شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 14th آوریل 2015
9:46 ب.ظ
بررسی مشکلات بیمارستان تامین اجتماعی در گفتگو با مدیرکل درمان استان کردستان

چالش تامین سلامت در تامین اجتماعی

بیمارستان تامین اجتماعی سقز مشکلات فراوانی دارد، علی رغم تلاشی که پرسنل برای ارائه بهترین خدمات به حدود 100 هزاربیمه شده انجام می دهند، کار اساسی لازم است تا اوضاع آن متناسب با توقعات بیمه شدگان شود. دکتر فولادی مدیرکل درمان تامین اجتماعی استان کردستان به سقز آمد و با خود دو دستگاه آمبولانس و چند خودرو سواری اداری برای این بیمارستان به ارمغان آورد. فرصتی دست داد تا مهمترین مشکلات بیمارستان تامین اجتماعی سقز را با او درمیان بگذاریم و برنامه هایش را برای برطرف کردن این مشکلات جویا شویم.   

 یکی از بخش های بیمارستان تامین اجتماعی که فاقد استانداردهای لازم و متعارف است بخش کودکان این بیمارستان است که تا به حال چند بار هم اعتباراتی برای ارتقاء آن درنظرگرفت شده که متاسفانه جذب نشده مشکلات کماکان باقی است. ممکن است ازبرنامه هایتان برای استاندارسازی این بخش بگویید؟

     مهم ترین مشکل بیمارستان تأمین اجتماعی سقز به طراحی ساختمان آن برمی گردد چرا که سازۀ آن در ابتدا برای یک پلی کلینیک درنظرگرفته شده بود که در DSCN7676گذر زمان به بیمارستان تبدیل شد و همین امر باعث شد تا استانداردهایی که لازمۀ یک بیمارستان است مدنظر قرار نگیرد. مشکلات بخش اطفال نیز ناشی از همین مسئله است. در سفر اخیر مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی اعتباری برای ساخت بخش اطفال در محوطۀ متصل به بیمارستان اختصاص یافت. در هفته های پایانی سال گذشته نیز با حضور مهندسین مشاور و مجری طرح جلسه ای تشکیل شد و تصمیم برآن شد تا مطالعه ای جامع و گسترده تر صورت گیرد و تغییرات اساسی در ساختمان به وجود آید و تا ضمن حل مشکل بخش اطفال دیگر مشکلات ساختمانی نیز مرتفع شود. قرار است بازطراحی مجدد بیمارستان از همان ورودی بیمارستان شروع شده و تمام موارد لازم پیش بینی شود.

در مورد اینکه قبلا اعتباری برای بخش کوکان اختصاص یافته باشد، بنده در جریان نیستم. اما برای پروژه مورد نظر ما، اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال درنظر گرفته شده است و چون بعد از اتمام این پروژه تا سال ها اعتباری جدیدی برای توسعه فضای فیزیکی بیمارستان به سقز اختصاص نخواهد یافت، قصد داریم طرحی جامع و کامل با درنظر گرفتن تمام نیاز ها برای 20سال های آینده را در نظر بگیریم.

      اینکه بیمارستانی بخش های ICU  و  CCU نداشته باشد نقیصه بزرگی است. به همان نسبت جراحان حاضر به انجام جراحی های مهم که نیاز به مراقبت های ویژه بعد از عمل در این بخش ها داشته باشد، نیستند. برای این امر چه تدبیری اندیشیده شده است؟

     همانطور که اشاره کردم در حال حاضر و با فضای فیزیکی حاضر راه اندازی این بخش ها مقدور نیست، علاوه بر این باید بدانیم که بیمارستان ها از لحاظ خدمات تخصصی ارائه شده درجه بندی می شوند.  بیمارستان های جنرال بیمارستان هایی هستند که با چهار تخصص داخلی ، اطفال، جراحی و زنان ارائۀ خدمت می کنند در طرح تیپ شان ICU و CCU دیده نمی شود و بیمارانی که نیازمند این خدمات باشند معمولاً اعزام می شوند. اما به صورت روتین این بخش ها در بیمارستان های دانشگاهی و تأمین اجتماعی نیز پیش بینی می شوند. یکی از اهداف همان مطالعۀ اساسی که اشاره شد پیش بینی این بخش و حتی بخش های تخصصی دیگر است. 

