیست سال لازم است تا با این بودجه طرح های کنونی به اتمام برسد.

برای سال آینده قطعا اولویت بندی پروژه های مهم و تکمیل پروژه های نیمه تمام، تهیه شناسنامه کامل و جامع برای روستاها و شهرستان، شناسایی استعدادهای هر روستا، نظارت مستمر ومداوم بر دستگاههای اجرایی و شوراها و شهرداری های سقز و صاحب، نظارت بر عملکرد دهیاران و استفاده از نقش سازمانهای مردم نهاد در صرفه جویی آب و پیگیری افتتاح معبر کولبری شماره 2 تخت آولان و هرمیدول و پیگیری خدمات زیربنایی در روستاها(آب ،گاز  وطرح ها یهادی و…) در دستور کار قرار دارد.

شارنیوز: ممکن است ما را در جریان آخرین وضعیت پروژه های مهم سقز قرار دهید؟

فرودگاه سقز: عملیات عمرانی فرودگاه سقز در سال 1384 با اعتباری معادل 15000 میلیون ریال (از محل اعتبارات توسعه و توازن منطقه ای) درضلع جنوب شرقی شهر سقز در کیلومتر (500+0) جاده مریوان با وسعت 173 هکتار شروع شده است(48 هکتار هم برای توسعه آتی و تملک در نظر گرفته شده است).

قرارداد اولیه پیمانکار مبلغ 63 میلیارد ريال بوده است که تا کنون  بیش از 64 میلیارد ریال هزینه شده و به علت عدم قرار داد جدید یا ابلاغ 25 درصد مازاد ونیز مشکل نقدینگی از ابتدای زمستان امسال عملیات عمرانی پروژه تعطیل است.

 طرح جامع وبازنگری در تطویل باند در حال تکمیل شدن بوده وامید است با ابلاغ آن وتزریق اعتبار مناسب در یک برنامه زمان بندی شده به اتمام برسد..

احداث قطعه یک / ب محور میاندوآب – کرمانشاه ( کنار گذر سقز): این قطعه 9.5 کیلومتر طول دارد که علیرغم مشکلات بسیار زیاد در سنوات قبل در حال حاضر فعالیت بسیار مناسبی داشته ودر کل بالغ بر 53 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.حدود یک هزار متر آن آسفالت شده وعملیات پل اصلی نیز در حال اتمام است وبا توجه به روند موجود امید است در صورت پرداخت مطالبات پیمانکار یک باند از کل مسیر در تابستان سال 94 به بهره برداری برسد.

 قطعه دوم بزرگراه کرمانشاه – میاندوآب:   قطعه دو این بزرگراه که به کنار گذر سقز – ایرانخواه معروف است به طول 170+42 کیلومتر از خروجی سقز به طرف سنندج (ابتدای کمر بندی سقز) شروع شده و تا روستای ایرانخواه ادامه می یابد.

در مجموع تاکنون 28 کیلومتر از این پروژه (خروجی روستای ایرانخواه تا ورودی کیلو متری شهر صاحب) آسفالت شده و به بهره برداری ریسده است. عملیات خاکی و احداث ابنیه فنی و تعریض ما بقی مسیر تا 2 کیلومتری سقز و نزدیکی روستای کهریزه ادامه دارد در حال حاضر نیز پیمانکار مشغول عملیات آسفالت 7 کیلومتر از سه راهی روستای عصرآباد تا ابتدای کنار گذر (نزدیکی پلیس راه) می باشد. تاکنون بیش از350 میلیارد ریال برای آن هزینه شده و برای اتمام 250 میلیارد ریال دیگر نیاز است.عملیت بهسای داخل شهر صاحب واحداث پل اصلی در روستای آدینان بر اساس پیگیری های به عمل آمده در ابتدای فصل عمرانی سال آتی شروع خواهد شد.

سدشهید صالحیان(چراغ ویس): این طرح شامل پروژه ها یمختلف از جمله احداث بدنه، احداث جاده جایگزین سقز بانه به طول 9 کیلومتر و پیشرفت 63 درصد ، نصب تاسیسات هیدرو مکانیکال واحداث تونل با پیشرفت 100 درصد می باشد.

