شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
دوشنبه، 11th می 2015
11:28 ب.ظ

قسم به قلم….

هیمن محمدجانی -  دبیر آموزش و پرورش منطقه زیویه

موضوع انشا:  در گذشته میخواستید چه کاره بشوید؟

من میخواهم که انشایم را  با این جمله ی کلیشه ای آغاز کنم:

”  معلمی شغل انبیاست”

من یازده سال و نه ماه و دوازده روز پیش وقتی در انتخاب رشته دانشگاهی ام ، شغل شریف معلمی را انتخاب کردم و شماره هشت رقمی 84164856 کد پرسنلی ام شد و بعدها هرگز فراموشش نکردم از بس که برایم تکرار و تکرار شد ، آرزوها و برنامه های قشنگی برای خدمت و تربیت فرزندان  شهر و دیارم در سر می پروراندم.

آری من در گذشته میخواستم و دوست داشتم که معلم بشوم  تا همچون شمعی در جمعی بسوزم و شاگردانم را از تاریکی جهالت به روشنایی معرفت  رهنمود  نمایم.  اما من در گذشته نمی دانستم که روح و روان و جسم و توان این شمع ذره ذره در طی این سالها از بین میرود و به جای روشنایی بخشیدن و تربیت نسلی آینده ساز، باید  بیشتر به فکر  چاره ای برای لیست بلند بالای پرداخت کسورات و اقساطش باشد، 

 من در گذشته نمی دانستم که باید بیشتر به فکر بالا بردن میانگین نمره کلاس و آمار قبولی های باشم چون سیستم آموزشی دستگاه مطبو ع ام به دنبال آن است.

من در گذشته نمیدانستم  باید بیشتر انرژیم را صرف مطالعه و شرکت در کلاس های ضمن خدمت بکنم تا مبادا از قافله جمع آوری امتیازات لازم جهت کسب رتبه و طبقه و گروه و دوره وازین دست بسیار عقب بیافتم….

من در گذشته نمیدانستم ملاک های انتخاب معلم نمونه چه چیزهایی نیست….

من در گذشته نمیدانستم  که حقوق و مزایای  شغل شریف معلمی تا این حد با سابر ادارات فاصله  معنا داری دارد.

من در گذشته نمیدانستم سرانه  مدرسه ها تا این حد پایین می آید که برای تهیه کاغذ، شارژ دستگاه کپی، تعمیر تلفن مدرسه و برگزاری آزمون های تاثیر گذار آقایان کارشناس باید از دانش آموزان پول زور گرفت.

من در  گذشته نمیدانستم که حکم کارگزینی ام کاغذی   آ 5  است که  بیشتر به درد دیگران میخورد برای ضمانت  و وام گرفتن و تنها اعصاب خردی و  تهدید وتعرض عدم پرداخت اقساط وام دیگران برایم می ماند.

من در گذشته نمیدانستم اگر روزی برای احقاق حقوق پایمال شده ام تحصنی برگزار کنیم  یک هفته قبل از تحصن ها مسولان  قول پرداخت مطالبتم را میدهند و لی  هرگز این پایان هفته آینده فرا نمیرسد..

من در گذشته نمیدانستم نماینده ای که به او رای داده ام تا مدافع حقوقم باشد از تحصن من برای خود کمپین انتخاباتی فراهم میکند…

من در گذشته نمیدانستم  روزی می رسد که در هر صورت حق با دانش آموز است و حتی اگر دانش آموزی به معلمش بزرگترین توهین ها را هم بکند نباید به او نازکتر از گل گفت.

من  در گذشته نمی دانستم  هر سال سیستم آموزشی  و کتب درسی با نظر کارشناسان زبده اش   چنان دچار تغییر و تحول میشود که تا قبل از عادت کردن به آن، دوباره تغییرش میدهند.

من در گذشته نمیدانستم  برای وزارتخانه بار مالی محسوب میشوم و وقتی حقوقم چندرغاز افزایش پیدا میکند تمامی رسانه ها چندین و چند نوبت در بوق و سرنا آنرا سر میدهند ولی  نسبت به افزایش های چند برابری سایر دستگاه ها سکوت محض خبری در پیش میگیرند.

من در گذشته نمیدانستم بعد از 30 سال کار طاقت فرسا ،  و پاداش ناچیز بازنشستگی ام( اگر به این افتخار بزرگ نایل بشوم) در چندین و چند نوبت و با کلی تاخییر پرداختد میشود.

نتیجه گیری :

من ازین انشای خود نتیجه میگیرم که  با این اوضاع و اوصاف اگر به یازده سال و نه ماه و دوازده روز پیش برگردم، هرگز شغل معلمی را انتخاب نمیکنم.

 

 

کد خبر: 14066