شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۲/۰۳/۱۴۰۱
جمعه، 12th ژوئن 2015
2:59 ب.ظ
دیدار هنرمندان با فرماندار سقز

هنرمندان از عدم حمایت دولت و نگاه امنیتی به حوزه فرهنگ سخن گفتند

عصر روز چهارشنبه 20 خرداد فرماندار سقز و معاونانش میزبان هنرمندان و اعضای انجمن های هنری سقز بودند و ساعاتی پای دردذل ها و انتقاد های صریح آن ها از وضعیت فرهنگی سقز نشستند. دبیر و هماهنگ کننده ی جلسه اسماعیل پاشایی، علی رغم اینکه از وقت جلسه به نفع هنرمندان استفاده کرد و خود چیزی نگفت اما بارها مورد اشاره سخنرانان قرار گرفت و جملگی از انتخاب او به عنوان دبیر اجرایی جشنواره تئاتر کردی ابراز خوشحالی کرده و این انتخاب را به فال نیک گرفتند. پاشایی جدا از سمت جدیدش_به دستور فرماندار_مسئولیت هماهنگی  دیدارهای هفتگی انجمن ها را با فرماندار عهده دار شد، تا جلسات به صورت تخصصی تر ادامه یافته و مطالبی که در جلسه چهارشنبه مجال بازگویی نیافت در آنجا مطرح شود. این خبر مورد استقبال همه حاضران قرار گرفت.

DSCN9562

نقطه مشترک صحبت های تمام هنرمندان و دست اندرکاران هنری سقز  کمبود اعتبارات و بودجه های اختصاص یافته به فعالیت های فرهنگی بود که به گفته رئیس ارشاد سقز ماهیانه چیزی حدود 700 هزار تومانی که به انجمن ها اختصاص می یابد و دردی را دوا نمی کند.

هنرمندان همچنین از وجود فضای امنیتی و بی اعتمادی حکومت به هنرمندان کرد انتقاد کردند و خواستار از بین رفتن این نگرش شدند که البته فرماندار منکر وجود چنین دیدگاهی در میان نهادهای ناظر شد و از حاضران خواست اگر مورد مشخصی سراغ دارند به وی اطلاع دهند تا پیگیری کند.

در این جلسه چند بار هم به بهانه های مختلف از فعالیت های فرهنگی شورای شهر یاد شد و این اتفاق نظر در میان هنرمندان حاضر در جلسه وجود داشت که حمایت شورای دور چهارم شهر سقز چشمگیر و قابل تقدیر بوده است.

رئیس ارشاد و روسا یا نمایندگان 9 انجمن هنری زیرمجموعه اداره ارشاد سقز هر کدام مشکلات حوزه خود را مطرح کردند و بعد از آن نیز چند تن دیگر از حاضران به بیان نقطه نظرات خود پرداختند. آنچه در زیر می آید مختصری است از مباحثی که در این جلسه مهم مطرح شد.

رئیس ارشاد: سقز پایتخت فرهنگی استان اما بدون امکانات

حاجی محمدی سقز را پایتخت فرهنگی استان نامید و گفت چیزی که باعث اعطای این عنوان به سقز شده است، تنها نیروی انسانی و هنرمندان هستند و این عنوان تناسبی با فضاها و امکانات فرهنگی ناچیز شهر ندارد. وی تاکید کرد که حدود 20 سال است که یک متر فضای فرهنگی اضافه نشده و وضعیت فعلی جوابگوی امورات هنری و فرهنگی شهر نیست. وی در ادامه آماری از فعالیت های هنری ارائه داد و گفت: در حوزه موسیقی 4 آموزشگاه با 250 هنرجو فعالیت می کنند، 9 انجمن هنری با حدود 2000 هنرجو فعال هستند و 18 کانون فرهنگی هنری در مساجد تشکیل شده که عمدتا در روستا ها فعالیت می کنند.اما هیچ موسسه فرهنگی هنری و هیچ نشریه عمومی در شهر نداریم.

