شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 14th آوریل 2015
10:46 ب.ظ

مشاور وزیر نیرو: سد چراغ ویس سقز اردیبهشت سال آینده آبگیری می شود

به گزارش ایرنا، محمد حاج رسولی ها روز پنجشنبه در جریان بازدید از این سد افزود: با آغاز آبگیری تا پایان اردیبهشت سال آینده 10 میلیون متر مکعب آب در سد ذخیره خواهد شد.

وی اضافه کرد: بر اساس تعهد پیمانکار، در دهه اول اردیبهشت سال آینده همچنین 9 و نیم کیلومتر جاده جایگزین سقز – بانه به اتمام خواهد رسید و زیر بار ترافیک خواهد رفت.

او با بیان اینکه بدنه سد از لحاظ فیزیکی 98 درصد پیشرفت دارد، اعلام کرد: تاسیسات هیدرومکانیکال سد جهت بهره برداری از آب سد 100 درصد خریداری شده و آماده نصب است.

مشاور وزیر نیرو گفت: خسارت 27 منزل مسکونی روستای ‘بله جر’ که زیر آب خواهد رفت نیز پرداخت شده است.

به گفته وی برای شبکه زهکشی سد جهت آبیاری 1700 هکتار زمین کشاورزی در فاز اول و چهار هزار و 300 هکتار زمین کشاورزی در فاز دوم، اعتبار مناسب در نیمه دوم سال 94 تخصیص خواهد یافت.

صابر زارعی معاون فنی و عمرانی فرماندار ویژه شهرستان سقز هم در این بازدید گفت: ظرفیت این سد که عملیات عمرانی آن از سال 1384 شروع شده 78 میلیون متر مکعب است که به ترتیب 34 میلیون متر مکعب آن برای آشامیدنی، 34 میلیون متر مکعب برای کشاورزی و 10 میلیون متر مکعب هم برای صنعت در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: تاکنون برای این سد 600 میلیارد ریال هزینه شده است و برای اتمام آن شامل پرداخت مواردی از جمله طلب پیمانکار، پرداخت خسارت کشاورزان، احداث جاده جایگزین وجابجایی تاسیسات 550 میلیارد ریال دیگر نیاز است.

زارعی بیان کرد: برای انتقال آب سد به شهر سقز عملیات خط انتقال به طول 25 کیلومتر در دست اجرا است که تاکنون 24 کیلومتر و 800 متر آن به اتمام رسیده است.

سد در دست ساخت شهید صالحیان (چراغ ویس) در 17 کیلومتری جاده سقز بانه قرار گرفته است.

در حال حاضر سدهای سیازاخ دیواندره، چراغ ویس سقز، گاران مریوان، زیویه، امیرآباد و رمشت در کامیاران و عباس آباد بانه در استان کردستان دست احداث است


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 13618