شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 17th آوریل 2015
8:32 ب.ظ

فرماندار در برنامه گفتمان:توسعه به عنوان یک گفتمان بایستی به باور عمومی تبدیل شود

میزگردی پیرامون توسعه شهرستان سقز با حضور فرماندار ویژه ، کارشناسان اجتماعی و فرهنگی درمحل صداوسیمای سنندج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری در این میزگرد یک ساعته که شب 22 فروردین ماه از شبکه استانی برگزار و به صورت زنده پخش شد علی اکبرورمقانی گفت: بایستی توسعه به عنوان یک گفتمان مردمی و فراگیر و به باور عمومی تبدیل شود.

ورمقانی  با اذعان به اینکه وضع سقز در بحث توسعه همه جانبه مطلوب نیست یادآور شدYحرکت مردم و دولت به سمت توسعه باعث آبادانی وپیشرفت هرچه سریعتر کشور خواهد شد.

فرماندار سقز با بیان اینکه سالانه 500 میلیارد ریال اعتبار به شهرستان اختصاص می باید عنوان کرد:برای اتمام پروژه های شهرستان 10 هزار میلیارد ریال اعتبار لازم است.

ورمقانی با اشاره به ظرفیتهای شهرستان اظهار کرد:پیگیری برای تخصیص آب بیشتر جهت کشاورزی، تسریع در بهره برداری از کارخانه سیمان با مشارکت بخش خصوصی وبانک ملت و شهرداری و تلاش جهت بهره برداری از سه خط کارخانه تولید سیگارت در سقز از برنامه های دولت در  شهرستان است.

فرماندار اولویتهای سال 94 را تامین آب شرب و کشاورزی، اتمام پروژه های نیمه تمام،دعوت از سرمایه گذاران و الحاق 295 هکتار به محدوده شهر برشمرد.

 

حرکت به سمت سرمایه گذاری بخش خصوصی الزامی است

وی اضافه کرد:با توجه به محدودیت اعتبارات دولتی،حرکت به سمت سرمایه گذاری بخش خصوصی الزامی است که در آینده نزدیک سرمایه گذار خارجی از کشور عراق در محدوده شهر صاحب سقز نسبت به شروع و ایجاد کارخانه ذوب آهن اقدام و سرمایه بالغ بر 15 هزار میلیارد ریال هزینه خواهد کرد.

او عنوان کرد:اجرای پروژه های حوزه عمران شهری هم با هماهنگی شهرداری وشورای اسلامی سقز در دستور کار سال 94 قرار دارد. فرماندار در ادامه بر تعامل بیشتر بین نخبگان با فرمانداری تاکید کرد.

وی بر ایجاد کارگروههای توسعه در شهرستان برای جذب سرمایه گذار،کارگروه های هنرمندان وفرهیختگان،ایجاد موزه مردم شناسی و ایجاد کتابخانه های عمومی در سطح محلات تاکید کرد.

جمشید مظفری کارشناس مسائل اجتماعی هم پیرامون موانع عدم توسعه صحبت نمود و خواستار تدوین سندهای توسعه از جمله سند گردشگری شد.

وی عدم توزیع عادلانه ثروت وناکارآمدی بروکراسی اداری و اختصاص کم اعتبارات به شهرستان را از مشکلات توسعه در سقز برشمرد.

بخشی از این برنامه ها که شامل سخنان مردم بود آنان به اتمام طرحهای شهرستان از جمله فرودگاه وبیمارستان، تسریع در ساخت جاده سقز مریوان تاکید کردند.

آماده سازی مکانهایی برای تفریح کودکان،برگزاری دوباره جشنواره تئاتر کردی و رونق دادن به شهرک صنعتی وساخت کارخانه برای اشتغال زایی از جمله درخواستهای مردم بود.

مردم عنوان نمودند که سقز ظرفیت بالایی برای سرمایه گذای در بحث شیلات وگردشگری دارد که بایستی دولت با پیدا کردن سرمایه گذار رونق بیشتری به شهرستان بدهد.


منبع خبر: سایت فرمانداری سقز
کد خبر: 13634