شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 11th می 2015
11:15 ب.ظ

آیا پسته سقز بازار را از پسته رفسنجان خواهد ربود؟

تصور اینکه روزگاری در سقز پسته تولید شود، غیر ممکن بود اما امسال و به همت باغداران سقزی اولین برداشت از پسته سقز صورت خواهد گرفت و ممکن است این تجربه زمینه تحولی را در کشاورزی این شهرستان ایجاد کند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز علی اکبرورمقانی  فرماندار سقز  از اولین باغ پسته شهرستان و نهالستان این باغ بازدید کرد. در حاشیه این بازدید با بیان اینکه کاشت پسته از نظر اقتصادی بسیار با صرفه است افزود:درخت پسته معمولا در 7 سال میوه آن به بار می نشیند که صاحب باغ اعلام کرده که در امسال که سال پنجمش است پسته برداشت می کند.

 

عکس: روابط عمومی فرمانداری سقز

ورمقانی اضافه کرد با اقدام این باغدار تحول مناسبی در بخش کشاورزی شهرستان ایجاد خواهد شد وسایر باغداران می توانند ترغیب وتشویق به این کاشت این درخت شوند.

وی با تحسین اقدام این باغدار سقزی اظهار کرد:در حال حاضر مهمترین مشکل وی تامین آب است که موضوع از طریق امور آب شهرستان واستان پیگیری خواهد شد.

 این باغ پسته به عنوان یک طرح تحقیقاتی در زمینی به مساحت 3 هکتار احداث شده و باغدار در سطح حرفه ای مشغول کار باغداری است و از سیستم آبیاری بارانی قطره ای استفاده می کند.peste1

حسن مرادی صاحب باغ پسته هم اظهار کرد: زمانی که اولین بار، فکر اولیه کاشت پسته به فکرم خطور کرد فورا اقدام کردم واز کارشناسی با تجربه از استان قزوین مشورت گرفتم.

وی درختان پشته کاشت شده را پیوندی اعلام کرد و ادامه داد:پایه آن از نوع اکبری و بدنه پیوندی درخت از نوع قزوینی و کله قوچی است که از نوعهای مشهور پسته در ایران است.

 

کد خبر: 14059
    مطالب مرتبط: