شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۴/۰۷/۱۴۰۱
Tuesday، 16th June 2015
5:59 pm
به درخواست مردم محلۀ بهارستان صورت گرفت

نشست اعضای شورای شهر و نمایندۀ شهردار با مردم محلۀ بهارستان

     یکشنبه شب بنا به درخواست جمعی از اهالی محلۀ بهارستان نشستی با اعضای شورای شهر و نمایندۀ شهرداری در مسجد فاروقیۀ این محل برگزار شد.

     در این نشست چند تن از اعضای شورا از جمله نظام غفاری، محمد باغبانی، اسعد شاهی، سردار دوغی و محمد کیانی حضور داشتند. علی زینلی نیز به عنوان نمایندۀ شهردار در این نشست حضور داشت. همچنین پیام نمایندۀ مجلس مبنی بر اختصاص 500 میلیون تومان از محل مادۀ 180 که از اختیارات نمایندگان است قرائت شد.

     عدم حضور شهردار با اعتراض مردم محله مواجه شد که بنا به گفتۀ اهالی محل درخواست نشست با شهردار و شورای شهر از روز پنج شنبه به صورت کتبی به آنان اعلام شده بود که غیبت وی را نشان از بی توجهی به مردم و محله تلقی کردند.

     مهمترین موارد مطرح شده توسط بهارستان نشینان عبارت بود از: تعیین تکلیف زمین مابین خیابان مقداد و خیابان سردار، سالن ورزشی نیمه کاره، چمن مصنوعی، آسفالت کوچه ها، کم توجهی به فضای فرهنگی از جمله کتابخانه، عدم دقت کافی در کاشت نهال پیاده رو خیابان ها، کم توجهی به نظافت خیابان و عدم شفاف سازی اعضای شورای شهر برخلاف گفته های زمان تبلیغات.

     در ابتدا قرار بر این شد تا تمامی موارد مطرح شده توسط مردم ظرف چند روز آینده در شورا و شهرداری صورتجلسه شده و سه ماه آینده شورا و شهرداری نسبت به پیگیری این موارد در همان مسجد حضور یابند.

     در ابتدای نشست امام جماعت مسجد فاروقیه ضمن خیر مقدم به اعضای شورا، این گونه نشست ها را نشان از توجه و علاقۀ شورا و اهتمام آنان به رفع مشکلات مردم دانست و افزود: مردم این مجموعه را به عنوان نهادی مردمی و برخواسته از دل خود دانسته و به دلیل اعتمادی که به آنان داشته اند رأی خود را به صندوق آنان ریخته اند و این مجموعه نیز شرعاً و قانوناً وظیفه دارند به مشکلات مردم رسیدگی کنند.

     ماموستا عبدالحمید صادقی همدلی و وحدت بین مردم و شورا را لازمۀ عمران و آبادانی شهر دانست و افزود: عمران و آبادانی دغدغۀ همۀ شهروندان شهر است اما حاشیۀ شهر از جمله بهارستان که شهر و مراکز اصلی آن را حفظ کرده اند توجه بیشتری را می طلبد چرا که طی سالیان دراز بی توجهی به آن موجب خسارات جبران ناپذیری به این محله و مردم آن شده است.

     در ادامه جمال امینی به نمایندگی از مردم بر سر تعیین تکلیف زمین مابین دو خیابان مقداد و سردار پشت تریبون رفت. امینی در این مورد گفت: در قولنامه و سند خانه های اطراف این زمین قید شده است که فضای مذکور جزو فضای سبز است اما در طرح تفصیلی شهری از آن به عنوان فضای آموزشی نام برده شده است و این درحالی است که چند بنگاه طی روزهای اخیر شروع به تفکیک و خرید و فروش این زمین زمین کرده اند که این اقدام موجب نگرانی مردم شده است.

     مجمود دیدنی از دبیران ورزش آموزش و پرورش سقز و ساکن بهارستان نفر بعدی بود تا مواردی را در زمینۀ فضاهای ورزشی ایراد نماید. دیدنی گفت: قبل از شروع اولین دورۀ شورای شهر و در زمان ریاست امینی بر ادارۀ تربیت بدنی وقت قرار بر این بود تا اولین اعتبار ورزشی به بهارستان تعلق بگیرد اما در عمل و بعد از سال ها نیز چیزی عاید این محله نشده است و این در حالی است که شهرک دانشگاه که سابقۀ آن به بیست سال نیز نمی رسد دارای چند پروژۀ تمام شده و یا در دست احداث است.

      وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت فضاهای ورزشی پرداخت و ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی دانش آموزان این محله افزود: در تست ساختار بدنی که در روزهای اخیر از دانش آموزان این محله به عمل آمده است از 284 دانش آموز تنها 8 دانش آموز از نظر ساختار جسمانی سالم هستند و مابقی یعنی 276 دانش آموز دارای مشکلات حاد جسمانی هستندکه این مهم توجه بیشتر ادارۀ ورزش و جوانان و سایر ارگان ها را می طلبد.

     سایر مشکلات از جمله مشکل فاضلاب، جدول کشی خیابان ها، ایجاد اختلال در رفت و آمد در هنگام بارش باران، سالن ورزشی نیمه کاره، چمن مصنوعی، عدم توجه به استعدادهای ورزشی جوانان محله، لزوم توجه به فضای فرهنگی و هنری و احداث کتابخانه، توجه به نظافت خیابان ها و.. که هر یک نوسط ساکنین بهارستان مطرح شد.

     توضیحات اعضای شورا:

     نظام غفاری: غفاری نشست با مردم در مساجد را یکی از اقدامات مهم شورای چهارم دانست و افزود: ارتباط چهره به چهره با مردم در مساجد به ما کمک می کند تا از نزدیک مشکلات را دیده تا در رفع آن ها گام برداریم. 

     غفاری افزود: در بحث کاربری زمین دو نکته وجود دارد: اول اینکه کاربری زمین چیست و دیگر اینکه مالک زمین کیست. مشکل اصلی در اکثر موارد این است که مالک به شهرداری جوابگو نبوده و خودسر دست به تقسیم زمین زده است و هیچ سهمی برای سایر فضاهای کاربری قائل نشده است و اکنون در طرح های تفصیلی به بسیاری از زمین ها کاربری دیگری داده شده است و این در صورتی است که سایر ارگان ها نیز اگر زمینی با کاربری مختص به خود داشته باشند بودجه ای برای تملک آن از مالک را ندارند.

     وی در مورد زمین مابین دو خیابان نیز گفت: طبق طرح تفصیلی این زمین دارای کاربری آموزشی است اما آموزش و پرورش توانایی تملک آن را ندارد. از سوی دیگر شهرداری مکلف شده تا فضا را از آموزشی به سبز تغییر کاربری دهد و در هرصورت سهم مالک یا مالکین نیز محفوظ خواهد بود.

     وی همچنین نسبت به آسفالت کوچه ها گفت: تعداد اندکی از کوچه های بهارستان آسفالت شده اند اما این کار در قالب مشارکتی و طبق رعایت نوبت ادامه دارد.

     اسعد شاهی دیگر عضو شورا نیز وجود کمیسیون های تخصصی در شورا را فرصت مناسبی دانست تا مردم با مراجعه به کمیسیون ها موارد تخصصی را از شورا درخواست و پیگیری کنند.

      شاهی همچنین به بحث اراضی ملی پرداخت و افزود: طبق قانون اراضی ای که جزو اراضی ملی محسوب می شوند شورا و شهرداری توان تغییر کاربری و یا هرنوع اقدام دیگری را در مورد آنان ندارد.

     محمد کیانی مسئول کمیسیون ورزش و جوانان نیز در مورد کاربری زمین های مختلف و چمن مصنوعی به ارائۀ توضیح پرداخت و گفت: بعد از تصویب کاربری یک زمین مالک آن به مدت 18 ماه حق دخل و تصرف در زمین را ندارد و طبق قانون می بایست منتظر بماند تا ارگان مربوطه نیبت به تملک آن اقدام کند. بعد از گذشت 18 ماه مالک می تواند تا 5 سال با حفظ کاربری زمین نسبت به خرید و فروش و ساخت و ساز در آن اقدام کند. تا پنج سال نیز ارگان مربوطه حق دارد فقط پول زمین را از مالک بگیرد اما بعد از آن حق گرفتن پول زمیننیز از او سلب می شود.

