شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 24th آوریل 2015
10:03 ق.ظ

واکنش دونفر از اعضای شورای شهر به مصاحبه نوروزی شهردار با شارنیوز

دو نفر از اعضای شورای شهر سقز طی یادداشتی خطاب به شارنیوز به برخی از موارد مطرح شده در مصاحبه نوروزی شهردار  واکنش نشان دادند.

در این نامه به مورادی چون وضعیت تازآباد، تخلفات در ساخت و ساز ها و وجود دلالان، پروژه زیرگذر عابر پیاده میدان آزادی، استخدامی های شهرداری، اوراق مشارکت و … پرداخته شده است. 

مصاحبه مهندس نعمانی با شارنیوز از طریق لینک زیرقابل دسترس است. 

 

شهردار در برابر پرسش های شارنیوز

shahrdar93

متن نامه دو عضو شورای شهر به شرح زیر است:

باسمه تعالی

مدیر محترم سایت خبری شارنیوز

      با سلام  و احترام ، اینجانبان به عنوان اعضای شورای اسلامی شورای اسلامی شهر در راستای وظیفۀ خود و جهت شفاف سازی و صراحت در اطلاع رسانی لازم می دانیم در پاسخ به برخی از اظهارات آقای مهندس ضیاالدین نعمانی، شهردار محترم سقز، در مصاحبۀ ایشان با سایت شارنیوز، مطالبی را به استحضار برسانیم، اگرچه قبلاً جوابیه ای نسبتاً مفصل به خود ایشان ارسال گشته است.

     آقای نعمانی در مصاحبه با خبرنگار محترم این سایت، در مورد تازه آباد اظهار داشته است که نهایت تلاش ها ممکن است منجر شود به اینکه عنوان سکونتگاه غیر رسمی به آنجا داده شود. در حالی که تازه آباد خود در گذشته و درحال سکونتگاه غیر رسمی به شمار رفته و این عنوان موهبتی برای ساکنان آنجا نیست. ایشان همچنین مدعی شده اند به خاطر اختصاص برخی امکانات به تازه آباد مانند وسائط حمل و نقل عمومی و جمع آوری زباله و … زیر سؤال رفته اند که ما ابداً چنین چیزی نشنیده ایم و بعید می دانیم که هیچ نهادی به خاطر خدمت رسانی به مردمی ضعیف و محروم، ایشان را محاکمه کرده و زیر سؤال برده باشد. و معتقدیم که خدمت¬رسانی به مردم تازه¬آباد یک وظیفه است نه یک اقدام خلاف قانون. حلّ مشکلات اساسی این سکونتگاه به علاوۀ سایر سکونت¬گاه¬ها و محلّه¬ها از وظایف ما و ایشان است و اگر نتوانیم آن¬ها را حل کنیم باید از مردم عذرخواهی و از درگاه خداوند طلب مغفرت کنیم. 

     در مورد تأخیرهای احداث زیرگذر آزادی به صورت ضمنی راهنمایی و رانندگی، مقصّر قلمداد شده است که جا دارد از همکاری¬های مسئولین و دست اندرکاران این ارگان، تقدیر و تشکّر به عمل آید. در واقع تنها منع ایجاد شده توسّط اداره¬ی محترم راهنمایی و رانندگی ایجاد محدودیّت در تردّد ماشین های حمل بتن در برخی از ساعات روز بوده و سرمایه¬گذار محترم می توانست با لحاظ کردن این محدودیّت در طول شبانه روز و به ویژه در شیفت شب اقدام به بتن ریزی کند. یادآوری می¬شود که دیرکرد سرمایه گذار مشمول جرایمی است که در قرار داد درج شده است و توجیه کردن تأخیرها برای ما منطقی نیست.

 

     در مورد ساخت و سازهای غیر قانونی، از طرفی از اجرای تصمیمات کمیسیون ماده 5 سخن گفته شده و از سوی دیگر از تن دادن به پذیرش تخلفات به منظور جلوگیری از درگیری. همچنین بیان شده که از زمان چاقو خوردن پلیس ساختمان در تازه¬آباد شهرداری تصمیم گرفته است با متخلّفین برخوردی نداشته باشد و همه چیز را به کمیسیون ماده صد بسپارد و بر اساس رأی کمیسیون جریمه کند و تخریب و…. ایشان همچنین مشکلات گذشته را متوجّه کمیتۀ فنی کرده¬اند که مثلاً با انحلال آن مشکلات بر طرف خواهد شد.

