شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 14th ژوئن 2015
5:13 ب.ظ

ضرورت توسعه و احیای بازارچه های مرزی با نیم نگاهی به بازارچه مرزی سقز 

دولت ها برای حل این مشکل توسعه نیافتگی مناطق مرزی و حاشیه ای، راهکارهای مختلفی را در پیش گرفته اند. ایجاد بازارچه های مشترک مرزی از شناخته شده ترین روش های توسعه مناطق مرزی به شمار می رود.

به گزارش کردپرس؛ امروزه بیشتر کشورها تلاش می کنند برای توسعه مناطق مرزی، برقراری عدالت اقتصادی و اجتماعی و گسترش همکاری های متقابل منطقه ای، اقدام به برپایی چنین بازارچه هایی کنند. ایجاد اشتغال، رونق نسبی کسب و کار، کاهش قاچاق کالا، افزایش درآمد مردم منطقه و تحول فضای کالبدی نیز از مزایای دیگر فعالیت این بازارچه هاست.

بطور کلی می توان اثرات مثبت بازارچه ها را در سه حوزه: الف- فرهنگی- اجتماعی: ارتقای روابط و مناسبات فرهنگی- اجتماعی دو طرف مرز، جلوگیری از مهاجرت، افزایش احساس امنیت اقتصادی و اجتماعی؛ ب- اثرات اقتصادی: ایجاد اشتغال، رونق کسب و کار، بهبود وضعیت بخش خدمات و تولید، گسترش تجارت و پویایی مرزی، کاهش قاچاق؛ ج- کالبدی: توسعه شبکه حمل و نقل، توسعه خدمات زیرساختی و خدمات رسانی و الگوی مسکن و… مورد ارزیابی قرار داد

سومین نقطه مبادلات مرزی در استان کردستان، بازارچه مرزی شهرستان سقز در محور سقز- مریوان است که در سال 1377 فعالیت خود را شروع نمود.

علی رغم نامساعد بودن مسیر ارتباطی مذکور و وجود عواملی چون وضعیت توپوگرافی مسیر ارتباطی، نبود امکانات زیر بنایی و خدمات اداری، دوری بازارچه از نقاط شهری، نامساعد بودن راه ارتباط منتهی به شهرهای شمال عراق و طول بارندگی در طی سال فعالیت این بازارچه در دهه 80 خصوصاً سال های 80 تا 83  مثبت و جزو بازارچه های نمونه منطقه و حتی کشور بوده است، اما از سال 85 به بعد عملاً فعالیت آن کاهش و نهایتاً تعطیل شد.

در بخش صادرات کالاهایی چون پوشاک، محصولات پلاستیکی، گونی کنفی، مواد خوراکی، انواع میوه و فرش ماشینی و در بخش واردات نیز محصولاتی چون: برنج، چای، آهن قراضه و موز شاخص ترین اقلامی بوده اند که در این بازارچه مبادله شده است .

صرف نظر از داشتن توجیه اقتصادی نکته ای که باید به آن اشاره داشت این است که حداقل فایده ای که بازارچه مذکور داشته و دارد این است که در کنترل بهداشتی کالاهای وارده و همچنین ایجاد اشتغال هر چند محدودی، موثر بوده است و این نقاط غیر از نقش بازرگانی خارجی که در امر صادرات کالا به شمال عراق داشته اند، همواره در ایجاد درآمد و اشتغال در  منطقه در بخش های مختلفی چون حمل و نقل و خدمات خصوصی و دولتی موثر بوده اند.

با عنایت به موقعیت استراتژیک شهرستان سقز بعنوان پل ارتباطی شمال غرب با جنوب و جنوب غرب کشور، بازار تاریخی و موقعیت تجاری و فرهنگی سقز، فعالیت بازارچه های مرزی می تواند نقش موثری در رونق بازار این شهر و تنوع بخشی به اقلام موجود و جذب همشهریان از سراسر کشور، ایجاد اشتغال، توسعه زیرساخت ها و خدمات رسانی داشته باشد. بنابر این توسعه ضابطه مند مبادلات و تجارت مرزی در شرایط کنونی امری بیش از پیش ضروری بنظر می رسد، که لازمست مسئولان توجه ویژه ای به این امر داشته و در بازگشایی بازارچه مرزی سقز یا ایجاد معبر موقت مرزی تسریع نمایند که بنظر راهبرد مناسبی برای توسعه تجارت و ایجاد اشتغال برای جوانان این منطقه باشد.


منبع خبر: کردپرس
کد خبر: 14470