     کیانی در مورد چمن مصنوعی نیز گفت: زمینی که برای آن در نظر گرفته شده است از آن ادارۀ راه و شهرسازی است اما ادارۀ ورزش و جوانان مدعی شده است که می بایست سند چمن را به اسم آن اداره بزنند حال اینکه چنین کاری از توان شورا و شهردار خارج است. اما شورا در نظر دارد تا این کار را به سرمایه گذار خصوصی واگذار کند.

     بحث چمن مصنوعی اعتراض جوانان محل را در پی داشت. چند تن از جوانان در این مورد اعلام کردند که در گذشته زمین خاکی زیکو وجود داشت و حال با ایجاد شهرک زاگرس این زمین نیز از آنان گرفته شده است و آنگونه که پیداست شورا و شهرداری توان ایجاد چمن مصنوعی را نیز ندارند. به همین دلیل از شورا و شهرداری خواستند هرچه سریع تر جهت تعیین تکلیف چمن مصنوعی از هر طریق ممکن اقدام کنند و یا زمینی خاکی برای فوتبال در حاشیۀ بهارستان به آنان تعلق گیرد. این خواسته مورد قبول شورا و شهرداری قرار گرفت.

     محمد باغبانی دیگر عضو شورای شهر ضمن تقسیم بندی پروژه ها به سه نوع ملی، استانی و شهرستانی گفت: سالن ورزشی بهارستان جزو پروژه های استانی و متعلق به ستاد بحران استان است و تا کنون شهرداری و شورای شهر نیز بارها اعلام آمادگی کرده اند که در صورت عدم توان ستاد بحران، شهرداری سقز حاضر به تکمیل و راه اندازی این سالن ورزشی است.

     وی افزود در صورت تخصیص پانصد میلیون تومان از محل مادۀ 180 که از اختیارات نمایندۀ مجلس است این سالن تکمیل خواهد شد و در غیر این شورا شهرداری را مکلف کرده است تا پایان آذر ماه نسبت به تکمیل آن اقدام نماید.

     سردار دوغی آخرین عضو شورای شهر ضمن بیان مطالبی از زبان مردم محله گفت: چگونه است که مکانی همچون لپه سازی در بهارستان بالا که کاربری فضای سبز داشت به راحتی به مسکونی تغییر کاربری داده می شود اما فضای آموزشی مابین دوخیابان را نمی توان به فضای سبز تغییر کاربری داد؟

     وی همچنین ضمن ابراز تشکر از پیش دستی نمایندۀ مجلس که با ارسال پیامی از تخصیص پانصد میلیون تومان به سالن ورزشی خبر داده بود گفت: باید به وی بگوییم که کارهای عقب ماندۀ زیادی وجود دارد و این مبلغ کفاف کمبودهای بهرستان را نمی دهد  و بهتر است به وی اطلاع داده شود تا این مبلغ را دو و یا سه برابر کند.

     در پایان این نشست علی زینلی به عنوان نمایندۀ شهرداری پشت تریبون رفت و به بیان مطالب خود پرداخت.

     زینلی در ابتدای سخنان خود با توجه به سفر هفتۀ گذشتۀ خود به استانداری گفت اختصاص دویست و هشتاد میلیون تومان بودجه از محل ستاد بحران به سالن ورزشی عملاً منتفی است و تنها از راه تخصیص اعتبار از محل مادۀ 180 که از اختیارات نماینده است می توان آن را تکمیل کرد.

     زینلی تفکیک مالکانه را در کنار عدم آینده نگری و کم توجهی در دوره های قبل شهرداری و شورا را از عوامل اصلی مشکلات موجو دانست و ابراز امیدواری کرد در صورت همکاری مردم، شورا و شهرداری در آینده چنین مشکلاتی به وجود نیاید.

     زینلی تمام موارد مطرح شده توسط از سوی مردم را خواسته های معقول و مشروع آنان دانست و اعلام کرد علی رغم کمبود اعتبارات، شهرداری تمام توان خود را برای رفع آنان بکار خواهد بست.

 

کد خبر: 14475


نظر:

  1. با سلام
    جلسه خوبی بود امیدوارم که برای مردم این محله مفید واقع شود. خوش بحال اهالی این محلات که دغدغه شهری و شهرسازی دارند و خواسته هایشان را منطقی به گوش مسئولین می رسانند “باشد که کارگر شود”