HONAR,ANDANF (1)

وی ادامه داد: دو کتاب خانه با فاصله نزدیک به 200 متر از همدیگر جوابگوی تقاضا در این حوزه نیست و حاشیه شهر از فضای کتاب خانه ای بی بهره هستند. وی از اینکه فضاهای فرهنگی در محدوده خاصی از شهر متمرکز شده، انتقاد کرد و گفت: اقدام اخیر شهرداری در کلنگ زنی مجتمع فرهنگی در حاشیه رودخانه سقز اقدامی بسیار مهم است اما باز هم در نزدیکی سایر مراکز فرهنگی شهر است و حواشی از این نوع امکانات بی بهره مانده اند.

وی با اشاره به وضعیت اسف بار اعتبارات هنری گفت سالانه 8 میلیون تومان بودجه فعالیت های هنری داریم که کفاف کار یک انجمن را هم نمی کند. وی افزود: این مبلغ هزینه از چاپ سالانه بنرهای بعضی نهادهای دولتی هم کمتر است.

رئیس اداره ارشاد سقز از فرماندار خواست به مبادلات با اقلیم کردستان بیشتر توجه شود و از این رهگذر اقتصاد هنر نیز تقویت شود.

اصغری – رئیس انجمن هنرهای تجسمی:

مختار اصغری از وجود نگاه سیاسی به هنرمندان انتقاد کرد و گفت: این هنرمندان هستند که تاریخ را می سازند، لذا باید از نگاه گزینشی به آنها پرهیز شود.

وی از اینکه نهادهایی مانند شهرداری از دیدگاه هنرمندان در طراحی شهر استفاده نمی کند انتقاد کرد و در ادامه خواستار حفظ و توجه بیشتر به اماکن تاریخی شهر که در شرف نابودی هستند شد.

HONAR,ANDANF (5)

زارع زاده نماینده انجمن هنرهای نمایشی:

امیر زارع زاده که به جای پدرش محمد زارع زاده-رئیس انجمن هنرهای نمایشی سقز- سخن می گفت با ارائه آماری از وضعیت فعالیت این انجمن اظهار داشت: این انجمن 150 نفر عضو و 4 گروه رسمی دارد و یک آموزشگاه نیز در حال حاضر مشغول به فعالیت است.

وی تاکید کرد: آقای حاجی محمدی با درایت خود باعث گردهم آمدن هنرمندان شده اند وگرنه با این شرایط کسی چندان تمایلی به کار ندارد. وی با خصوصی شدن انجمن ها مخالفت کرد و خواستار پیگیری بیمه هنرمندان شد.

مصطفی آسور به نمایندگی از انجمن خوشنویسان:

آسور ضمن ارائه آماری از فعالیت های انجمن خوشنویسی به نکات مهم زیر نیز اشاره کرد.

تصمیم ها باید با نظرخواهی از هنرمندان گرفته شود که این مسئله رعایت نشده و همکاری ادارات با هنرمندان کم است، پیداکردن اسپانسر برای فعالیت های هنری بسیار مشکل است و باید فکری به حال این مسئله کرد.

طرح برگزاری جشنواره ملک الاکلام مجدی 5 بار نوشته شد اما هر بار به دلایلی ناکام ماند و اکنون شاهد هستیم شهر دیگری به نام این هنرمند سقزی مشغول برگزاری جشنواره خوشنویسی است.

همچنان که بیلبورد هایی برای اطلاع رسانی موفقیت های ورزشی اختصاص یافته است پیشنهاد می کنم برای هنرمندان و فعالیت های هنری نیز بیلبوردهایی در نظر گرفته شود.

روزنامه محلی یک نیاز است و باید به فکر انتشار آن بود.

در زمان فرمانداری آقای فیروزی راه اندازی رادیو پیگیری شد اما بعد از ایشان این مسئله به فراموشی سپرده شد در حالی که شهری با ویژگی های سقز باید یک رادیوی محلی داشته باشد.

