شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۲/۰۳/۱۳۹۹
سه شنبه، ۱۲ام خرداد ۱۳۹۴
۷:۴۷ ق.ظ
گفتگو با رسول گندمی

انتظار برای نصب نقش برجسته های زیویه

     پس از مدت ها و اختلاف نظرهای زیاد در بین مسئولین و صاحبنظران سقزی تصمیم بر آن شد تا نقش برجسته زیویه به عنوان نماد و نشانۀ هویت تاریخی سقز معرفی سپس ساخته و نصب شود. این اثر چندی قبل در دانشگاه آزاد رونمایی شد و اکنون همه در انتظار نصب آن در محل تعیین شده هستند.

     رسول گندمی سازنده این اثر با بیان اینکه قریب به هشت ماه از وقت خود را صرف این کار کرده است به شارنیوز گفت: زیویه یک پیشینه برای یک ملت است و این اثر تاریخی و باستانی در عرض چند سال که از شناسایی آن گذشته است توانست نظر محققین داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب کند، چه بسا که تحقیقات خارجی انجام شده بیشتر از تحقیقات فارسی زبانان و به مراتب بیش تر از تحقیقاتی است که به زبان کردی انجام گرفته است.

رسول گندمی در مراسم رونمایی

رسول گندمی در مراسم رونمایی

     وی با طرح این سؤال که با چه مشخصه ای می توانیم سقز را به عنوان یک شهر باستانی و تاریخی به گردشگران و یا حتی فرزندان خود معرفی کنیم گفت: لازمۀ این کار فرهنگ سازی و بسترسازی فرهنگی است و اگر بتوانیم نمونۀ آثار یافته شده را در مقیاسی کوچک تر در گوشه و کنار شهر نصب کنیم و در معرض دید مردم و گردشگران بگذاریم به این هدف دست یافته ایم چراکه با این کار مردم نسبت به این آثار شناخت پیدا خواهند کرد و به تاریخ گذشتۀ خود تا حدودی واقف خواهند شد و از سوی دیگر می توان “آشتی فرهنگی” را مابین مردم سقز و تاریخ گذشتۀ آنان برقرار کرد. 

     وی در ادامه افزود شروع این کار به 15 سال پیش برمی گردد و در آن زمان انجام این کار بسیار بعید به نظر می رسد تا اینکه در دورۀ سوم شورای شهر سقز طرح را دوباره پیگیری و حتی به شهرداری وقت ارائه دادم. اما به بنا به دلایلی این امر در شورای سوم محقق نشد و بعد از انتخابات چهارم شورا و بنا بر پیشنهاد فرماندار، اجرای این طرح به مناقصه گذاشته شد و در نهایت قرعه به نام من افتاد.

rasolgandomizevieh (1)

     رسول گندمی همچنین گفت هم اکنون حدود هشت ماه از آغاز و شروع بکار پروژه می گذرد که در ابتدا در یک فضای بسیار کوچک محدود کار را شروع کردم و در ادامه با همکاری شورا و دانشگاه آزاد محلی برای انجام کار اختصاص داده شد و هم اکنون مرحلۀ اول قالب گیری به پایان رسیده است و در هفتۀ جاری مرحلۀ دوم قالب گیری و بتن ریزی آن به پایان خواهد رسید و هفتۀ گذشته نیز که مراسم رونمایی از آن صورت گرفت با توجه به اینکه در ساعات کاری بود استقبال مناسبی از آن به عمل آمد.

     وی دلیل نصب این گردنبند بر روی دیوار آرامستان قدیمی سقز واقع در خیابان شهدا را اینگونه اعلام کرد که شرط انجام این کار اینگونه بوده است که در محلۀ خیابان شهدا کار خاصی انجام نگرفته است تا مردم آن را ببینند علاوه بر این با این کار من می توانم اصل سینه بند را نیز که یک فاز دیگر از این پروژه است را انجام دهم که این مرحله نیز بعد از اتمام گردنبند شروع خواهد شد که جانمایی آن نیز بر روی تپۀ قوخ که هم اکنون مشغول به خاک برداری در آن هستند در نظر گرفته شده است و در صورتی که کارها درست پیش برود تا آخر خرداد ماه گردنبند نصب خواهد شد.

     گندمی در پایان در مورد جنس این گردنبند گفت: در ابتدا اگر پیشنهاد من در نظر گرفته می شد فلز، فیروزۀ مصنوعی و فایبرگلاس بود که هیچکدام از این پیشنهاد ها مورد قبول واقع نشد و تصمیم بر آن شد تا از بتن ساخته شود و پایه های آن نیز هم اکنون مراحل نهایی خود را در شهرداری پشت سر می گذارد. 

rasolgandomizevieh (3)

کد خبر: 14337


۸ دیدگاه