شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۱۱/۱۴۰۰
شنبه، 9th می 2015
9:56 ب.ظ
نامه معلم سقزی به رئیس جمهور

چرا تمام کمبود بودجه ها فقط برای آموزش و پرورش است؟

معلمان این روزها از معترض ترین اقشار جامعه هستند و این اعتراض خود را  نسبت به وضعیت حاکم بر آموزش و پرورش را به هر روش مسالمت آمیزی ابراز می کنند. یکی از  معلمان سقزی قلم به دست گرفته و بخشی از این اعتراض ها را طی نامه ای به رئیس جمهور مطرح کرده است. نامه محمد عزیز مرزی را در زیر می خوانید:

 

به نام خداوند جان و خرد

رئیس جمهور محترم ایران جناب دکتر حسن روحانی 

با عرض سلام و ادب

کسی که در حال غرق شدن است .تعارفات را فراموش و فقط در فکر نجات جان خویش است حتی به قیمت از دست دادن جان نجات غریق. هرچند نجات غریق باعلم به این موضوع در حفظ جان غریق، تمام تلاش خود را خواهد کرد.marzi

اما داستان معلم داستان دیگری است.معلم از نظر وضعیت معیشتی و منزلتی که آخرین تکه های آن در حال آب شدن است ، بجای نگرانی از غرق شدن خود،نگران غرق شدن ارزش های اخلاقی و انسانی دانش آموزانی است که پاره تن و نوردیدگان همین معلمان آب از سر گذشته می باشد

من به عنوان یک معلم که دیروز جنابعالی سر کلاس من و امروز جوانان برومند و فرزندان نجیب ایرانم در کلاسم حضور دارند استدعا دارم :

به خاطر مملکت سراسر غرورم بیایید و از کلید تدبیر خود استفاده نمایید. باز کردن این قفل آموزش و پرورش تنها بازکننده و گره گشای مشکلات معیشتی من معلم نمی باشد .بازکننده مشکلات آموزشی و پرورشی 14 میلیون نفر دانش آموزی می باشد که فردا یکی از آنها جای من و دیگری جای جنابعالی را می گیرد. 

بازکننده مشکلات جمعیت 40 میلیون نفری بصورت مستقیم و 32میلیون نفر بصورت غیر مستقیم می باشد. حل مشکل معیشتی فرهنگیان آغازی است به سمت توسعه پایدار و انسان مدار. آغازی است به ترمیم ترک اعتماد جامعه معلمی به دولت تدبیر و امید که قطعا این نیز از خواسته های جنابعالی می باشد.

رای دهندگان جنابعالی و رییس جمهوریهای قبلی همان دانش آموزان قدیمی و کنونی من هستند . من معلم در زمان انتخابات روزها و شب ها گوش جان دادم به فرمایشات جنابعالی،این انتظار هست به مدت 5 دقیقه  به عرایضم گوش بفرمایید .دوران دانش آموزی خود را بیاد بیاورید . قطعا در دوران تحصیل مورد پرسش و امتحان معلمان خود قرار گرفته اید .  اکنون معلمی از سقز با 26 سال سابقه خدمت ،از استان کردستان ،استان ادب و فرهنگ و اصالت ،از جایگاه معلمی خود که بزرگترین شرف زندگیم همین معلمی است. چند پرسش دارم. استدعا دارم با تمرکز و دقت و سعه صدر که از خصائص جنابعالی می باشد پاسخ بفرمایید:

1:چرا تمام بدهکاریها و کمبود بودجه و نداریها فقط در دامان آموزش و پرورش است. و به حساب من معلم نوشته می شود 

2:چرا با وجود اینکه 25% کارمندان دولت مربوط به وزارت خانه آموزش و پرورش می باشد سهم من از بودجه کل کشور نزدیک به 6% می باشد . این در حالی است که تمام خانواده های ایرانم به شرط داشتن حداقل یک بچه 12سال با آن شریک اند. اما کمترین سهم را از بودجه دریافت می کنند .

3:چرا دانش آموزی که اعتبار سخن معلمش بیش از والدینش می باشد. بعد از ورود به بازار کار ویا جذب در ارگانهای دولتی به صداقت بچگی خود پوزخند بزند و شکرگزار این باشد که معلمی را به عنوان شغل انتخاب ننموده است .