     در بیمارستان تأمین اجتماعی سقز پزشکان متخصص زنان و جراحی به صورت oncall حضور ندارند، دلیل این امر چیست؟

     تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت تمایل به همکاری با بیمارستان های تأمین اجتماعی بسیار زیاد بود. یعنی دوستان متخصص شاید در صف انتظار همکاری بودند چون نسبت به بخش های دولتی، درآمد بیشتری حاصل می شد. اما از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت، پزشکانی که در بیمارستان های دولتی مقیم می شوند  هم حق مقیمی بسیار بیش تری نسبت به قبل دریافت می کنند هم دریافتی هایشان منظم تر و به روز تر است

از طرف دیگر وزارت بهداشت برای اینگونه پزشکان محدودیت گذاشته است به گونه ای که اگر پزشکانی غیر از بخش های دولتی فعالیت کنند طرح تمام وقت بودن و مقیم بودنشان لغو خواهد شد و درآمدشان را از دست خواهند داد. و به همین دلیل متخصصین جراح و متخصصین زنان که به آنها اشاره شد تمایلی به همکاری با ما ندارند. اما با رایزنی هایی که با دکتر قدیمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و دکتر قصری معاون درمان دانشگاه انجام گرفته، توافقات اولیه برای تبادل و تامین نیرو های متخصص حاصل شده است. در صورت لزوم این بحث را در سطوح کلان کشوری و در سطح وزرا نیز ادامه خواهیم داد تا بتوانیم مجوزی بگیریم که از وجود متخصصین دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان تأمین اجتماعی سقز استفاده کنیم.

دکتر فولادی در حال بازدید از بیمارستان تامین اجتماعی

دکتر فولادی در حال بازدید از بیمارستان تامین اجتماعی سقز

     تعامل شما با دانشگاه علوم پزشکی به چه صورت است؟ چون ظاهراً مقاومت هایی از سوی دانشگاه در جهت دادن نیرو به تأمین اجتماعی وجود دارد.

     به صراحت اعلام می کنم که خوشبختانه این نگاه وجود ندارد. نگاه به حوزۀ سلامت در استان یک نگاه کلان است و مرزبندی های دانشگاه، تأمین اجتماعی و هلال احمر وجود ندارد. ما همه سعی می کنیم حوزۀ سلامت را به صورت یک حوزۀ کلی ببینیم و هرجایی که اثرات مثبت بر روی مجموعه بگذاریم حتماً این را اعمال می کنیم. اما شرح وظایف سازمانی هر مؤسسه ای تعریف شده است و ما نیز انتظار نداریم که تخلف قانونی صورت گیرد و هرکدام کار خود را به صورت قانونی  انجام می دهیم. از سوی دیگر به دنبال انحصاری کردن خدمات نیستیم و در همین مورد من نوید روزهای بهتری را در آینده چه برای سقز و چه برای کل استان خواهم داد و امیدواریم با هم افزایی تمامی دستگاه های حوزۀ درمان رضایت خاطر بیش تری را برای مردم کردستان و سقز فراهم کنیم.

   بیشتر از 10 ماما در بیمارستان تأمین اجتماعی شاغل هستند ولی به این نسبت تعداد زایمان را در حد متعارف و مناسب نمی بینیم آیا دلیل این امر به همان مقیم بودن متخصصین در بیمارستان های دانشگاهی برمی گردد یا دلیل دیگری دارد؟

طی ماه تنها ده شب متخصص زنان به صورت آنکال در بیمارستان حضور دارد. زایمان نیز پروسه ای بسیار پیچیده و حساس است. ما امیدوار هستیم که عمدۀ زایمان ها به صورت طبیعی باشند اما باید بپذیریم که در روند تعدادی از زایمان ها مشکلاتی وجود دارد که حضور متخصص را الزامی می کند و علی رغم اینکه ماما های ما حضور دارند اما چون ما متخصص در اختیار نداریم نمی توانیم ریسک کنیم.

