شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۴/۰۷/۱۴۰۱
Tuesday، 2nd June 2015
11:14 am
گفتگوی اختصاصی با شارنیوز

توضیحات مدیرکل میراث فرهنگی استان در مورد ثبت جهانی زیویه و کرفتو

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان به سقز آمد تا به همراه سایر مسئولان شهری جلسه شورای اداری را در روستای زیویه برگزار کنند تا هم بر اهمیت این قلعه باستانی تاکید مجدد داشته باشند و هم تصمیماتی برای رساندن آن به شرایط درخور نام زیویه بگیرند.

در  این جلسه اگرچه خود اداره کل اعتباری برای توسعه برنامه های زیویه در نظر نگرفت اما فرماندار 200 میلیون و نماینده از محل اعتبارات ماده 180، سی صد میلیون تومان اعتبار به زیویه اختصاص دادند که انتظار می رود تحرکی در برنامه های پیرامون آن به وجود آید.

در خلال سفر “رسول اشتودان”-مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری- به سقز فرصتی دست داد برخی سوالات رایج در مورد وضعیت میراث فرهنگی و ابنیه های تاریخی این شهر چند هزار ساله را با او در میان بگذاریم. حاصل این گفتگو در ادامه می آید:

eshtodan1

ثبت جهاني زيويه و کرفتو در چه مرحله اي از کار قرار دارد؟

واقعیت این است که سهميه ي اختصاص داده شده  به ایران از سوی یونسکو، سالانه تنها يك اثر  است، که براي ثبت در فهرست آثار جهاني از طرف ايران پيشنهاد شده و پس  از بررسي جوانب، مراحل كار اجرا شود. با توجه به قدمت و تعدد آثار تاريخي ايران، اين سهميه جوابگوي نياز  کشور نبوده و در همين راستا آثاري كه قرار است در فهرست آثار جهاني قرار بگيرد در سطح كشور جمع آوري شده و در نوبت قرار مي گيرند.با توجه به اين محدوديت در استان كردستان، در حوزه ي آثار طبيعي، تاريخي و فرهنگي 4 اثر را براي ثبت پيشنهاد كرده ايم كه شامل هورامان، زريوار، كرفتو و زيويه است. هرچند کردستان آثار ديگري هم براي ثبت دارد. 

در حال حاضر ايران 630 اثر  را براي ثبت جهاني در نوبت دارد که اگر  بر اساس سهميه ي فعلي هر سال يك اثر  را به ثبت برساند در مجموع براي ثبت جهاني اين آثار 630 سال وقت لازم است. از اين روست که کارشناسان  آثار مهمي كه شاخصه هاي لازم را براي ثبت جهاني شدن دارد جدا كرده و در اولويت قرار مي دهند. 

 از  بين آثار کانديد شده در كردستان منطقه هورامان و كرفتو از لحاظ سيماي فرهنگي در فهرست موقت جهاني جاي گرفته و بي رقيب مي نماياند و انتظار مي رود كه اين آثار به زودي به ثبت جهاني برسد، اما از منظر آثار تاريخي رقباي قدري در پيش دارند و براي گرفتن نتيجه، بايد نظر شوراي ناظر بر اين کار را تامين کنند. 

 

با توجه به ویژگی های خاص منطقه در حوزه ميراث فرهنگي و بناهای تاريخي اين توقع وجود دارد كه تملك بناهاي تاريخي سقز مانند  مساجد و منازل قديمي از جمله منزل كمانگر و … ، سريعتر صورت گيرد، آيا برنامه اي براي تملك اين بناها داريد؟

تملك بناها، جزو کارهايي است كه بايد از طريق استاني و ملي تامين اعتبار شود.هر ساله ما فهرستی از اصلی ترین برنامه ها  چه در سطح استان و چه در سطح ملي_ را به شوراهاي برنامه ريزي ارائه مي کنيم، اما محدوديت هايي كه براي تامين اعتبار وجود دارد يكي از دلايلي است كه تأخير در تملك بناها را موجب مي شود. 

 علاوه بر اين بناهاي ذکر شده، پس از تملك بايد حفظ شده و كاربري هاي خاص براي آن درنظر گرفته شود. در سال گذشته متاسفانه به ميراث فرهنگي استان اعتباري براي  پيگيري اين کار داده نشد، به همين دليل دست ما بسته است، اما كماكان پيگير هستيم.

اختلاف نظرهاي زيادي در مورد قدمت سقز  از 7هزار سال گرفته تا سه هزار سال وجود دارد … آيا شما برنامه اي براي لايه نگاري و تعيين قدمت سقز داريد؟

در زيويه سقز  12 فصل كاوش صورت گرفته و محققين زيادي روي آن كار كرده اند، آثار کشف شده در اين منطقه هم به خوبي گوياي قدمت اين مکان تاريخي است، اما اين مسئله تاييدي بر قدمت هفت هزار ساله ي  سقز  نيست،براي اظهار نظر در مورد قدمت سقز، بايد كار كارشناسي انجام گيرد و نياز به حفاري و لايه نگاري است.در حالي که كاوش هاي باستان شناسي در اين بازه ي زماني جزو برنامه هاي اصلي كشور نيست. بنابراين فعلا قدمت سقز بر اساس بررسي هاي باستان شناسي و سايت هايي كه در اختيار داريم براي ما قابل تخمين است، اما براي اطلاعات بيشتر نياز به كاوش علمي بيشتري است.eshtodan