-عمیق بشنویید جناب رییس جمهور:

ایمان و علم و ایثار و اعتماد و درستکاری در خطر است

4:چرا به دستمزد کار انجام شده سنوات قبل مطالبات می گویند. همین مطالبات که گاه آن را  معوقات می نامند و چندین سال است در هفته معلم و به مناسبت روز معلم به آن پرداخته می شود .توهینی بیش به خود نمی بینم

مثلا :حق تصحیح اوراق امتحانات نهایی شاید از جمع 3500 نفری اداره ما 100 نفر را شامل نشود و هر کدام به 100 هزار تومان نرسد (آن هم بعد از چند سال و چند برابر شدن نرخ تورم)

5: جنابعالی به من معلم 26 سال خدمت بفرمایید . من تا کی به بچه ام بابت تامین نیازهای اولیه اش وعده سر برج بدهم و پیش معصومیت بچه ام ،دروغگو و بد قول تصویر شوم .معیشت ما تا چند سال پیش در حد زنده بودن بود. نه در حد زندگی کردن . حال جناب رییس جمهور ،”زنده بودن هم سخت شده است”

6: با کدام نظرسنجی جناب وزیر فرمودند: “معلمان توقع رسیدن به سطح دیگر کارمندان دیگر دولت را ندارند”

انتظار من معلم این است همچون تمام کشورهای توسعه یافته باید حقوق معلم از میانگین دستمزدهای مشاغل دولتی بیشتر باشد.

اگر ریه هر معلم را بشکافید حداقل نیم کیلو گچ در آن رسوب کرده است و چند سالی است بخارات گازهای سمی ماژیک(چینی)وایت بورد نیز به آن اضافه شده است.

یقینا تبعیض ها و نابرابریها را جنابعالی بهتر از زبان من،از قلم توانای معلمان دیگر کشورم به سمعتان رسیده است.

معلم اعتراضی به مزایای سایر کارکنان خدوم و محترم وزارت خانه های دیگر ندارد .درآمد مناسب و زندگی آبرومند حق هر خانواده ایرانی می باشد 

من معلم همچنانکه در کلاس حامی سرسخت دانش آموزم هستم ،حامی والدین همان دانش آموز که خود نیز زمانی دانش آموزم بوده است می باشم. ما جامعه معلمی:”از گذران سخت زندگی  به ستوه آمده ایم”

و باید اذعان نمود وضعیت زنگی پیشکسوتان شریف ما به مراتب دردناکتر از شاغلین این وزارت خانه می باشد.

تدبیر جنابعالی را در پرونده هسته ای که با حفظ غرورو عزت ملی در مقابل قدرتهای جهانی ،به تعاملی رسیدید که سیاسیون ارشد جهانی بهت زده شدند . و این حد اقل خواسته ی من معلم است که با “معلمان همان دانشمندان هسته ای و همان مذاکره کننده گان پرونده هسته ای” تعاملی با درایت و در خور شان ملت ایران داشته باشید

باشد بسان همان پرونده هسته ای ،پرونده معیشتی فرهنگیان یک بار و برای همیشه حل و فصل گردد . البته این ممکن نیست تا دولت محترم باور و فهم عمیق به مولد بودن آموزش و پرورش را جایگزین نگاه و رویکرد مصرفی به آن ننماید.

در نهایت یک تقاضا و یک خواهش دارم :

نوع دغدغه های معلم را عوض کنید .اجازه بدهید دانش آموزانی بار آوریم :

” نقاد،پرسشگر،پاسخگو،محقق،اخلاق مدار،متخصص،و متعهد به تمام ارزشهای والای انسانی”

بگذارید دانش آموزی که شغل معلمی را انتخاب می کند پر از غرور و عزت شود نه با دیدن معلمان خود به حال خود تاسف خورد                       

 با تشکر از حوصله ای که به خرج دادید.

والسلام 

با احترام و سپاس –محمد عزیز مرزی دبیر زیست شناسی شهرستان سقز-

17 اردیبهشت 94

                           

کد خبر: 14023