 از سوی دیگر تعدادی از مادران بارداری که به بیمارستان تأمین اجتماعی مراجعه می کنند کارهای اولیۀ آنها در اینجا انجام می شود سپس به بیمارستان امام منتقل شده و در آنجا زایمان صورت می گیرد.

برای واقعی شدن آماری که شما به آن اشاره کردید باید آمار موجود را 3 برابر کنیم. با توجه به آمار و ارقام و بررسی های صورت گرفته متوجه خواهیم شد که به نسبت ده روزی که ما متخصص داریم این آمار از میانگین کشوری بالاتر است.

دکتر فولادی - دکتر قادرپور اقدم (رئیس بیمارستان سقز)

دکتر فولادی – دکتر قادرپور اقدم (رئیس بیمارستان سقز)

     نظرتان در مورد تجهیزاتی که در بیمارستان تأمین اجتماعی سقز مورد استفاده قرار می گیرد چیست؟

     بیمارستان در اواخر دهۀ دوم فعالیت خود به سر می برد و معمولاً در هر دورۀ تأسیس بیمارستان یک سری تجهیزات خریداری می شوند که به مرور کهنه می شوند و این در حالی است که هر روز شاهد عرضۀ تجهیزات تازه و به روز در بازار هستیم. بخشی از این امر به اعتبار مربوط می شود که باید تأمین شوند و بخش دیگر آن مربوط به پیگیری های مجدانه است که باید صورت گیرد. اما چیزی که باید صادقانه به شما بگویم این است که تجهیزات بیمارستان  شرایط ایده آل را ندارد و یکی از بحث هایی که در بدو ورود وبازدید اولیه از بیمارستان داشتم بحث تجهیزات بود که در دستور کار ما قرار دارد و پیگیری نیز کردیم.  در اواخر سال گذشتۀ مالی بالغ بر سه میلیارد ریال از مجموع پنج میلیارد ریال اعتباری که به تجهیزات در استان اختصاص داده شده بود را صرف شهرستان سقز کردیم هرچند خیلی بیشتر از این مبالغ مورد نیاز است.

     بنا داریم در برنامۀ امسال نیز یک سری تجهیزات را نو کنیم و از جملۀ آن می توان به میکروسکوپ دوچشمی سقفی برای اتاق عمل، تخت اتاق عمل، دستگاه های عمل جراحی کلیۀ اورولوژی تی آر ( TR) برای جراحان در نظر گرفتیم. ضمن اینکه دو دستگاه آمبولانس و دو دستگاه خودرو سواری را امروز به بیمارستان تحویل دادیم.

     تجهیزات مطلوب نیست اما لازم است که به روز شوند. البته باید پذیرفت که این کار زمان بر است و حتی در عرض چند ماه نیز شدنی نیستند اما قول می دهیم که در سال آینده اگر به مناسبت روز زن دوباره به سقز آمدیم  شاهد تغییرات اساسی و مثبتی نسبت به امروز باشیم.  

 

 

(لطفا در مورد بیمارستان تامین اجتماعی سقز، مشکلات و محاسن آن، در بخش کامنت ها اظهار نظر کنید)

کد خبر: 13610


۷ دیدگاه

 • بيمه شده
  بيمه شده: 4-14-2015 . 11:02 ب.ظ :

  با سلام و تشكر از شارنيوز بابت مطلب تخصصي و خوب و تبريك انتصاب جناب اقاي دكتر فولادي و ارزوي موفقيت براي ايشان و رياست و كاركنان خدوم بيمارستان تامين اجتماعي سقز بنده پيشنهاد دارم ١-بيمارستان سقز بايد داراي سند توسعه بيمارستان باشد تا با برنامه استراتژيك به اهداف ترسيم شده در سند برسد٢-زيرساختهاي لازم براي جذب پزشكان فراهم گردد مانند ايجاد بخشهاي ويژه-تعرفه هاي مناسب -افزايش تختها-ايجاد بخشهاي تخصصي و…٣-تعريف اهداف بيمارستان و تامين تجهيزات و بكارگيري پزشكان بر اساس ان اهداف ٤-درخواست تبديل بيمارستان بيمارستان به ٩٦ تختخوابي٥-با توجه به شرايط استان استفاده از پتانسيلهاي توريسم درماني جهت توسعه بيمارستان و توجيه اقتصادي توسعه ان٦-تشكيل كارگروه سلامت شهرستان در فرمانداري و تنظيم تفاهمنامه رسمي ميان تامين اجتماعي و علوم پزشكي جهت استفاده مطلوب از پتانسيلهاي هر دو بخش و….

