شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 1st ژوئن 2015
10:06 ق.ظ
پاسخ شورای شهر و شهردار به شایعات

نهایی شدن الحاق 295 هکتار به محدوده شهر سقز یک واقعیت  است

 با بالاگرفتن بحث ها در مورد الحاق 295 هکتار به محدوده سقز و شبهاتی که عده ای از جمله یک عضو شورا طی مطلبی در شارنیوز به این موضوع وارد کرد، شهردار و رئیس شورای شهر طی نامه ای که نسخه ای از آن نیز در اختیار ما قرار گرفت به این شبهات پاسخ داده اند. آنها بر اساس استنادات مطرح شده در این نامه تصریح کرده اند که الحاق 295 هکتار قطعی است. متن نامه را در ادامه بخوانید.

 

احتراما نظر به شایعات مختلف پیرامون موضوع الحاق 295 هکتار به محدوده شهر سقز بخشی از مراحل انجام شده طی سال های 90 تا 94 جهت روشن نمودن موضوع و اذهان عمومی به شرح زیر اعلام می گردد.

1. به درخواست شهرداری سقز و سایر شهرهای استان در نامه های شماره 548 مورخه 16 / 1 /91 و 11602 مورخه 14 / 6 / 91 وسایر مکاتبات موجود برای اولین بار موضوع در جلسه شورای عالی و معماری شهر سازی ایران مورخه 21 / 4 / 92 مطرح گردید و مورد بررسی قرار گرفت در همان تاریخ موضوع به تصویب شورای عالی معماری ایران رسید و طی ابلاغیه شماره 300/34345 – 21/5/91 به استاندار محترم کردستان ابلاغ گردید.

2. پیرو تصمیمات کمیسیون ماده 5 شهر سقز مورخ 28/11/91 در خصوص الحاق 295 هکتار از اراضی خارج از محدوده طرح جامع شهر سقز در صورت تصویب نهایی طرح موضوع نقشه های پیشنهادی به شورای برنامه ریزی توسعه استان ارایه  گردد.

3. برای بار دوم پس از بازدید معاون محترم وزیر جناب اقای دکتر حناچی از شهر سقز در ابتدای سال 93 موضوع در جلسه ی 23/4/93 مطرح و مصوبه شماره 300/34345 شورای عالی شهر سازی و معماری ایران در خصوص الحاق 295 هکتار اراضی تعاونیهای مسکن به محدوده شهر مورد بررسی قرار گرفت که در این جلسه راهکارهایی به شرح نامه ابلاغی شماره 300/21290- 24/4/93 مجددا مورد بازبینی قرار گرفت و مقرر شد برابر نامه ابلاغی اقدام شود.

4. طبق نامه شماره 330/49236 در جلسه 18/8/92 دفتر طرح های کالبدی و دبیر خانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان اعلام شد که سریعا مدارک خواسته شده جهت ابلاغ مصوبه الحاق محدوده سقز فرستاده شود که در نامه شماره 310/25578 – 19/5/93 مجددا موضوع برای بار دوم  پیگیری شد.

5. پس از پیگیری های مجدد نماینده محترم شهرستان های  سقز و بانه و فرماندار محترم و شهردار محترم و تعاونی های سطح شهر  موضوع الحاق و توسعه سقز برابر پیشنهاد معاون محترم وزیر جناب اقای دکتر حناچی به وزیر وقت اعلام گردد که کمیته ای در استان کردستان تشکیل تا مدیریت استان کردستان با تشکیل کار گروه مشکلات را مطرح و چاره اندیشی شده و مرتفع گردند که این جلسه با دعوتنامه شماره 4531/11/65 – 31/1/94 دفتر استاندار محترم کردستان اعلام گردید و در جلسه مذکورکار گروهی به نام کمیته نظارت راهبردی و تدوین نقشه راه طرح توسعه و عمران شهر سقز در مورخ 2/2/94 با حضور معاون وزیر و استاندار محترم و معاونت عمرانی استاندار و مدیر کل های استان و مشاور و تمامی فرمانداران وشهرداران و روسای شورای شهر شهر های استان در استانداری کردستان برگزار شد و مقرر گردید . شهرداری سقز طرح های تهیه شده برای محدوده های تعریف شده تا تاریخ 17/2/94 تحویل اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان نماید.. ( اقدام شده است).

