شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 17th آوریل 2015
11:05 ب.ظ
گزارش تصویری

یاد “خاتوزین” گرامی داشته شد

     روز چهارشنبه بیست و ششم فروردین به مناسبت روز مادر مراسم بزرگداشت خاتوزین در روستای قهرآباد سفلی با حضور جمعی از مسئولان و اهالی روستاهای اطراف برگزار شد.

حرف های زیادی در باره خاتوزین زده و شد و چون تمام مراسم های دولتی هر کسی از ظن خود سخنی می گفت اما مواردی هم بود که این مراسم را متفاوت می کرد و به آن رنگ بوی دیگری می داد. در گوشه ای از سالن محل برگزاری “ساراخاتون” عروس “خاتوزین” مشغول سفالگری بود و شمه ای از کار مادرشوهر خود را بازنمایی می کرد. او  9 سال با خاتوزین زندگی کرده و راه استاد خود را ادامه است.

khtozin (5)

    وی به شارنیوز گفت: تا کنون آثارم را در نمایشگاه های مختلف ملی و بین المللی ارائه داده ام و توانسته ام با کسب رتبه های برتر این هنر را ادامه دهم.

  اما یکی دیگر از حواشی این برنامه برپایی غرفه هایی برای عرضه صنایع دستی اهالی روستا بود که توجه میهمانان را به خود جلب کرد. در کنار آن مراسم رقص کردی با حضور پیر و جوان همه را به وجد آورد. آش دوغ، کلانه ، حلوا و نان ساجی تازه هم طراوت و تفاوت را در مراسم بزرگداشت خاتوزین دوچندان کرد.

khtozin (1)

 

khtozin (2)

 

khtozin (7)

 

khtozin (3)

 

khtozin (6)

 

 

 منبع این عکس: سایت شهرداری سقز

   در ابتدای این مراسم امام جماعت مسجد قهرآباد سفلی، ضمن خیر مقدم به مهمانان مراسم به بیان اهمیت و نقش زنان در پیشرفت جامعه در طول تاریخ بشری اشاره کرد و گفت: زنانی همچون خاتوزین همیشه ماندگار خواهند ماند و راه آنان باید ادامه داشته باشد.

     علی اکبر ورمقانی، معاون استاندار و فرماندار ویژۀ شهرستان سقز، ضمن گرامیداشت روز مادر عنوان کرد: خاتوزین نمونۀ یک بانوی فرهیخته و هنرمند کرد بود و ضمن آنکه توانست با مدیریت صحیح اقتصادی فرزندان سالمی به جامعه تحویل دهد، با ذوق و استعداد خدادادی فرهنگ و هنر منطقه را نیز زنده نگه داشت.

     در ادامۀ مراسم لیلا آژیر، مدیر کل امور خانواده و بانوان استانداری با بیان اینکه چنین مراسمی برای هنرمندان بزرگی همچون خاتوزین باید در زمان حیات آنان برگزار شود افزود: یکی از اهداف اداره کل زنان و خانوادۀ استان شناسایی زنان شاخص در عرصه های مختلف فرهنگی، هنری و اقتصادی است. وی در راستای هرچه پربارتر شدن چنین مراسمی پیشنهاد برگزاری همایش علمی خاتوزین به صورت سالانه را ارائه داد. 

   منبع این عکس: سایت شهرداری سقز

 سخنران بعدی مراسم محسن بیگلری، نمایندۀ مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی بود. محسن بیگلری در راستای توجه به مقام زنانی همچون خاتوزین بیان کرد: زنان زیادی در جامعۀ ما هستند که ادامه دهندۀ راه خاتوزین هستند و لازم است که قدردان آنان باشیم.

     نمایندۀ مردم سقز و بانه در ادامۀ سخنانش با توجه به موفقیت تیم مذاکره کنندۀ هسته ای از لزوم حمایت از آنان گفت و افزود: امیدواریم نتیجه هرچه باشد به نفع مردم باشد.

بیگلری فرصت را غنیمت شمرد و در انتقاد از کسانی که بیان داشته اند پروژه های عمرانی سقز به حالت تعطیل درآمده است گفت: چنین شایعاتی را تکذیب می کنم چراکه پروژه های کنارگذر سقز، سد چراغ ویس، گاز رسانی به روستاها و… در حال حاضر روند مطلوب خود را طی می کنند.

     در میانۀ مراسم جهت ایجاد تنوع و رفع خستگی حضار موسیقی بیت و حیران توسط هنرمند کهنسال قادر غریب، خواندن شعر توسط امین گردیگلانی و رقص کردی توسط گروه هه لپه رکی برگزار شد.

چند مجسمه ساخته خاتوزین که در سالن به نمایش گذاشته شده بود.

چند مجسمه ساخته خاتوزین که در سالن به نمایش گذاشته شده بود.

     در پایان مراسم، آرمان اولی کارشناس ارشد صنایع دستی اهل روستای قهرآباد سفلی با اشاره به زندگی خاتوزین و کارهای هنری وی گفت: برخی از آثار این بانوی هنرمند الهام گرفته از طبیعت اطراف بوده اند (همچون حیوانات واقعی) و برخی نیز زاییدۀ تخیل ایشان بوده است (حیوانات ذهنی) و این امر ناشی از این بوده است که خاتوزین در منطقه ای خوش آب و هوا زندگی می کرد که از گذشته های دور مأمن و جایگاه هنر بوده است و همچنین این منطقه به محوطه های باستانی همچون قلعۀ بیگ اویسی، قلایچی، حسنلو و زیویه که به دوره های ماننا و مادها برمیگردد نزدیک بوده است.

منبع عکس: سایت شهرداری سقز

   منبع این عکس سایت شهرداری سقز

کد خبر: 13651