شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 2nd ژوئن 2015
7:47 ق.ظ
گفتگو با رسول گندمی

انتظار برای نصب نقش برجسته های زیویه

     پس از مدت ها و اختلاف نظرهای زیاد در بین مسئولین و صاحبنظران سقزی تصمیم بر آن شد تا نقش برجسته زیویه به عنوان نماد و نشانۀ هویت تاریخی سقز معرفی سپس ساخته و نصب شود. این اثر چندی قبل در دانشگاه آزاد رونمایی شد و اکنون همه در انتظار نصب آن در محل تعیین شده هستند.

     رسول گندمی سازنده این اثر با بیان اینکه قریب به هشت ماه از وقت خود را صرف این کار کرده است به شارنیوز گفت: زیویه یک پیشینه برای یک ملت است و این اثر تاریخی و باستانی در عرض چند سال که از شناسایی آن گذشته است توانست نظر محققین داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب کند، چه بسا که تحقیقات خارجی انجام شده بیشتر از تحقیقات فارسی زبانان و به مراتب بیش تر از تحقیقاتی است که به زبان کردی انجام گرفته است.

رسول گندمی در مراسم رونمایی

رسول گندمی در مراسم رونمایی

     وی با طرح این سؤال که با چه مشخصه ای می توانیم سقز را به عنوان یک شهر باستانی و تاریخی به گردشگران و یا حتی فرزندان خود معرفی کنیم گفت: لازمۀ این کار فرهنگ سازی و بسترسازی فرهنگی است و اگر بتوانیم نمونۀ آثار یافته شده را در مقیاسی کوچک تر در گوشه و کنار شهر نصب کنیم و در معرض دید مردم و گردشگران بگذاریم به این هدف دست یافته ایم چراکه با این کار مردم نسبت به این آثار شناخت پیدا خواهند کرد و به تاریخ گذشتۀ خود تا حدودی واقف خواهند شد و از سوی دیگر می توان “آشتی فرهنگی” را مابین مردم سقز و تاریخ گذشتۀ آنان برقرار کرد. 

     وی در ادامه افزود شروع این کار به 15 سال پیش برمی گردد و در آن زمان انجام این کار بسیار بعید به نظر می رسد تا اینکه در دورۀ سوم شورای شهر سقز طرح را دوباره پیگیری و حتی به شهرداری وقت ارائه دادم. اما به بنا به دلایلی این امر در شورای سوم محقق نشد و بعد از انتخابات چهارم شورا و بنا بر پیشنهاد فرماندار، اجرای این طرح به مناقصه گذاشته شد و در نهایت قرعه به نام من افتاد.

rasolgandomizevieh (1)

     رسول گندمی همچنین گفت هم اکنون حدود هشت ماه از آغاز و شروع بکار پروژه می گذرد که در ابتدا در یک فضای بسیار کوچک محدود کار را شروع کردم و در ادامه با همکاری شورا و دانشگاه آزاد محلی برای انجام کار اختصاص داده شد و هم اکنون مرحلۀ اول قالب گیری به پایان رسیده است و در هفتۀ جاری مرحلۀ دوم قالب گیری و بتن ریزی آن به پایان خواهد رسید و هفتۀ گذشته نیز که مراسم رونمایی از آن صورت گرفت با توجه به اینکه در ساعات کاری بود استقبال مناسبی از آن به عمل آمد.

     وی دلیل نصب این گردنبند بر روی دیوار آرامستان قدیمی سقز واقع در خیابان شهدا را اینگونه اعلام کرد که شرط انجام این کار اینگونه بوده است که در محلۀ خیابان شهدا کار خاصی انجام نگرفته است تا مردم آن را ببینند علاوه بر این با این کار من می توانم اصل سینه بند را نیز که یک فاز دیگر از این پروژه است را انجام دهم که این مرحله نیز بعد از اتمام گردنبند شروع خواهد شد که جانمایی آن نیز بر روی تپۀ قوخ که هم اکنون مشغول به خاک برداری در آن هستند در نظر گرفته شده است و در صورتی که کارها درست پیش برود تا آخر خرداد ماه گردنبند نصب خواهد شد.