کتاب خانه ها باید به مناطق حاشیه ای شهرها برده شود.

ادارات باید موظف به خریداری آثار هنری شوند، تا هم بخشی از هزینه های خود را به هنر اختصاص داده، هم هنرمندان پشتیبانی شوند.

HONAR,ANDANF (2)

علانباتی: موسیقی های سخیف به جای آثار فاخر ارائه می شود

علانباتی که از طرف اهالی موسیقی سخن می گفت از برگزاری کنسرت ها یا ارائه موسیقی های سطح پایین در مراسم ها انتقاد کرد و از فرماندار خواست با توجه به جایگاهش نظارت بیشتری بر آثار ارائه شده داشته باشد و اجازه ندهد موسیقی های سخیف به خورد شهروندان داده شود.

وی احراز صلاحیت های هنری افرادی که برنامه اجرا می کنند را خواستار شد.

نباتی پتانسیل موجود سقز در زمینه موسیقی را از سطح استان بالاتر دانست و با اشاره به موسیقی دانانی که در سطح ملی مشغول به فعالیت هستند، از مسئولان خواستار توجه بیشتر به این حوزه شد.

وی از فرماندار خواست در مراسم های فرهنگی حضور بیشتری داشته باشد و افتخار شکوفایی فرهنگی سقز را به نام خود کند.

رضا شجیعی: شاهد نگاه امنیتی در حوزه فرهنگ هستیم.

رضا شجیعی مدیر نشر گوتارکه به نمایندگی از انجمن های ادبی سخن می گفت اظهار داشت: این قضیه پایتخت فرهنگی بودن سقز و اشاره مدام مسئولان به این مسئله تنها به این دلیل است که سقز شاخصه دیگری ندارد نه می توان گفت که صنعتی است نه گردشگری و… اما فرهنگی بودن مفهومی کلی است. وی افزود: باید از همین مسئولان پرسید برای این شهری که مدعی فرهنگی بودن آن هستید چه کرده اید؟

وی اداره ارشاد را در حد دبیرخانه اداره کل ارشاد استان دانست که هیچ اختیاری برای انجام امور ندارد و همه مجوز ها را باید از استان بگیرد.

رضا شجیعی

رضا شجیعی

شجیعی مشکلات حوزه فرهنگ را به سه دسته تقسیم کرد:

1) نگاه غیرفرهنگی موثر بر تصمیمات فرهنگی

2) نگاه امنیتی در حوزه فرهنگ

3) مشکلات حمایتی – انجمن های ادبی از سال 82 هیچ بودجه ای دریافت نکرده اند_.

وی در توضیح وجود نگاه امنیتی در حوزه فرهنگ گفت: به اهالی فرهنگ اعتماد نمی شود که می توان در اثبات این امر به عدم موافقت با پیشنهادات و برگزاری جشنواره هایی که قراربود برگزار شود و نشد، اشاره کرد.

وی با تقدیر از شورای شهر، حمایت آنها از نویسندگان و هنرمندان را بی سابقه در قیاس با دوره های قبل دانست و اظهار امیدواری کرد سایر نهاد ها هم این روال را در پیش گیرند.

وی در پایان با خواندن بیت “جای آن است که خون موج زند در دل لعل/زین تغابن که خزف می شکند بازارش” از رواج بی هنری ها به نام هنر انتقاد کرد.

HONAR,ANDANF (4)

مفیده مظهر: اراده ای برای برای رشد فرهنگ وجود ندارد

خانم مفیده مظهر عضو انجمن ادبی مولوی کرد نیز در سخنانی با صراحت از بی اعتمادی موجود میان “حکومت” و هنرمندان گفت. وی اظهار داشت: دیوار بی اعتمادی میان حاکمیت و هنرمندان کشیده شده است که نمی دانم تا کی ادامه خواهد یافت. 

