شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 31st مارس 2015
12:04 ب.ظ

دو کتاب مهم در باره تاریخ و فولکلور منطقه سقز به چاپ رسید

در آخرین روزهای سال 93 دو کتاب با مضمون تاریخ و فولکلور منطقه سقز به چاپ رسید که برای علاقمندان به این حوزه ها می تواند خبر نوروزی خوبی باشد. ترجمه کتاب “وحشت سقز” به کردی و “ده سی گول و ده سی نیرگیز” که مجموعه ای از داستان های فولکلور است به  لیست کتاب هایی که در مورد سقز تالیف شده اند، غنایی مضاعف افزوده است. 

به گزارش شارنیوز کتاب “سل و ترسی سه قز” ترجمه کردی کتاب ارزشمند “وحشت سقز” نوشته مرحوم حاجی مصطفی تیمورزاده است که به وقایع سالهای 1285 تا 1302 خورشیدی اختصاص دارد. مترجم این کتاب مرحوم شیخ نافع مظهر شاعر نامدار سقری است که چنان که در مقدمه کتاب آورده است، کار ترجمه این اثر را در سال 1362 آغاز کرده و بعد از وقفه ای طولانی در 24 اردیبهشت 1371 به پایان رسانده است. این کتاب  17 سال بعد از فوت مترجم و به همت فرزندش مفیده خانم مظهر به چاپ رسید و در اختیار دوستداران تاریخ و فرهنگ سقز قرار گرفت.

slo v trsi saqz

در این کتاب رویدادهای مهمی چون جنگ جهانی اول، تغییر حکومت از قاجار به پهلوی و وقایع دوران مشروطه، حضور سمکو شکاک در سقز، اولین انتخابات مجلس ملی و … آمده است و در کنار ثبت این اتفاقات و تاثیرات آنها بر سقز، مولف با دقت فراوان به ثبت مسائل اقتصادی و اجتماعی زمان خود به صورت بی طرفانه پرداخته است که معمولا در وقایع نگاری های مشابه از آنها غفلت می شود.

کتاب “ده سی گول و ده سی نیرگز” حاصل پروژه دوساله است که 4 نفر از اهالی فرهنگ و ادب سقز برای ثبت داستان های فولکلوریک منطقه سقز آغاز کرده اند. این کتاب اولین جلد از داستان فولکلور سقز است که کار برای آماده ساازی جلد بعدی نیز آغاز شده است.

لقمان نادرپور، حیدر لطفی نیار، مفیده مظهر و فاطمه حجازی با سفر به روستاهای اطراف سقز و گفتگو با کسانی که مرجع داستان های قدیمی هستند، اقدام به گردآوری و چاپ این کتاب کرده اند. آنچه که می توان از محتوای کتاب دریافت رویکردی علمی و وافادارانه به منابع اصلی داستان ها بوده به شکلی که اشتباهاتی که در نقل داستان ها وجود دارد نیز حذف نشده و در پاورقی هایی به توضیح جزئیات آنها پرداخته شده است. 

chapkigpl

در مقدمه مفصل این کتاب که به قلم هر چهار محقق نگاشته شده است، به شیوه گردآوری آثار، شیوه دسته بندی داستان ها، توضیحی بر نام کتاب و … اشاره شده است.

در انتهای هر داستان گوینده داستان، سن و روستا یا شهر محل سکونت آنها آورده شده است.

کار انتشار این دو کتاب به عهده آقای لقمان نادر پور بوده است و در فرهنگسرای هنر و اندیشه واقع در مجتمع تجاری کوثر عرضه می شود. 

کد خبر: 13441