شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۱۱/۱۴۰۰
چهارشنبه، 8th آوریل 2015
6:05 ب.ظ

آیین بزرگداشت ‘خاتوزین’ در سقز برگزار می شود

فرماندار ویژه شهرستان سقز گفت: مراسم بزرگداشت، مجسمه ساز سقزی مرحوم خاتون صالحی مشهور به ‘خاتوزین’ ، 26 فروردین امسال با حضور استاندار کردستان در روستای قهرآباد سفلی برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، علی اکبر ورمقانی روز سه شنبه در جلسه هماهنگی برگزاری این مراسم که در فرمانداری سقز برگزار شد افزود: بزرگداشت این هنرمند که برای گذراندن امورات زندگی سال ها در روستای ‘بوگه به سی’ اقدام به ساخت مجسمه های گلی می کرد، توسط دفتر امور بانوان استانداری کردستان و فرمانداری سقز و با همکاری دفتر امور روستایی استانداری کردستان برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون تعدادی از آثار این هنرمند در موزه صنایع دستی ایران در تهران نگهداری می شود اقدامات شایسته این بانوی فقید کردستانی در راستای آموزش صنایع دستی را ستود و یادآور شد وی در عمر 73 ساله اش، هنر سفالگری و تهیه مجسمه از طریق گل را به فرزند و عروسش یاد داد. 

او اضافه نمود: برای برپایی این مراسم ادارات سقز از جمله شهرداری و شورای اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سپاه، نیروی انتظامی، جمعیت هلال احمر، ورزش و جوانان، مجمع امور صنفی، آموزش و پرورش، کمیته امداد امام (ره)، صنعت، معدن و تجارت، شبکه بهداشت و درمان، میراث فرهنگی و تعاون روستایی شهرستان سقز مشارکت خواهند کرد. 

وی با تشریح برنامه های این مراسم اعلام کرد: برگزاری غرفه های صنایع دستی، غذاهای محلی و حجاب و عفاف از جمله برنامه های این بزرگداشت خواهد بود.


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 13511