     گندمی در پایان در مورد جنس این گردنبند گفت: در ابتدا اگر پیشنهاد من در نظر گرفته می شد فلز، فیروزۀ مصنوعی و فایبرگلاس بود که هیچکدام از این پیشنهاد ها مورد قبول واقع نشد و تصمیم بر آن شد تا از بتن ساخته شود و پایه های آن نیز هم اکنون مراحل نهایی خود را در شهرداری پشت سر می گذارد. 

rasolgandomizevieh (3)

کد خبر: 14337


۸ دیدگاه

 • ابوبکر
  ابوبکر: 6-2-2015 . 2:08 ب.ظ :

  سلام
  پیشنهاد می دهم آن را در پارک شهر نصب کنند در دو طرف درب ورودی خیابان ساحلی بخصوص آنجا قدیمی ترین منطقه
  شهرمان است و جمعیت و بازدید کننده در آن فراوان است.
  ا

  پاسخ دهید

  • حسین
   حسین: 6-3-2015 . 12:16 ب.ظ :

   به نظر منم اونجا خوبه البته میدونا هم برای بد نیستن خلاصه یه جایی باشه که همه بخصوص اونایی که میان سقز اونو ببین

   پاسخ دهید

   • esmael
    esmael: 6-5-2015 . 12:10 ب.ظ :

    یکی از آرزوهایی بزرگ مردم شهر سقز این است که اصل سینه بند کاملا اجرا شود
    از زحمات هنرمند محبوب شهرمان بخاطر زحمت چندین ماهه سپاس گذاریم.

    پاسخ دهید

    • آزاد
     آزاد: 6-9-2015 . 7:22 ب.ظ :

     سلام من نیز با نظر آقای ابوبکر کاملا موافقم

     پاسخ دهید

     • دلسوز
      دلسوز: 6-10-2015 . 10:22 ق.ظ :

      ایکاش مقداری کار بهتر انجام میگرفت
      پر از ضعف های عمیق هنری است
      متاسفانه کار قوی نیست تا قدرت و عظمت هنر و هنرمندان کردستان را نشان دهد

      پاسخ دهید

      • آروین
       آروین: 6-11-2015 . 10:25 ب.ظ :

       نکه شما استادید . پس چرا خودتون اونو نساختید ؟ ایراد بی جا ممنوع !!!

       این کارا باید روز به روز بیشتر توسعه پیدا کنه . فرهنگ و هنر و تمدن کرد رو به تخریب و تحریفه !!

       با تشکر از آقای گندمی برای مجسمه فوق العادشون

       پاسخ دهید

      • سه ڕ لێ شێواو
       سه ڕ لێ شێواو: 6-12-2015 . 2:13 ق.ظ :

       به نظر من همون تپه ی قوخ جای خوبیه

       پاسخ دهید

       • ابوبکر
        ابوبکر: 6-24-2015 . 2:37 ب.ظ :

        سلام دوستان
        چه خوب بود اگر که در کنار قلعه زیویه موزه ای برای به نمایش گذاشتن همه آثار زیویه یعنی در واقع موزه زیویه بنا می شد و محل بزرگی هم برای قرار دادن همه کارهای هنری در رابطه با آن این فرصت خوبی بود که هر کار هنری هم با اصلش مطابقت داده می شد هم با کار دیگر هنرمندان و در نتیجه پیشرفت چشمگیری حاصل و از انجام کارهای پراکنده و بدون مشورت هنرمندان جلوگیری می شد ـ ما تا زمانی که از مشورت و کمک همدیگر استفاده نکنیم و کارهای بزرگ با سنجیدن همه جوانب آن انجام ندهیم فعالیت هایمان به نتایج عالی و ماندگار نمی رسد …

        پاسخ دهید