شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 16th ژوئن 2015
8:11 ب.ظ

در جلسه شورای خدمات سرمایه‌گذاری شهرستان سقز چه گذشت

معاون استاندار کردستان و فرماندار ویژه شهرستان سقز گفت: بیکاری مشکل بزرگ استان و سرمایه‌گذاری یکی از مهمترین راهکارهای رفع این مشکل است.

به گزارش خبرگزاری فارس از سقز، علی اکبر ورمقانی امشب در جلسه شورای خدمات سرمایه‌گذاری شهرستان سقز گفت: باید در راستای نهادینه کردن سرمایه‌گذاری تلاش کرد تا اشتغال و رونق کسب و کار بیش‌تری رخ دهد.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری در حوزه معادن اضافه کرد: سرمایه‌گذاران این حوزه سعی کنند از طریق دلال‌بازی و واسطه‌گری وارد نشوند، بلکه جهت تسهیل در سرمایه‌گذاری به بخشداری‌ها و فرمانداری مراجعه کنند.

معاون استاندار کردستان و فرماندار ویژه شهرستان سقز گفت: بیکاری مشکل بزرگ استان و سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین راهکارهای رفع این مشکل است.

ورمقانی با اعلام اینکه، یک فرد سرمایه‌گذار اهل کشور عراق قصد سرمایه‌گذاری آهن اسفنجی را در این شهرستان دارد، خاطرنشان کرد: هر گونه موانع سرمایه‌گذاری در برابر سرمایه‌گذاران رفع خواهد شد.

وی عدم مشارکت بانک‌ها در طرح‌های سرمایه‌گذاری را از مشکلات سرمایه‌گذاری عنوان و خواستار افزایش سقف وام‌های پرداختی از سوی بانک‌های استان و شهرستان‌ها شد.

رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی و دبیر مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان کردستان هم با اشاره به تشکیل مراکز خدمات سرمایه‌گذاری در استان و شهرستان‌ها اظهار کرد: گزارش عملکرد این مراکز به وزارت کشور ارسال خواهد شد.

حسین دهقانی با بیان اینکه، فضا برای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی در کردستان فراهم است، عنوان کرد: در صورتی که قوانین رفع موانع تولید رقابت‌پذیر به تصویب مجلس برسد، فضا بهتر هم خواهد شد.

وی یادآور شد: یکی از دلایل عدم موفقیت سرمایه‌گذاری، ناآشنا بودن سرمایه‌گذاران و مراکز خدمات سرمایه‌گذاری با قوانین است.

جمال توپچی نماینده اتاق بازرگانی هم با بیان اینکه، بهبود کسب و کار از وعده‌های دولت تدبیر و امید بود، یکی از مشکلات پیرامون عدم بهبود فضای کسب و کار را بروکراسی اداری و عدم تمکین بانک‌ها به بخشنامه‌های بانک مرکزی برشمرد.

نادر اردلان معاون اشتغال و کارآفرینی اداره‌کل تعاون کار و رفاه اجتماعی هم خواستار حمایت از مشاغل خرد و کوچک شد.

مشاور سرمایه‌گذاری استاندار کردستان هم خواستار تلاش ادارات در جهت رشد فرهنگ سرمایه گذاری و آماده‌سازی بسترها و زیرساخت‌های لازم شد.

رامین اسدی، کمبود زمین و نبود طرح جامع و به‌ویژه بسته‌های سرمایه‌گذاری را از مشکلات سرمایه‌گذاری در کردستان عنوان و تصریح کرد: بسته‌های سرمایه‌گذاری، موتور و محرک سرمایه‌گذاری هستند.

وی تصریح کرد: بدنه کارشناسی ادارات با بحث سرمایه‌گذاری و ضرورت آن آشنا نیستند و این موضوع موجب فرار سرمایه‌گذار خواهد شد.

اسدی یکی از طرح‌های در دست اقدام را طرح مشارکت مردم در راه‌اندازی کسب و کار در روستاها برشمرد و اعلام کرد: تعاونی‌های خرد با پس‌اندازهای خود تاکنون 9 میلیارد و 200 میلیون ریال خودیاری پس‌انداز و 230 میلیارد ریال تسهیلات بدون وثیقه از بانک‌ها دریافت کرده‌اند.


منبع خبر: فارس
کد خبر: 14482