شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۱۱/۱۴۰۰
دوشنبه، 4th می 2015
11:48 ب.ظ

بازدید فرماندار از حمام حاجی صالح

فرماندار ویژه شهرستان سقز در جریان بازدید از حمام تاریخی حاج صالح، خواستار حفظ و نگهداری از آثار تاریخی و باستانی شهرستان شد.

به گزارش ایرنا علی اکبر ورمقانی روز دوشنبه در بازدید از این اثر تاریخی تاکید کرد: با توجه به اینکه میراث فرهنگی به دلیل کمبود اعتبار نمی تواند نسبت به حفاظت از این اثر اقدام کند باید با حفظ کاربری و حفاظت از وضع فرهنگی اثر از طریق فراخوان عمومی توسط سرمایه گذار بخش خصوصی برای نگهداری از این اثر اقدام کرد.

وی در جریان بازدید از مسجد دومناره سقز هم با بیان اینکه شهرستان سقز مکان های تاریخی و مذهبی زیادی دارد اظهار کرد: باید این مکان های تاریخی و مذهبی بیشتر به مردم معرفی شوند تا گردشگران بیشتری به شهرستان جذب شوند.

در این بازدید که شهردار و معاون برنامه ریزی فرماندار نیز وی را همراهی می کردند فرماندار سقز از کارونسرای تاجوانچی و بخش هایی از بافت تاریخی بازار تاریخی سقز بازدید و بر احیای بازار تاریخی و حفظ و حراست از آن تاکید کرد.

حمید گلالی پور مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سقز هم در حاشیه این بازدید گفت: حمام تاریخی حاج صالح که در محدوده بازار قدیمی سقز قرار گرفته مربوط به دوران صفویه است و نام آن در سال 79 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

او همچنین بیان کرد: مسجد تاریخی دو مناره نیز که در نزدیکی میدان جمهوری اسلامی قرار گرفته سال 80 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و قدمت آن مربوط به دوره افشاریه و زندیه است و هر سال گردشگرانی از داخل و خارج کشور برای دیدن این دو اثر تاریخی به شهرستان سقز سفر می کنند.

او یادآور شد: شهرستان سقز دارای 350 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی است که 150 مورد از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و 10 اثر دیگر نیز در نوبت ثبت قرار دارند.

کد خبر: 13957