شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۷/۱۴۰۱
Saturday، 9th May 2015
10:56 pm
مصاحبه

“هه لپه رکیی سوارو” در میدان مکریان

شارنیوز از چند ماه پیش و پس از رونمایی مجسمه ھەڵپەڕکێی سوارۆ اثر هنرمند سقزی، مسعود رحیمی جویای میزان استقبال مسئولان شهر سقز از این طرح بوده و اکنون که زمزمه نهایی شدن قرارداد ساخت آن  در میدان مُکریان بر سر زبانها است، مصاحبه ای را با مسعود رحیمی -صاحب اثر- انجام داده است که متن آن به شرح زیر است.

شارنیوز: خبر شروع یک دوره کاری شما پس از سالها دوری از دیار با ساختن ماکت مونومنت چیای شنگال آغاز شد. سپس تشکیل یک کارگروه تخصصی جهت همکاری با شورای شهر و شهرداری در زمینه زیبا سازی، پس از آن نیز ارائه طرح یک سمینار تحت عنوان زیباسازی فضای شهری به دانشگاه آزاد و اکنون نهایی شدن قرارداد ساخت مجسمه ھەڵپەڕکێی سوارۆ در میدان مُکریان سقز. لطفاً راجع به این اخبار توضیح دهید.

رحیمی: خبر مربوط به چیای شنگال را که خودتان به طور همزمان پیگیری و درج نمودید. درباره کارگروه تخصصی هنرهای تجسمی سقز نیز جریان از پیشنهاد من به دوستان هنرمند درآخرین جلسه یک روز با نقاشی شروع شد. هدف من از این پیشنهاد چند منظوره بود. 1- ایجاد ارتباط هدفمند و فعال بین هنرمندان این رشته. 2- ارگانیک کردن سازمان اجتماعی هنرمندان. 3- نهادینه نمودن رابطه نهادمحور بین هنرمندان. 4- ایجاد فضای تبادل نظر و دیالوگ مسئولانه. 5- سازمان دادن به ارتباطات فردی هنرمندان با نهادهای نیازمند به آثار آنها. 6- کسب وجهه و شخصیت حقوقی برای هنرمندان در قبال نهادهای دولتی. 7- تدوین استراتژی مناسب برای همکاری با شورای شهر و شهرداری در زمینه زیباسازی فضای شهری.

asbrahi (3)

شارنیوز: آیا به این اهداف رسیده اید؟ میزان استقبال نهادهای ذیربط چگونه بوده است؟

رحیمی: ابتدا کارگروه تشکیل شد سپس خود را به شورای شهر و شهرداری معرفی کردیم. بلافاصله جناب آقای ضیاالدین نعمانی شهردار محترم شهر ما را دعوت نمود. در آن جلسه طرحی 55 ماده ای را تحت عنوان استراتژی زیباسازی سقز تقدیم نمودم و مورد توجه و استقبال شهردار و حاضرین در جلسه قرار گرفت. چند روز بعد از جانب رئیس و اعضای محترم شورای شهر نیز دعوت شدیم. در آن جلسه نیز فورمت نظام ارزیابی آثار حجمی را با 28 عنوان تقدیم نمودم. اعضای حاضر در شورا نیز از ما به گرمی استقبال نمودند. تا اینجا به بخشی از اهداف رسیده بودیم.

شارنیوز: آیا بعد از آن جلسات موضوع ارتباط با شما ادامه یافت؟

رحیمی: هم از طرف شورای شهر و هم از طرف شهرداری چندین بار جهت اظهار نظر در مسایل مختلف رسماً با کارگروه نامه نگاری شده است و این در حالی است که ما هنوز فاقد پروانه فعالیت رسمی هستیم. یعنی این که هر دو نهاد دارای زمینه های بسیار مناسب جهت جلب مشارکت مردمی هستند و از طرح و برنامه شهروندان در راستای وظایف خود استقبال می نمایند.

asbrahi (1)

شارنیوز: طرح شما برای سمینار زیباسازی در دانشگاه آزاد سقز با چه رویکردی مواجه شد؟

رحیمی: از طرف رئیس محترم دانشگاه جناب آقای شهباز محسنی بدون ذره ای تأمل پذیرفته شد و اما شورای شهر، شهرداری، نظام مهندسی و میراث فرهنگی نیز در این طرح با رغبت کامل مشارکت نموده اند. با وجود مشغله بسیار زیاد، رئیس و چند نفر از اعضای شورای شهر، شهردار و چند معاونت و رئیس نظام مهندسی و میراث فرهنگی در تعدادی از جلسات مربوط به سمینار حضور یافته اند. سمینار قرار است در 15 مهر 94 اجرا شود.

شارنیوز: استقبال از مجسمه ھەڵپەڕکێی سوارۆ چگونه بود؟

رحیمی: من از قبل اعضای محترم شورای شهر را نمی شناختم. اما شنیده بودم که اختلاف نظرهایی در بین آن ها وجود دارد. با این وصف در قبال کارگروه و طرح مجسمه ھەڵپەڕکێی سوارۆ، همه  بدون استثناء به گرمی استقبال نمودند. و البته نهایت تلاش خود را برای تحقق یافتن نصب مجسمه به کار بردند. در این میان شهردار محنرم نیز از هیچ کمکی دریغ نورزید. راستش نمی شود گفت شانس با من یار بوده است. بلکه باید نتیجه گرفت که شورا و شهردار این دوره به سرنوشت شهر و وظایف اخلاقی خود اهمیت می دهند.

asbrahi (5)

شارنیوز: درباره مجسمه ھەڵپەڕکێی سوارۆ چیز تازه ای برای گفتن دارید؟

رحیمی: اگرچه در این خصوص توضیحاتی داده ام اما آنچه می شود اضافه کرد این است که با وجود اشاره موضع مجسمه به یک رویداد فرهنگی در میان ما کردها، سوژه من بسیار عامتر و خود  انسان- است. انسان به مثابه موجودی خردمند که موسیقی بیافریند، با تربیت حیوان در جهت تبعیت ریتمیک از موسیقی، الگوی رقص در هستی را به عرصه آداب و کردار روزمره بکشاند. عشق بیافریند. وجوه زیبایی شناختی نبرد را پررنگ نماید. در بزم هماوردی، شور و شادی را به جای نفرت و خشونت بنشاند. پهلوانی را با حرمت و ادب و التزام درآمیزد. و نشانه های انسانیت را در فرهنگ خویش به نمایش درآورد و در نهایت همزاد خود را در تاریخ و فرهنگ های دیگری با شمایلی شایسته بر سیمای خویش بازخوانی کند.      

asbrahi (2)        

کد خبر: 14040


نظر دهي بسته شده است.