شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 17th آوریل 2015
8:42 ب.ظ

تعدادی از رشته های صنایع دستی در سقز در حال فراموش شدن هستند

مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سقز گفت: تعدادی از رشته های صنایع دستی از جمله جانماز و جاجیم بافی در این شهرستان در حال فراموش شدن هستند.

حمید گلالی پور شامگاه چهارشنبه در حاشیه برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در گفت و گو با ایرنا افزود: این اداره در راستای جلوگیری از نابودی رشته های صنایع دستی، مستند سازی این رشته ها را در دستور کار قرار داده است.

وی تشریح کرد: استاد کارهای تعدادی از این رشته ها به دلیل اینکه کسی نزد آنان آموزش ندیده است در صورتی که از دنیا بروند، رشته و فن نیز خواهد مرد و به دست فراموشی سپرده می شود.

او اضافه نمود: در همین راستا بحث حمایت از آموزش را به جد پیگیری می کنیم تا از طریق استاد – شاگردی، رشته هایی که در معرض فراموش شدن قرار دارند احیا شوند.

وی همچنین در آیین افتتاح نمایشگاه صنایع دستی اظهار کرد: این نمایشگاه به مناسبت هفته بزرگداشت مقام زن در روستای قهرآباد سفلی شهرستان سقز با حضور هنرمندانی از روستاهای باغلوجه، کوچک سفلی، کهریزه،ترجان، قهرآباد، بغده کندی و حضور غرفه های صنایع دستی اداره بهزیستی و تربیت بدنی با همکاری هیات ورزش های بومی و محلی برگزار شده است.

او اعلام کرد: در این نمایشگاه آثار صنایع دستی شامل غذاهای محلی، سبد بافی،کردی دوزی، جاجیم ،گلیم بافی، ملیله دوزی، سفال، جاجیم و گلیم بافی، کاموا بافی و گل چینی در 20 غرفه به نمایش گذاشته شده است.

در جوار این نمایشگاه برنامه های رقص کردی و توزیع آش محلی به صورت رایگان نیز برپا بود. روستای قهرآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان سقز است که در 35 کیلومتری مسیر سقز بوکان قرار دارد.

این نمایشگاه به همت بخشداری مرکزی و جمعی از دهیاری های این بخش برگزار شده است.


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 13639