     اولاً ادّعا می¬کنیم که وجود تخلفات ساختمانی فراوان، کاملاً نگران¬کننده است. ثانیاً جولان متخلفین حوزه¬ی ساخت و ساز به قبل از چاقو و انحلال کمیته¬ی فنی و … برمی¬گردد. 

     انحلال کمیتۀ فنی با آن کارکرد – اگرچه کار مفیدی بود امّا عملکرد شهرداری پس از انحلال کمیته¬ی فنی ثابت می¬کند که این اقدام برای جلوگیری از تخلفات نبوده و به عبارت دیگر این کمیته برای برداشتن بوروکراسی از مسیر صدور مجوز تخلّفات منحل شده است. 

     در مورد برخی از این تخلفات بارها تذکّر داده شده ولی اقدامی جهت ممانعت از انجام تخلف صورت نگرفته است و به جای برخورد با متخلفین، تذکر دهندگان به متخلفین معرفی شده¬اند که مانع انجام تخلّف شما این دسته از اعضای شورا هستند.

     کدام رأی و کدام کمیسیون؟ هنگامی که در مورد یک کار ساختمانی در اولین روز شروع، به شخص شهردار تذکّر داده می¬شود، کاری نمی¬کنند. مانع نمی¬شوند بعد باید ساختمان ساخته شدۀ چند صد میلیونی با رأی کمیسیون تخریب گردد؟ چه کسی این شیوه را تأیید می¬کند؟

     این نمونه نیز جالب توجّه است: برای ساختمانی به جهت نادیده گرفتن قوانین و ضوابط و عدم تأیید استحکام توسّط ناظر حکم تخریب صادر می¬شود؛ هم در کمیسیون بدوی و هم در کمیسیون تجدید نظر ماده صد. 6 روز از بعد صدور این حکم، شهرداری در پاسخ به استعلام ادارات خدمات رسان برای واگذاری امتیازات، اعلام می¬کند که واگذاری بلامانع است. (تاریخ ابلاغ حکم تخریب 4/4/93 و تاریخ پاسخ استعلام 10/4/93 طی نامۀ 7551/06/2/93)

     امّا نشانه هایی وجود دارد که ثابت می¬کند شهرداری اگر بخواهد، اجازه¬ی کمترین تخلف در ساخت و ساز را  به احدی نخواهد داد.

     آقای نعمانی در طی مصاحبه با اطمینان وجود دلالان را در امور شهرداری تکذیب نموده¬ و اظهار داشته اند که عدّه¬ای وقت کافی برای انجام امور اداری نداشته و افراد دیگری اینکار را برایشان انجام می¬دهند، در حالی خود ایشان پیشتر در جلسه ای که به منظور چاره اندیشی و یافتن راه حل مشکلات فراوان شهرداری تشکیل شده، به صورت ضمنی وجود دلالان را تأیید و حتی از شخصی نیز به عنوان مقصر اصلی نام بردند. 

     دیگر این¬که چرا باید انجام امور در شهرداری آنچنان مشکل و زمان بر باشد که شهروندان برای انجام اموری چون دریافت پروانۀ ساخت، تمدید پروانه، پرداخت عوارض، دریافت پایان کار و اموری از این قبیل دست به دامن دیگران ¬شوند و مبالغی را به این افراد پرداخت ¬کنند تا کارشان را راه بیاندازند؟ آیا این اظهارات شهردار نوعی تعریض به کارمندان شریف شهرداری نیست؟

     به نظر می¬رسد اگر شهردار محترم همین دلالان را طرد نماید، راه برای شهروندان باز می¬شود آن وقت مردم نیازی به دلال و کارچاق¬ کن ندارند. 

     آقای مهندس نعمانی در مورد اوراق مشارکت خیلی راحت با بیان این جمله که «یک بحران تمام عیار برای شهرداری است و…» به نوعی از خود سلب مسئولیّت کرده¬اند. امّا واقعیّت این است که به جز ما و شهردار امروز کسی مسئول حل این مشکل و این بحران تمام عیار نیست. اعضای شورا و شخص  شهردار از آغاز مشکل را شناخته و با علم به آن مسئولیّت را قبول کرده¬اند. همچنین شورای اسلامی شهر، طی مصوبه¬ای در تیر ماه 93 در سه بند تکلیف و وظیفۀ شهردار را تعیین و به ایشان ابلاغ نمود. و ایشان باید قبول کنند که در انجام آن موارد کوتاهی کرده¬اند و ما کوتاهی کرده¬ایم که در مقابل کوتاهی شهردار کوتاه آمده¬ایم.