وی در ادامه گفت: وقتی در شهر سالن سینما، یک گالری دائمی، سالن همیشگی برای اجرای تئاتر و موسیقی وجود ندارد معلوم است که آنچه در عرصه عمومی عرضه می شود هنری تقلبی است. وی تصریح کرد: جامعه بدون هنر به سمت بی هویتی پیش می رود. 

این نویسنده و شاعر سقزی در پایان گفت: گرایش فرزندان ما به سمت ماهواره بی دلیل نیست چرا که در این شهر چیزی برای جذب آنها و وقت گذرانیشان وجود ندارد.

رسول میرزاپور

رسول میرزاپور

مسعود رحیمی: بهتر است راهکار پیشنهاد دهیم

مسعود رحیمی – نقاش و مجسمه ساز- در سخنان کوتاهی گفت: قفط پرداختن به انتقادها مشکلی را حل نمی کند و بهتر است راه کارهایی هم پیشنهاد شود. وی افزود: هنرمندان ودستگاه های اجرایی به همدیگر نیاز دارند بنابراین بهتر است دولت از هنرمندان در بدنه اجرایی خود استفاده کند و کمیته هایی با حضور هنرمندان برای تصمیمات مرتبط تشکیل شود.

محمد صدیقی 

وی بار دیگر از اینکه این شهر با این قدمت و پتانسیل یک ایستگاه رادیویی ندارد انتقاد کرد خواستار پیگیری آن شد.

وی از شورای شهر به دلیل اینکه از عکس ها و آرشیو های قدیمی او برای نمایشگاه عکس استفاده کرد اما در پایان هیچ تقدیری از وی نشد و عکس ها هم پس داده نشد، گلایه کرد.

چنور رحیم زاده -عضو شورای شهر

چنور رحیم زاده مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر سقز در گزارشی از عملکرد این کمیسیون گفت: آثار 35 تا 40 نویسنده را خریداری و هزینه های تالیف 3 کتاب را هم تقبل کردیم. وی افزود: جشنواره هایی مانند کاریکاتور و نمایش های کوتاه تلوزیونی را هم به زودی برگزار خواهیم کرد و این قول را هم می دهم که جشنواره چیروک کردی امسال برگزار شود.

وی از اختصاص بیلبورد برای هنرمندان استقبال کرد و نصب بیلبورد برای اطلاع رسانی در حواشی شهر را  مفید و در دست اقدام اعلام کرد.

HONAR,ANDANF (7)

سامان سید ابراهیمی 

مسئول تنها آموزشگاه تئاتر سقز نیز گفت: هنرمند نباید دغدغه مالی داشته باشد وگرنه آثار او به سمت بازاری و سفارشی شدن پیش می رود. وی پیشنهاد خرید آثار هنری یا بلیط مراسم های هنری از سوی دولت را مجددا تکرار کرد.

سیدابراهیمی همچنین گفت: مواردی پیش آمده که شورای صدور پروانه نمایش، اجرای برخی نمایش ها را در قالب جنگ شادی تصویب نکرده است اما شاهد بودیم که برگزار کنندگان این جنگ ها با روابطی که داشتند توانستند مجوز هایی از برخی نهاد تهیه کنند و برنامه هایشان را اجرا نمایند که جای انتقاد است.

کبری پندار – نقاش

پندار جای آموزش و پرورش به عنوان یکی از نهاد های متولی فرهنگ را در این جلسه خالی دانست و گفت: یکی از پیشنهاد های ما بردن نمایشگاه ها به میان مردم، به ویژه مدارس بود که آموزش و پرورش بدون هیچ دلیلی با این پیشنهاد ها موافقت نکرد. وی گفت: در شهرهای دیگر نمایشگاه ها را در محل تردد مردم برپا می کنند و به نوعی هنر را به میان مردم می برند. باید در سقز نیز این امکان فراهم شود مثلا نمایشگاه نقاشی در یک خیابان پر تردد برپا شود.

