شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۳۰/۰۲/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 2nd ژوئن 2015
7:34 ق.ظ
ابداع کننده خطی جدید نمایشگاه برگزار کرد

رسم الخط ” شانا” در سقز

     سعید اسماعیل پور هنرمند خوشنویس اهل بوکان اولین نمایشگاه آثار خود را در سقز برپا کرده است. شصت تابلو از آثار این هنرمند در این نمایشگاه در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است که بیشاز ده تابلو از این آثار به رسم الخط “شانا” خوشنویسی شده است.

     این هنرمند که خوشنویسی را به صورت خودآموز یاد گرفته است در گفتگویی که با شارنیوز داشت گفت: از سال 73 به این هنر علاقمند شدم و در پی این علاقه در سال 83 تصمیم به ابداع خط “شانا” گرفتم و این کار حدود چهار سال طول کشید تا به مردم شناخته شد که برای اولین بار خبرگزاری ایسنا اقدام به معرفی این رسم الخط کرد و از آن پس سایر خبرگزاری ها و روزنامه ها رسم الخط شانا را به مخاطبین معرفی کردند.

     به گفته اسماعیل پور “شانا” در زبان کردی به سه معنی است از جمله: “هێنان، له‌نجه‌ولار، شنه‌ی با ” که هر سه معنی را می توان در تمامی آثاری که با این نوع رسم الخط نوشته شده اند یافت و در کل می توان گفت این خط با شکستن قواعد شناخته شده در خوشنویسی در صدد است تا به عنوان یک رسم الخط مختص به خوشنویسی کردی شناخته شود.

     شانا اما از سوی انجمن خوشنویسی به رسمیت شناخته نشده است چراکه این خط در ابتدای راه خود قرار دارد و هرچند نقاط قوت و ضعف مختص به خود را دارد اما توانایی رقابت با رسم الخط هایی همچون نسخ، ثلث و یا نستعلیق را ندارد، همچنین ساز و کارهای ارزیابی آن به دلیل نو بودن هنوز در دسترس نیست.

     جذابیت رسم الخط شانا از همان بدو ورودِ بازدید کنندگان توجه آنان را به خود جلب می کرد. علاوه بر این تنوع آثار، سفارش اثر از سوی بازدیدکننده و تحویل در همان هنگام، خوشنویسی بر روی وسایلی همچون لاستیک، استخوان و چوب، هدیه به بازدید کنندگان به صورت سفارشی و… از ویژگی های منحصر به فرد این نمایشگاه است.

     لازم به ذکر است این نمایشگاه تا هفدهم خرداد در نگارخانۀ ادارۀ فرهنگ و ارشاد سقز برپاست و تابلوهای عرضه شده نیز قابل فروش می باشند.

khat (1)

 

khat (2)

 

khat (3)

 

khat (4)

 

khat (5)

 

 

کد خبر: 14334


یک دیدگاه

 • محه‌ممه‌دی
  محه‌ممه‌دی: 6-3-2015 . 9:09 ق.ظ :

  یاخوا ده‌ستی خۆش بێ ئه‌و هونه‌رمه‌نده‌.
  وه‌سف کردنی له‌ وتن نایه‌. به‌س خۆزگا نمایشگا سه‌ردانی زیاتری ببوایه‌.
  به‌ ریزه‌وه‌

  پاسخ دهید