     در مورد جذب نیروی انسانی اظهارات شهردار محترم در موقعیّت¬های مختلف همواره ضد و نقیض¬ بوده¬اند. مثلاً در جلسۀ طرح سؤال شورا از کاهش آمار نیروها سخن گفتند و مدّعی شدند که پذیرش نیروهای جدید کمتر از نیروهای تعدیل شدۀ قبلی می¬باشد. بعد مشخص شد که چنین نیست. هیچ¬گاه حاضر نشدند آمار صحیح را به شورا ارائه دهند. هر بار به شیوه ای از اطّلاع رسانی خودداری کردید. آمارهای غیر واقعی ارائه شد. اسامی کسری داشت. شخصی را با نامی خارج از لیست می¬یافتیم که از شهرداری حقوق می¬گیرد. کسی محل کارش را نمی-دانست. خودمان پیدایش می¬کردیم. و باز دیگری و دیگری. برای برخی گفته شد که در دوره¬ی قبل تکمیل پرونده کرده¬اند و … نهایتاً آمار و اسامی را از جایی غیر از شهرداری پیدا کردیم. تعداد نیروهای جدید براساس لیست حقوق خرداد ماه 99 نفر می¬باشد. و …

     شهردار محترم در مصاحبه اظهار داشته اند فقط شانزده نفر نیروی جدید استخدام شده¬اند و ایشان در جذب نیروها دخالتی ندارند و نیروهای شهرداری را شرکت¬ها خود به کارگیری می¬کنند. که ابداً چنین نیست و تمامی نیروها با هماهنگی خود ایشان و بنا به دستور خودشان استخدام شده¬اند.

     شهردار محترم از طرفی اظهار می دارند استخدامی صورت نگرفته و ایشان نقشی در استخدام نیرو توسّط شرکت¬ها نداشته و ندارند، از سوی دیگر مدّعی هستند که متخصّص ترین و لایق¬ترین افراد را جذب نموده¬اند و برای همگی مجوز شورای استخدامی استان اخذ کرده¬اند.

     معلوم نیست که این نیروهای لایق و متخصّص را با چه معیاری سنجیده اند که از میان هزاران جوان جویای کار این شهر به کارآمدی آنان واقف گشته و آنان را برگزیده¬اند؟

     تا آن¬جایی که ما درجریان هستیم مدیریت امور شهری در نامه¬ای در دی ماه سال جاری فقط بکارگیری 9 نفر را (پس از گذشت حدود یک سال از بکارگیری آنان) تا پایان سال 93 بلامانع اعلام نموده و البتّه اعلام داشته که در پاسخ به «پیگیری¬های مکرّر و مصرّانه¬ی شهردار» این مجوز را صادر کرده است. 

     و نکتۀ پایانی این که همگی باید به یاد داشته باشیم که شهر و شهرداری امانتی است در دست ما و صاحبان اصلی آن، شهروندان هستند. بنابراین در ارائۀ هر گزارش به صاحبان اصلی شهر و این مخدومان با عنایت و قدرشناس، ضروری است که صادقانه با آن¬ها سخن بگوییم و آنان را از حقّ آگاهی از آن¬چه متعلّق به خودشان است و در اختیار ماست، محروم نسازیم. امیدواریم که عملکرد همۀ ما این چنین باشد! 

                   

با احترام مجدّد:

سردار دوغی

نظام غفاری

 

کد خبر: 13771


۲ دیدگاه

 • آزاد
  آزاد: 4-24-2015 . 12:34 ب.ظ :

  باسلام خدمت دوستان شورای شهر آقایان غفاری ودوغی.
  ازاینکه اینچنین واضح ،شفاف وبی پرده مسایل ونارساییها را اعلام می نمایید وسعی در تنویر افکار عمومی می نمایید سپاسگذاریم.از انجا که شمادر سال 93 درخواست پاسخگویی شهردار در مورد مسایل نمودید نشان از پیگیری ودفاع از حقوق شهروندان از طرف شماست.دست مریزاد.
  در ضمن آیا دیگر دوستان شورا چکار می کنند؟ مشکل یا معضلی را نمی بینند؟

  پاسخ دهید

  • hiwa
   hiwa: 4-24-2015 . 2:44 ب.ظ :

   با سلام
   به نظر من این مسائل یک وظیفه است هر کس که این این پست و مقام را داشته باشد باید وظایف خود را انجام دهد و به مسائل اصلی شهر اشاره نشده است
   که اگه این مسائل اصلی حل بشه بهتره تا اینکه به جزییات بپردازید

   پاسخ دهید