  پاسخ دهید

  • kak ..
   kak ..: 4-15-2015 . 12:07 ب.ظ :

   با درود
   3 بند مذكور و مكتوب در ديدگاه مربوطه و مرتبط جنابعالي كه مطرح شد مربوط به ارزيابي اعتبار بخشي مراكز درماني مربوط به طرح خانم دكتر .دستجردي …وزير سابق بهداشت بوده كه در استانداردهاي اعتبار بخشي (سال 1391-راهنماي ارزيابي استانداردهاي اعتباربخشي مراكز درماني نمايه فيپا شماره ملي كتابشناسي 2915176) ثبت و اجرا ميگردد كه اجراي طرح سلامت(همانطور كه مستحضرهستيم)بدون اجرا و زير ساخت مورد اشاره نبوده و هر مركز درماني با زيرساخت استانداردهاي مطرح شده دوام و بقا خواهد داشت…….،
   بند 4 مطرح گرديده ديدگاهتان يعني تبديل و ارتقاي تختها(به 96 تختخوابي )يعني توسعه بيمارستان ، در به سرانجام رسييدن ، پس از 20 واندي سال …..توفيق نيافته است كه دليل آن : 1- عدم مسئوليت پذيري نمايندگان مردم سقز وبانه در مجلس شوراي اسلامي در زمانهاي قبل تاكنون بوده و 2- تا زماني كه نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي مصرح ،ثبت و پيگيري طرح توسعه سلامت شهرهاي سقز و بانه را پيگيري ننمايند………هيچ تپلي صدا نخواهد داشت
   3- مردم و شوراي شهر بايستي با فشار مضاعف و پيگيريهاي لازم از مجلس و دست اندركاران مربوطه بخواهند.
   بند 6 ديدگاه جنابعالي با اهميت ترين ديدگاه بود زيرا به همان دليل كه‌ تفاهم در بهره وري از پتانسيلهاي موجود و مطرح در سطح منطقه( سقز ) از لحاظ تامين كادر پزشكي نزديكترين و دسترسترين امكانات ميباشد،،،،، البته تشكيل كارگروه سلامت شهر(يا شهرستان)در فرمانداري و تنظيم و به نتيجه رسيدن تفاهم‌نامه ،، حائز اهميت و دوام و ثبات پيگيري مشكلات سلامت سقز وبانه در فرمانداري و استانداري((((زيرساخت اوليه)))) ومجلس شوراي اسلامي و دانشگاه علوم پزشكي استان و وزارتخانه با حضور مجربين مسئوليت پذير ، پزشكان مسئوليت‌شناس،و دست اندركاران علوم سلامت (دانشگاه علوم ‌پزشكي) به نتيجه خواهد رسيد.

   پاسخ دهید

  • عرفان
   عرفان: 4-14-2015 . 11:16 ب.ظ :

   متاسفانه در بخش بهداشت و سلامت مانند سایر بخش ها در استان کردستان به هیچ وجه عدالت رعایت نمی شود، به نظر می رسد هزینه هایی که در مرکز استان در این زمینه صرف می شود به کل هزینه های سایر شهرستانها بچربد، این وضیعت مایه ی تاسف است که یک بیمار با سفر به شهرها و استان های مجاور برای دسترسی به خدمات بهتر پزشکی جان و مال خود را به خطر بیاندازد.
   امیدوارم یک روز این روند و توجه صرف مسئولین به مرکز استان اصلاح شود…

   پاسخ دهید

   • سیروان
    سیروان: 4-14-2015 . 11:46 ب.ظ :

    با تشکر از شارنیوز و دست اندرکان آن
    تغییر ساختار فیزیکی بیمارستان و توسعه فضای درمانی مخصوصا در بخش اطفال و داخلی مردان و زنان در کنار تدوین برنامه ای جامع در جهت نیل به اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی که همانا خدمت به مردم و کسب رضایتمندی عمومی می باشد می تواند کاستی ها را پوشانده و مرکزی درمانی در شان مردم فرهنگ دوست سقز برپا نماید.

