شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 29th می 2015
9:05 ق.ظ

کتاب ‘عاج های زیویه موجود در موزه ملی ایران’ در سقز رونمایی شد

کتاب ‘عاج های زیویه موجود در موزه ملی ایران’ شامگاه پنجشنبه و در نشست شورای اداری شهرستان سقز در پایگاه میراث فرهنگی زیویه و کرفتو واقع در روستای زیویه رونمایی شد.

به گزارش ایرنا ، مراسم رونمایی این کتاب 132 صفحه ای روز پنج شنبه با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار سقز و اعضای شورای اداری برگزار شد.

این کتاب توسط باستان شناسی از کشور انگلیس به نام مارتین ف.چارلز ورث نوشته شده و ناهید دهقان آن را به فارسی برگردانده است.

نویسنده در مقدمه این کتاب که آن را در سال 2010 نوشته، آورده است در سال های 1976 تا 1978 سعادت پیدا کردم در موزه ایران پیرامون عاج های زیویه مطالعه کنم و گزارش نتایج را در سال 1980 نوشتم و به پاس سپاسگذاری از کارکنان موزه، گزارش را به موزه ایران تقدیم کردم که خانم دهقان به من اطلاع دادند که افراد زیادی از این گزارش ها استفاده کرده اند.

مترجم نیز در مقدمه کتاب آورده است: به دلیل نبود منابع فارسی در خصوص زیویه ضروری دیدم که این اثر به زبان فارسی برگردانده شود.

جبرئیل نوکنده، رئیس موزه ملی ایران نیز در سرآغاز کتاب نوشته است: موزه ملی ایران سکاندار و امانت دار بخش بزرگی از آثار تاریخی و فرهنگی این سرزمین است که گواه این امر را از همین کتاب مثال می آورم که چارلز ورث در سال 1980 نسخه ای از گزارشی منتشرنشده را به کتابخانه موزه ملی ایران سپرد و علی رغم استفاده پژوهشگران و محققان ایرانی، کسی چشم طمع به آن ندوخت.

این کتاب که در سه بخش درباره زیویه، عاج های موجود در موزه ملی ایران و بخش تصویر تدوین شده است توسط انتشارات ایران نگار با قیمت 180 هزار ریال چاپ شده است.

قلعه تاریخی و باستانی زیویه، یکی از شاهکارهای معماری بشریت در سده نهم تا ششم پیش از میلاد است و اعتبار و شهرت جهانی آن به سال 1325 باز می گردد زمانی که در اثر عوامل جوی و ریزش برف و باران قسمتی از راس تپه تخریب و آثار و اشیا مدفون در تپه به صورت اتفاقی کشف شدند.


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 14259