شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
دوشنبه، 11th می 2015
10:48 ب.ظ

تجلیل از نویسندگان و ناشران کردستانی در نمایشگاه کتاب تهران

نویسندگان و ناشران کردستانی 19 اردیبهشت در روز فرهنگ و هنر کردستان در حاشیه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در آیینی با حضور مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین استانی مورد تجلیل قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا در این آیین که معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده ولی فقیه ، معاون سیاسی امنیتی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان حضور داشتند جمعی از نویسندگان و ناشران کردستانی به عنوان برگزیده های حوزه نشر مورد تجلیل قرار گرفتند.

از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان، جمعی از نویسندگان، ادیبان، ناشران و خبرنگاران در قالب کاروانی از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کردند.

در این آیین از یحیی مظهری، احمد محمدی، محمد ابراهیم محمدی، سراج الدین بناگر، سید اسماعیل حسینی و صالح ادیبی به عنوان نویسندگان برگزیده استان تجلیل شد.

همچنین در این آیین از عبدالرحیم محمودی مدیر انتشارات کردستان، رئوف توکلی مدیر انتشارات توکلی بانه، کیومرث کرباسی مدیر انتشارات علمی کالج سنندج و رضا شجیعی مدیر انتشارات گوتار سقز نیز تجلیل شد.

رضا شجیعی مدیر انتشارات گوتار سقز در این آیین حمایت نکردن مسوولان از حوزه نشر، طولانی بودن روند صدور مجوز کتاب، سلیقه ای عمل کردن کارشناسان، وجود دو بار ممیزی در تهران و استان برای کتاب های کُردی را از جمله مهمترین دغدغه ها و مشکلات ناشران و نویسندگان کردستانی ذکر کرد.

صالح ادیبی نیز در این آیین خدمات نویسندگان، شعرا و ادبای کُرد به فرهنگ ایران زمین را انکارناپذیر دانست و گفت: شعر و ادبیات کُردی وجه عرفانی دارد که باید بیشتر به آن پرداخته شود.

وی از دولت تدبیر و امید خواست با توجه به عقب ماندگی کردستان در حوزه های مختلف توجه ویژه ای به استان کردستان داشته باشد و در راستای حفظ و تقویت فرهنگ کُردی تلاش نماید.

علی دسمالی از نویسندگان کردستانی نیز در این آیین خواستار آسیب شناسی مدیریت فرهنگی کردستان شد و گفت: نخبگان فراوانی در استان کردستان داریم که دولت باید به آنها بها بدهد و در پست های مدیریتی از آنها استفاده نماید.

رئوف توکلی مدیر انتشارات توکلی بانه نیز از کردها به عنوان مدافعان راستین استقلال، آزادی و ارزش های اسلامی ایرانی نام برد و گفت: کُردها همواره از سرزمین ایران دفاع کرده اند و مسوولان باید از آنها دفاع نمایند.

وی خواستار تلاش دولت در جهت حفظ و توسعه زبان و ادبیات کُردی شد و افزود: دولت باید با حمایت از نویسندگان و ناشران به توسعه این بخش کمک کند.


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 14056