چه خبر خوبي براي سقز در يك سال آينده داريد؟

ميراث فرهنگي استان در حقيقت وارث پاره اي از مشكلات است،چرا که اين استان مسائل زيادي را پشت سر گذاشته و شرايط زماني ايجاب کرده که کارها  آنچنان كه بايد و شايد پيش  نرود.در مدت زماني که اين استان درگير جنگ بوده، عملا در حوزه ي ميراث فرهنگي كاري صورت نگرفته و ميراث فرهنگي استان زير مجموعه ي  کرمانشاه بوده است و این نهاد عملا از سال 69 به صورت مستقل آغاز به کار کرده است به همين دليل آنچنان كه بايد در بحث هاي تحقيقاتي و مطالعاتي  کاری انجام نشده، بنابراين طبيعي است که نسبت به استان هاي ديگر تأخير داشته باشيم.

 اما خوشبختانه در دولت تدبير و اميد برنامه هايي تدوین و حركات خوبي آغاز شده، که سقز را در سال 94 از لحاظ مطالعاتي، لايه نگاري و كاوش هاي اضطراري در صدر قرار می دهد. این برنامه ها از طريق پايگاه زيويه اعلام شده و از اساتيد برجسته ی كشورهاي ديگر نیز برای همکاری دعوت كرده ايم. از طرف ديگر بحث هاي مطالعاتي و مرمتي شهرستان سقز  هم در دستور کار قرار دارد. 

لازم به ذکر است،در سال 93 هم با وجود كمبود اعتبارات، کارهای خوبی به انجام رسید،به عنوان مثال كار روي حمام حاج صالح  با همان اعتبارات سال 93 شروع شده و تا پايان تيرماه مرمت این بنا به اتمام خواهد رسید.از دیگر کارهای انجام شده می توان به برنامه ريزي براي روستاهاي قلندر و زيويه به عنوان روستاهاي هدف گردشگري و مسجد دومناره اشاره کرد که با توجه به اين كه سقز شهرستان ويژه استان است برنامه های خاصی براي آن ها درنظر گرفته شده است و با شکل گرفتن شورای برنامه ریزی و تامین اعتبار به زودی برنامه های در دستور کار سال 94 را اعلام خواهیم کرد.

کد خبر: 14366


نظرات:

 1. ای کاش درمورد بالوقایه وتندیسهائی که شلاق بادوبوران وطوفان چند هزارساله هویت انهارا زدوده وگورستان باستانی کنار بالوقایه وقلعه کانی نیاز نیز ازین حضرت پسش میکردید..اصولا چرا بنده را برای دیدار باوی دعوت نکردند..حالا هم میدانم اگر سمیناری درباره اثار سقز تشکیل شود درغیاب من خواهد بود زیرا از زبان وقلم نقاد هراس دارند

 2. جناب فاروقی با تمام احترامی که برای شما قایلم ولی باید عرض کنم که من خود چند سفری به احمد آباد سرا داشته ام و باید عرض کنم که هیچ تندیسی را در بالوقایه مشاهده نکرده ام وتمام آن چیزی که تندیس نامیده شده حاصل فعل و انفعالات عوامل مخرب جوی بر روی بدنه ی صخره ای کوه است دقیقا مشابه شکلهایی که در ابرهای آسمان شکل میگیرد

 3. سلام

  منتظر می شویم ببینیم با پانصد میلیون تومان آیا حفاری و لایه نگاری و کاوشهای باستانی بر روی زیویه صورت می گیرد یا نه؟؟؟؟
  500,000,000 میلیون تومان فراموش نشود

 4. اگر ممکن است در مورد الحاق غار کرفتو به دیواندره بدون اطلاع مردم سقز جوابی بدید!

 5. درود بر جناب اشتوران….ولی کاش بیشتر به ادارات شهرستانی توجه میکردن…میشه گفت که تا حدود زیادی ناکارامد و بالفعل هستند.لطفا پیگیری فرمایید

 6. لطفا در مورد دلیل الصاق کرفتو به دیواندره توضیح فرمایید

 7. کرفتو رو نمیخواین پسش بگیرین؟

 8. با سلام و عرض ادب خدمت آقای فاروقی عزیز
  بنده بنا به رفت و آمد تقریبا زیادی که به روستای احمد آباد سرا دارم به کرات از بالوقایه بازدید نموده ام و بایستی عرض کنم که آنچه تندیس نامیده شده چیزی جز اشکال طبیعی ایجاد شده بر اثر عوامل مخرب جوی بر روی صخر های این کوه نمیباشد.

 9. به نظر من بایستی در همچنین مراسمهایی از پیشکسوتانی همچون آقای عمر فاروقی دعوت به عمل آید تا تجربیات خودشان را در خدمت دست اندرکاران جوان قرار دهند.مطمئنا راهکارها و پیشنهادهای این اساتید در پیشبرد بهتر اهداف فرهنگی بسیار کارا و موثر خواهد بود

 10. سلام
  کرفتو هدیه شده به برادران وخواهران دیواندره هدیه را مگر پس میگیرند؟! بهتره خودخواهی را کنار بگذ اریم و دست برادران خود را بگیریم تا آنها هم بموقع دست ما را بگیرند در ضمن نه من نه شما نه هیچکدام برای کندن کرفتو یا بالا بردن دیوارهای قلعه زیویه و آثار بجا کانده زحمتی نکشیده ایم ……من که معتقدم هر آنچه آثار باستانی در جهان هست متعلق به همه مردم دنیاست