6. در جلسه کمیته نظارت راهبردی و تدوین نقشه راه طرح و توسعه عمران شهر سقز مورخ 2/2/94  ( بند 2 ) مقرر گردید که تهیه طرح های توجیهی برای محدوده موسوم به تازه اباد به عنوان محدوده منفصل شهری ظرف مدت 1 ماه جهت ارائه و بررسی و تایید نهایی به کمیته اعلام گردد.   ( اقدام شده است ) .

7. در جلسه کمیته نظارت راهبردی و تدوین نقشه راه طرح و توسعه عمران شهر سقز مورخ 2/2/94  ( بند 3  ) مقرر گردید جناب اقای ایزدی مدیر عامل محترم شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در خصوص تهیه طرح توانمند سازی محدوده موسوم به تازه اباد اقدام و نتیجه را به اداره کل راه و شهرسازی کردستان اعلام نماید.

8. در جلسه کمیته نظارت راهبردی و تدوین نقشه راه طرح و توسعه عمران شهر سقز مورخ 2/2/94  ( بند 4  ) مقرر گردید. جناب اقای دکتر کلهرنیا مدیر عامل محترم مهندسین مشاور تدبیر شهر بازبینی و تدقیق طرح های جامع و تفضیلی شهر سقز با رویکرد پیشنگرانه جهت توسعه های احتمالی اتی شهر اقدام نماید .  ( مشاورین در حال اقدام هستند. ) 

9. در جلسه کمیته فنی کمیته نظارت راهبردی و تدوین نقشه راه مورخ 27/2/94 در معاونت شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان مقرر گردید . ظرف مدت حداکثر 2 هفته مهندسین مشاور تدبیر شهر به بازبینی و تدفیق و بروز رسانی نقشه ها بپردازند و نقشه ها را تایید نمایند.  ( در جلسه نقشه ها به صورت کلی تایید شد ) . – صورت جلسه پیوست می باشد.

10. طی نامه شماره 5419/04/2/94 – 6/3/94 تمامی مستندات و قرارداد مهندس مشاور تدبیر شهر به شورای اسلامی شهر سقزجهت تصویب قرارداد اعلام گردید.  

 تمام مستندات و مدارک لازم جهت اطلاع همشهریان عزیز به پیوست نامه موجود است و در سایت شورای شهر و شهرداری گذاشته می شود.   

 

    باقی رحمان پور                                                        ضیاء الدین نعمانی

رییس شورای شهر سقز                                                    شهردار سقز

کد خبر: 14353


۹ دیدگاه

 • شهروند
  شهروند: 6-2-2015 . 6:18 ب.ظ :

  سلام، ممنون از آقایان دوغی و رحمان پور و نعمانی.ما عاقبت متوجه نشدیم که نتیجه چی شد؟
  این زمین ها ملحق شده یا خیر؟
  اگر شده چرا رسما اعلام نمی شود؟
  من در این محدوده زمین های زیادی دارم.چرا با اعصاب ما بازی صورت میگیره.
  با تشکر خواهان روشن گری هستم.

  پاسخ دهید

  • منتقد
   منتقد: 6-3-2015 . 9:35 ق.ظ :

   من فکر کنم حرف های آقای دوغی عین واقعیت است. حرف های این تازه به دوران رسیده ها فقط شوی تبلیغاتی است.
   لطفا شماها هم کاسه داغتر از آش نشوید.

   پاسخ دهید

   • همشهری
    همشهری: 6-3-2015 . 4:33 ب.ظ :

    ظاهرا حرف جناب مهندس دوغی به واقعیت بسیار نزدیکتر است، چون اگر توجه فرمایید در بند 1ابلاغیه شورای عالی معماری تاریخش قبل تر از درخواست شهرداری یعنی درخواست درسال 92بود ولی ابلاغیه در سال 91به استان وشهرداری وشهرستان ابلاغ گردیده، لذا واقعیت امر بیانگر آن است که در این برنامه فقط هدف کلاه گذاشتن واغفال افرادی که با هزار بدبختی به دنبال سرپناهی هستند بوده وحرف مهندس دوغی دلسوزانه تر است نه افرادی که به خاطر فروش زمینهای اکتسابی خود در آن محل به آب واتش میزنند