ادریس دلارامی از هنرمندان حوزه نمایش هم با اظهار اینکه مردم و مسئولان در برابر هنر و فرهنگ مسئول هستند از حضور فرماندار و معاونان وی در برنامه های فرهنگی و هنری و حمایت شوراهای اسلامی دوره قبل از برگزاری جشنواره تئاتر شهروند تشکر کرد.

هاوری رضایی از هنرمندان حوزه نمایش هم خواستار حمایت مالی از اجرای نمایش ها شد. 

فرماندار سقز: توسعه متوازن بدون توسعه فرهنگی بی معنی است

نوبت به فرماندار سقز رسید وی در ابتدا درگذشت سه تن از اهالی فرهنگ کردی – احمد قاضی، شریفی و یک هنرمند بیجاری- را تسلیت گفت و تصریح کرد: توسعه متوازن در بخش های دیگر بدون توسعه فرهنگی ناقص است و باید نیازهای آن در زمان حال و آینده برآورد شود. 

وی با قبول اتتقادات حضار گفت: اگر هنوز چیزی از هنر باقی است و حرفی از ان به میان می آید به سبب هنرمندان دلسوزی است که دست از تلاش نکشیدند.

وی گفت: به آقای پاشایی توصیه می کنم 90 درصد زمان خود را به پیگیری امور فرهنگی اختصاص دهد، تا از هفته آینده جلساتی خصوصی با انجمن ها تشکیل شده و موارد به صورت تخصصی تر بحث شود.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید مدعی فرهنگ و حمایت از فرهنگ است. همچنان که در شعار های انتخاباتی آقای روحانی هم بر این مسئله تاکید جدی شده بود. لذا در حوزه اختیارات فرمانداری هر نوع حمایتی که لازم باشد دریغ نخواهیم کرد.

وی ضمن تشکر از شورای شهر برای حمایت های پررنگ از فرهنگ گفت: تصمیم گرفته ایم هیچ مصوبه فرهنگی شورای شهر را در فرمانداری رد نکنیم.

ورمقانی از رئیس ارشاد خواست تا از طریق اداره کل تفاهم نامه هایی را منعقد کند تا فرمانداری بتواند از محل اعتبارات تملک دارایی به ارشاد کمک مالی کند.

فرماندار همچنین گفت: می دانیم که اعتبارات فرهنگی ناچیز است اما دستگاه های دولتی متعددی هستند که دارای ردیف های بودجه ای فرهنگی هستند که یا از این اعتبارات استفاده نکرده اند یا به طور صحیح مصرف نشده که باید این مسئله نیز ساماندهی شده و سعی شود در راستای اهداف انجمن ها مصرف شود.

وی بر خرید محصولات فرهنگی از سوی نهاد های دولتی تاکید کرد.

وی در مورد فضای امنیتی مورد اشاره چند نفر از حضار گفت: در جلسات خصوصی و بدون حضور خبرنگاران باید به صورت مشخص تر در این موارد صحبت کنیم اما تجربه 8 ماه حضور من در سقز خلاف این موضوع را نشان می دهد چرا که من شاهد نگرش منفی امنیتی نسبت به فرهنگیان نیستم. وی تصریح کرد: مسئله امنیت قابل معامله نیست و با توجه به آشوب هایی که منطقه را در بر گرفته است نمی توانیم نسبت به مقوله امنیت بی تفاوت باشیم. وی از حاضران خواست اگر مورد مشخصی یا مسئله شخصی در این حوزه دارند به نوعی به وی اطلاع دهند.

وی در پاسخ به سخنانی که به وضعیت فضاهای فرهنگی اشاره داشت، گفت: در حوزه زیرساخت بسیار ضعیف هستیم ولی این مسئله به تنهایی توسط دولت قابل حل نیست باید از سرمایه گذاران بخواهیم که در این حوزه وارد شوند. ما تمامی شرایط را برای سرمایه گذاری تسهیل می کنیم.

فرماندار سقز از علاقه خود به “فرهنگ کردی” سخن گفت و اینکه در  راستای رشد بیشتر آن هرچه در توانش باشد به کار خواهد بست. 

کد خبر: 14430