تاکنون برای این طرح بیش از 500 میلیارد ريال هزینه شده و برای تسویه طلب پیمانکار 150 میلیارد ريال و اتمام و بهره برداری کامل از آن به همراه تهیه و نصب تجهیزات جانبی و پرداخت خسارت مخزن بیش از 350 میلیارد ريال اعتبار مورد نیاز است.عملیات بدنه سد به اتمام رسیده وعلیرغم باقی ماندن بعضی از عملیات بتن ریزی تاج در صورت جابجایی روستاهای بله جر ومیرده مشکلی برای آبگیر وجود ندارد.

farmandar93 (2)

احداث خط انتقال آب شرب شهر سقز از سد چراغ ویس: این طرح با هدف تامین آب شرب دراز مدت شهر سقز به میزان 33 میلیون متر مکعب از محل سد چراغ ویس در سال 88 شروع شده و با توجه به نزدیک شدن به پایان مهلت برداشت آب از سد بوکان از اهمیت شایان توجهی برخوردار می باشد و به همین دلیل از مصوبات سفر مقمام معظم رهبری به شهرستان بوده است. عملیات آن شامل احداث 25 کیلومتر خط لوله 800 تا 1300 میلی متر از سد چراغ ویس تا محل تصفیه خانه فعلی به همراه احداث یک تصفیه خانه جدید در کیلومتر 5 سقز با ظرفیت 600 لیتر در ثانیه است. عملیات اجرایی خط انتقال با صرف اعتباری بالغ بر 190 میلیارد ریال حدود 85% و احداث تصفیه خانه نیز حدود 10% پیشرفت فیزیکی دارد. برای اتمام طرح و بهره برداری کامل از آن اعتباری بالغ بر 250 میلیارد ريال مورد نیاز است..

بهسازی محور سقز – مریوان ( حسن سالاران – بسطام ):     طول کل مسیر در محدوده هر دو شهرستان حدود 135 کیلومتر می باشد که 05 کیلومتر آن در حوزه  شهرستان سقز و 65 کیلومتر در حوزه شهرستان مریوان می باشد.مشخصات آن  از نوع راه فرعی دریجه یک می باشد.  در محدوه شهرستان سقز پپروژه شامل بهسازی و آسفالت مسیر از کیومتر 35 ( روستای حسن سالاران تا کیومتر 65 (روستای دگاگا) می شد که در سال های اخیر حدود 17 کیلومتر از آن به بهره برداری رسیده و در حابل حاضر 13 کیلومتر آن باقیمانده است. عملیات باقیمانده پروژه به سه قطعه تعریف شده که دو قطعه آن دارای پیمانکار بوده در حال فعالیت هستند. بر اساس اعلام اداره کل راه و شهرسازی برای قطعه سوم هم پیمانکار انتخاب اما هنوز شروع به کار ننموده است. عمده ترین مشکل این پروژه مهم نیز کمبود شدید اعتبار و فرسایشی شدن مدت زمان اجرای آن است.

بیمارستان 160 تخت خوابی شهر سقز: بیمارستان مذکور از مصوبات دور اول سفر ریاست محترم جمهوری به استان کردستان می باشد که در زمینی به مساحت31000 متر مربع ( به 47650 متر مربع اصلاح شد) احداث و عملیات عمرانی آن در سال 86 شروع شده است. عملیات احداث ابینه فنی و سازه ای آن تا ابتدای اردیبهشت 91 به اتمام رسیده و این قسمت دارای پیشرفت 100%  است.. مجموع پیشرفت فیزیکی آن در حال حاضر 50 % است و تاکنون بیش از 140 میلیارد ریال هزینه شده و برای اتمام 300 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

احداث کارخانه سیمان سقز: شرکت سیمان سقز در سال 84 تاسیس و جهت اجرایی نمودن آن میزان 150 هکتار از اراضی ملی روستای آخکند به شرکت مذکور واگذار شد. 4 معدن به جهت تامین مواد اولیه آن نیز واگذار شده و در سفر دور اول ریاست محترم جمهوری نیز مورد تاکید قرار گرفته است. اعتبارات ارزی و ریالی آن با عاملیت بانک ملت مصوب گردید. از محل اعتبارات بنگاه های اقتصادی مبلغ 500 میلیون ریال جهت تامین بخشی از هزینه های این پروژه مصوب شده است.  با توجه بهمشکلات ارزی واعتباری متاسفانه تاکنون عملیات اجرایی آن شروع نشده است.

 دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان سقز :  احداث این دانشکده از محل مصوبات سفر دور اول ریاست محترم جمهور بوده و دارای مجوز احداث از شورای گسترش آموزش عالی است. اختصاص مبلغ 3000 میلیون ریال از محل درآمد های نفتی و 2000 میلیون ریال از محل سفر مقام معظم رهبری اقداماتی است که در این خصوص انجام شده است. در پاییز 91 سند دو هکتار از اراضی ملی واقع در جنوب شهر سقز ( اراضی قریه کانی کبود) جهت احداث فاز اول آن به نام مسکن و شهرسازی صادر و به دانشگاه تحویل شده است. در مهرماه سال جاری کلنگ زنی شد و بر اساس اعلام دانشگاه کردستان حدود 10 میلیارد ريال اعتبار اولیه دارد. بر اساس اعلام مسئولان دانشگاه کردستان انتخاب پیمانکار برای شروع عملیات اجرایی در ماحل پایانی بوده وامید است در فصل کاری پیش رو فعالیت کاری آن شروع شود.

shardar931 (3)

     شارنیوز: همانطور که مستحضرید سال آینده سال سختی به لحاظ تامین آب شرب و کشاورزی برای سقز است. چه تمهیدی برای رویارویی با این بحران قریب الوقوع اندیشیده اید؟

     ورمقانی: با توجه به کمبود بارندگی در سال 94 باید در نظر داشت که کمبود آب مشکل تمام کشور در سال آینده خواهد بود اما مدیریت آن بخشی از کارهایی است که باید انجام شود. بخش دیگر آن جلوگیری از برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر رودخانه ها و نیز جلوگیری از استفاده و حتی تخریب چاه های غیر مجاز است. اما مهمترین کار در این راستا اتمام سد چراغ ویس است که می تواند قسمت عمده ای از مشکل را حل کند که امیدواریم در شهریور ماه به اتمام برسد.

     شارنیوز: اگر اجازه بدهید قدر فضای گفتگو را تغییر بدهیم 

 از یارانه انصراف داده اید؟

     ورمقانی: خیر

نمره ای که به عملکرد خود درسقز می دهید چقدر است؟

     ورمقانی: 15

 خانواده تان را با خود به سقز آورده اید؟

     ورمقانی: بله. چراکه اعتقاد دارم مدیر باید خانواده اش را در کنار داشته باشد تا خیالش آسوده تر باشد.

چند تا از آرزوهایی را که برای سال آینده اولویت بندی کرده اید چیست؟

     ورمقانی: یکی از آرزوهای همیشگی ام نهادینه شدن یک سری از آداب و رفتار مثبت در جامعه بوده است از جمله مبارزه با اعتیاد، صرفه جویی، اتمام پروژه های نیمه تمام.

. در مورد خودتان چی؟ 

     ورمقانی: عاقبت بخیر شدن.

. اگر به گذشته بر گردیم و با علم به موضوعات و مشکلات کنونی، در صورت پیشنهاد دادن فرمانداری سقز، آیا قبول می کردید؟

     ورمقانی: با توجه به اینکه در دوره های مختلف مدیریتی که در گذشته داشته ام و با علم به اینکه کار فرمانداری سخت خواهد بود، بله قبول می کردم.

. برنامه تان برای نوروز چیست؟

     ورمقانی: با توجه به اینکه سقز شهر مهمان پذیری است، لازم است که حداقل چهار تا پنج روز اول نوروز را در سقز باشم.

نظرتان در مورد شارنیوز چیست؟

     ورمقانی: حداقل روزی یکبار از سایت شارنیوز بازدید می کنم و میدانم که بازدید کنندگان زیادی دارد و این نشان از موفقیت شماست.

کد خبر: 13364