شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 9th ژوئن 2015
10:36 ب.ظ
یادداشت

اعتراض یک شهروند به مسدود شدن کوچه اعتماد

آقای محمد صدیقی دبیر بازنشسته آموزش و پرورش در یادداشت کوتاهی نسبت به مسدود شدن کوچه معتمد اعتراض خود را اعلام کرده اند. متن کامل این یادداشت به این شرح است:

ریشه لغت کوچه ،مصغر کوی و به معنی برزن است در فرهنگ معین کوچه را راه تنگ ،باریک و کوچک در شهر تعریف کرده و آن عبارتست معبر مابین خانه ها و در متونkochehmotamed فقهی هم زیر عنوان شوارع و طرق عامه میگوید :کوچه اگر نافذ باشد یا بن باز حبس همه مردم است و مردم در استفاده از آن با هم مساویند و کسی حق اختصاصی به آن را ندارد.همچنین به استناد بند 2 ماده 55 قانون مدنی (سد معابر عمومی و استفاده غیر مجاز به هر نوع ممنوع است)چون اراضی کوچه های عمومی و به طور کلی معابر عمومی واقع در محدوده ی شهر که مورد استفاده عموم است ملک عمومی محسوب و در مالکیت شهرداری است و استفاده انحصاری از مشترکات عمومی چنان که به نحوی بهره برداری شود که مانع از انتفاع دیگران گردد ممنوع است .از این رو کوچه هادارای کیفیت حقوقی می باشند .

کوچه معتمد یکی از کوچه های قدیمی شهر سقز که مشرف به بازار بالا ست.کوچه روبروی اداره ثبت احوال فعلی سقز که مدتی است برای جلو گیری از پارک نکردن ماشینها با گذاشتن و چال کردن لوله های خمیده و نصب موانع در محل ورودی کوچه و حتی پیاده رو خیابان روبرو شده ایم .که این عمل به طور حتم منع قانونی دارد .در ماده 24 قانون مدنی آمده است که هیچ کس نمی نواند معابری که انتهای آن مسدود نیست را ببندد .متأسفانه کوچه معتمد را از سه جهت با وسایلی از قبیل لوله آهنی ،نصب مانع ،و گذاشتن کلاهک ترافیکی برای خود تعیین محدوده کرده و اقدام به اختصاصی کردن کوچه نموده اند .حال از آنجائیکه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش و کشوری در این کوچه قرار داردکه در طول روز مراجعین زیادی داریم و با این کار حضرات جایی برای توقف و تردد وجود ندارد .و مغازه داران بازار بالا و اهالی و شهر وندان برای جابجایی اموالشان دچار نگرانی شده اند .لذا از شهردار محترم و دیگر مسئولان در این رابطه تقاضا داریم ضمن بررسی و بازرسی و مشاهده عینی  موضوع نسبت به حل این معضل اقدامات لازم معمول فرمایند .

کد خبر: 14407


۳ دیدگاه

 • سه قزی
  سه قزی: 6-11-2015 . 2:30 ب.ظ :

  کاک په پوو ی عزیز انصافم خوب چیزیه
  همیشه گفتن اول یه سوزن بزن بخودت، بعدش یک میخ طویله بزن به مردم!
  چکار کنن ساکنین بیچاره؟!
  وجدانا” اگر منزل شخصی خودت اینجا بود و زن وبچه بیچاره خودت درمیان این شلوغی و ترافیک و ازدحام، محاصره وگرفتار میشدن بازم اینطوری قضاوت میفرموندی؟!!

  پاسخ دهید

  • ناصر
   ناصر: 6-11-2015 . 4:37 ب.ظ :

   دربلوار وحدت نیز یک قصابی نزدیک مسجد حاج کمالی نیز همین کار کرده و جوابگوی مردم وشهرداری نیست.

   پاسخ دهید

   • عمر
    عمر: 6-14-2015 . 11:13 ب.ظ :

    سلام
    یعنی ارتباط مردم با همدیگر تا این حد مختل است که باید برای چنین مشکلی نامه به مسولان نوشت ؟ ؟ آقای صدیقی با آن بنده خدا صحبت کنید مشکل حل میشود …مردم خیلی درکشان بالاست خیلی زیاد

    پاسخ دهید