شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 8th ژوئن 2015
12:24 ق.ظ

هشدار جدی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی سقز

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی سقز طی اطلاعیه ای از شهروندان خواسته است خطر آتش سوزی در تابستان گرم و خشک امسال را جدی بگیرند. در این اطلاعیه آمده است:

با توجه به نزدیک شدن فصل تابستان و همچنین گرم‌تر شدن دمای هوا هرساله شاهد رخداد آتش‌سوزی در مزارع، چمن‌زارها، جنگل‌ها و باغ‌ها بوده و متأسفانه 

atshsoziامسال با افزایش میانگین دمایی هوا در سطح جهان، بیشتر در معرض خطر بوده و هرگونه بی‌احتیاطی می‌تواند باعث ایجاد خسارات سنگین و جبران‌ناپذیری شود.

شایان‌ذکر است که هرساله بی‌احتیاطی‌های کوچک و عدم رعایت نکات بسیار ساده ایمنی، موجب از بین رفتن حاصل دست رنج یک سال کشاورزان عزیز و همچنین ایجاد خسارات جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی و از بین رفتن مراتع و منابع طبیعی ملی می‌شود.

ضمن گرامیداشت هفته محیط‌زیست، این نیز بهانه ایست تا به یاد بیاوریم که حفاظت و نگهداری از آن نه‌تنها وظیفه‌ای بر دوش دولت و مسئولین، بلکه وظیفه شرعی و انسانی هرکدام از ماست.

محیط‌زیست امانتی است در دستمان که باید برای آیندگان نگه‌داریم.

با توجه به بررسی و کار کارشناسی به‌عمل‌آمده و آمارگیری‌های متعدد سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی سقز، متأسفانه با افزایش چشمگیر و نگران‌کننده حریق مزارع و چمن‌زارها روبرو هستیم، چنانکه از ابتدای خرداد امسال تاکنون شاهد رخداد 34 مورد آتش‌سوزی مزارع و چمن‌زار بوده‌ایم که این آمار از این لحاظ نگران‌کننده است که هنوز به فصل گرم تابستان نرسیده‌ایم و مقایسه این آمار در سالجاری با مدت مشابه در سال‌های گذشته بیانگر این مسأله است که در صورت پیشرفت این اوضاع به همین منوال، شاهد رشد چشمگیر موارد آتش‌سوزی خواهیم بود و این امر همت و عزم کلی و راسخ و همه‌جانبه را می‌طلبد تا همگی با رعایت نکات زیر از وقوع این حوادث جلوگیری نماییم.

زیانهای وقوع  آتش‌سوزی:

* از بین رفتن پوشش گیاهی .

* کاهش تولید علوفه مراتع مورد نیاز دامها.

* آسیب رسیدن به خاک منطقه ( کاهش حاصلخیزی و نفوذپذیری خاک ، شور شدن خاک ، از بین رفتن مواد آلی و معدنی خاک ، کاهش مقاومت خاک در مقابل فرسایش و بروز سیل و… )

* از بین رفتن موجودات زنده و همچنین موجودات ریز ومفید خاک  و نابودی مسکن حیات وحش.

* آلودگی هوا و محیط زیست و از بین رفتن منظره و چشم انداز زیبای طبیعت و ارزش تفرجگاهی منطقه.

* و …  .

راههای جلوگیری از بروز آتش‌سوزی:

* پرهیز از آتش‌زدن کاه و کلش بجا مانده از زراعت.

* حتی‌الامکان از روشن‌کردن آتش برای پخت و پز در زمان حضور در دامان طبیعت خودداری شود .

* در صورتیکه برای پخت و پز ، ناچار به روشن‌کردن آتش هستید ، قبلاً اطراف محل آتش را از خار و خاشاک پاک کرده و پس از استفاده نسبت به خاموش کردن آن اقدام نمائید.

* پرت نکردن ته سیگار و کبریت و هر نوع مواد آتش‌زا و شیشه و بطری در طبیعت.

* اطمینان از خاموش شدن آتش بعد از استفاده از آن و ریختن آب روی خاکستر و باقیمانده آتش.

کد خبر: 14401