شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۷/۱۴۰۱
Monday، 25th May 2015
12:21 am

نقش برجسته ‘گردنبند زیویه’ بر سینه دیوارهای شهر سقز نصب خواهد شد

در مراسمی از نقش برجسته ‘گردنبند زیویه’ از آثار و نمادهای فرهنگی و باستانی قلعه زیویه 3500 ساله که قرار است بر سینه دیوارهای شهر سقز نصب شود، رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا در این مراسم که روز شنبه در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، شهردار سقز گفت: این نقش برجسته تا یک ماه و نیم دیگر بر روی دیوار آرامستان قدیمی سقز واقع در خیابان شهدا نصب می شود.

ضیاالدین نعمانی از شورای اسلامی شهر، فرماندار و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سقز به مظنور همفکری برای به سرانجام رسیدن این امر فرهنگی در جهت زیباسازی شهر سقز با مشارکت هنرمندان تقدیر کرد.

رسول گندمی سازنده این نقش برجسته نیز با بیان اینکه هفت ماه و قریب به دو هزار و پانصد ساعت برای ساخت این طرح که 27 متر مربع است وقت صرف کرده ام اظهار کرد: جهت ماندگاری مناسب، نقش برجسته با استفاده از سازه بتن ضد آب (واترپروف) ساخته و با رنگ طلایی رنگ خواهد شد.

مسعود رحیمی از هنرمندان شهرستان نیز در سخنانی ، اقدامات شهردار و شورای شهر سقز در عرصه توجه به هویت بخشی به شهر را با استفاده از نمادهای تاریخی و فرهنگی ستود.

حمید گلالی پور مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز هم با اشاره به نقش نصب نمادهای تاریخی در حفظ هویت فرهنگی، این اقدام را ستود و گفت: گردنبند زیویه از آثار باستانی این قلعه مربوط به هزاره قبل از میلاد است. 

او یادآور شد: قلعه تاریخی و باستانی زیویه، یکی از شاهکارهای معماری بشریت در سده نهم تا ششم پیش از میلاد است و اعتبار و شهرت جهانی آن به سال 1325 باز می گردد زمانی که در اثر عوامل جوی و ریزش برف و باران قسمتی از راس تپه تخریب و آثار و اشیا مدفون در تپه به صورت اتفاقی کشف شدند.

 


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 14203


نظر دهي بسته شده است.