    پاسخ دهید

    • همشهری
     همشهری: 6-3-2015 . 4:52 ب.ظ :

     متاسفم برایتان شارنيوز، من در این رابطه قبلاً هیچ نظری ندادم ولی شما خیلی سانسور شده اید، بازهم متاسفم بر ای دوستان در شارنيوز، درتحمیل ضرر به افراد در این رابطه در پیشگاه خدا مقصرید

     پاسخ دهید

     • شهروند2
      شهروند2: 6-4-2015 . 9:06 ق.ظ :

      باسلام- آقای رحمان پور باتوجه به ارادتی که به شما دارم پیشنهاد میدم که خودتان را درگیر بازی سیاسی و سیاسی کاری نماینده نفرمایید تا از محبوبیتتان کسر نگردد.

      پاسخ دهید

      • شهروند
       شهروند: 6-6-2015 . 5:45 ق.ظ :

       با سلام. مطالب فوق به هیچ عنوان دال بر الحاق 295 هکتار نیست. اقدامات مذکور از زمان شورا و شهردار دوره ی سوم بوده و بهتر بود در یک جمله گفته می شد که پی گیری ها ادامه دارد نه اظهارات تبلیغاتی و. عوام فریبی و دامن زدن به معاملات قماری. زمین.

       پاسخ دهید

       • محمد
        محمد: 6-9-2015 . 9:23 ق.ظ :

        گرامیان
        نکته ای را عرض می کنم امیدوارم شارنیوز امانتدارانه ان را منتشر کند.
        یکی از مهمترین مشکلات مردم شهر ما گرفتار شدن در رانت اطلاعاتی ادارات مختلف و علی الخصوص شهرداری است.
        به عنوان مثال وقتی قسمتی از زمینهای غیر محدوده شهر وارد محدوده می گردد خبر ان رسما اعلام نمی گردد و چند نفر از کارمندان شهرداری با همکاری تعدادی از ثروت مندان و بنگاه داران اول خودشان اقدام به خرید تعداد زیادی از این زمیتها نموده و بعد اعلام می کنند همین اعلام باعث افزایش دو سه و حتی چهار برابری قیمت زمینها می شود و همین کارکنان سودهای ان چنانی از همین رانت اطلاعاتی بدست می اورند.
        نمونه عینی این کار را اکثر شهروندان و بنگاهداران و …..دیده اند.
        نمونه بارز ان در تازه اباد و شهرک های اقماری اطراف شهر دیده می شود
        شهرداری دارای سایت رسمی است
        چرا روند پیشرفت کارها را رسما اعلام نمی کند؟
        چرا مانع سوئ استفاده تعدادی از کارمندانش از این رانت اطلاعاتی نمی شود؟

        پاسخ دهید

        • منتقد
         منتقد: 6-10-2015 . 8:48 ب.ظ :

         یه بچه کلاس دوم هم که سواد خواندن داشته باشد میفهمد که حرف آقای دوغی درست است و آقایان نماینده و دارودستش در شهرداری از پرداختن به این موضوع فقط یک هدف دارند آن هم هیاهوی تبلیغاتی.
         جا داره از شارنیوز هم گله کنم که یه خورده سانسورچی شدید!!!
         لطفا نظرمو تایید کنید و مثل فقیه نظرهام آنرو بایگانی نکنید!!

         پاسخ دهید

         • ایوب ذوقی
          ایوب ذوقی: 6-13-2015 . 2:21 ق.ظ :

          تمام این جلسات درست اما باید توجه داشت که نقشه ها و مدارک باید برای تصویب به شورای عالی شهرسازی و معماری برود و در نوبت بررسی قرار گیرد چون کشور دارای بیش از 1000 شهر است و طرحهای زیادی در نوبت بررسی قرار دارند واحتمال اینکه تا بیش از دو سال به درازا بکشد زیاد است در ثانی احتمال اینکه بازهم کسان یا ارگانهایی شاکی باشند هست که درآنصورت موضوع جهت بررسی به دیوان عدالت اداری میرود. در یک کلام این قصه سر دراز دارد. در ضمن نمایندگان مجلس در هیچکدام از جلسات عضو نیستند و صرفا نقش مشورتی آنهم در حد محدود و نامه نگاریها را انجام میدهند

          پاسخ دهید