    پاسخ دهید

    • kak ..
     kak ..: 4-15-2015 . 12:10 ب.ظ :

     نیک بختان به حکایت و امثال پیشینیان پند گیرند زان پیشتر که پسینیان به واقعه او مثل زنند…

     پاسخ دهید

    • سعدی
     سعدی: 4-15-2015 . 9:50 ق.ظ :

     با سلام
     در ابتدا از زحمات پرسنل این بیمارستان که با تمام محدودیت های موجود به خدمت مشغول هستند تشکر کنم و روی سخن بنده با مسولین رده بالا می باشد .
     متاسفانه مشکلات بیمارستان تامین اجتماعی سقز را فقط بیمارانی که دفترچه تامین اجتماعی دارند و به آنجا مراجعه می کنند درک می کنند و ناله و گلایه این بیماران بارها به گوش مدیر بیمارستان ، مسئولین شهری ، نماینده و … رسیده اما مشکلات همچنان باقی است .
     مشکلاتی که علاوه بر مشکلاتی که در مصاحبه به آنها اشاره شده و دغدغه اکثر مردم سقز می باشد و کاملا به جا و قابل پیگیری می باشد ، نظیر :
     – عدم هماهنگی بین پرداختی حق بیمه با خدمات ارائه شده ،مردم انتظار دارند در مقابل حق بیمه ای که پرداخت می کنند خدمات دریافت کنند اما این خدمات در سطح یک بهداری ساده جنگی می باشد.
     – درمانگاه این بیمارستان که فقط اسم درمانگاه را به یدک می کشد انبوهی از مراجعه کنندگان را در پشت سیستم نوبت دهی تلفنی خود دچار استرس کرده چرا که پس از تلاشهای فراوان اگر موفق شود به سیستم وصل شود با این پاسخ روبرو می گردد که متخصص مورد نظر در مرکز حضور ندارد .و اگر هم حضور داشته باشد ظرفیت نوبت او هم تکمیل گردیده .تنها متخصصی که در مرکز اگر وجود داشته باشد آن هم در روزهای خاص داخلی و جراحی میباشد.
     – تنها کافی است در نوبت عصر به بیمارستان مراجعه کنید حداقل پس از 50 نفر ، نوبت معاینه شما می رسد، وقتی هم نزد پزشک محترم می روی با شرمندگی مراجعه می کنی چون آثار خستگی وی از پذیرش این همه بیمار را می توانی در ظاهرش ببینی اما پس از این همه انتظار و معاینه وقتی به داروخانه مراجعه می کنی متوجه می شوی که پزشکان با محدودیت تجویز دارو روبرو هستند و نمی توانند داروهای خاص و گران قیمت را برای بیماران تجویز کنند و فقط به داروهای معمولی بسنده می کنند که این مساله باعث افزایش طول دوره درمان و حتی عدم درمان بیمار می شود .
     حال باز ما امیدوارانه منتظر تحول نظام سلامت در سقز هستیم تا ناعدالتیهای بخش بهداشت و درمان بر طرف شود .

     پاسخ دهید

     • آزاده
      آزاده: 4-15-2015 . 10:51 ق.ظ :

      باسلام بنده از پرسنل این بیمارستان خیلی راضیم هم از لحاظ بر خورد هم از لحاظ نظافت خانمی هستم 7 ماهه باردار می خوام حتما در این بیمارستان زایمان کنم چون اصلا از بیمارستان امام راضی نیستم تو رو خدا خواهشا متخصص زنان در اینجا مستقر کنید از حالا استرس برم داشته که نکنه منو به بیمارستان امام بفرستند

      پاسخ دهید