شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 18th ژوئن 2015
5:46 ب.ظ

ترجمه کردی رباعیات خیام با خط نستعلیق خوشنویس سقزی

khayam4در مراسمی از ترجمه کُردی کتاب رباعیات خیام که توسط خوشنویس سقزی به خط نستعلیق به نگارش درآمده رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم مصطفی آسور از خوشنویسان سقز با اشاره به نقش هنر در زندگی گفت: انسان از طریق هنر می تواند به صداقت، عشق و شناخت خداوند دست یابد.

وی با تقدیر از اقدام خوشنویس سقزی افزود: انسان های هنرمند دارای ویژگی هایی هستند که ایمان، عشق و امید در زندگی آنها جاری است.

سواره فتوحی از ادیبان شهرستان مهاباد و از اعضای شورای نویسندگان مجله فرهنگی ادبی ‘مهاباد’ نیز با بیان اینکه رباعیات خیام به زبان های زنده دنیا ترجمه شده است یادآورشد افرادی به نام های کامران علی بدرخان، شیخ سلام، ماموستا گوران و عبدالرحمان شرفکندی (ماموستا هه ژار ) رباعیات خیام را به زبان کُردی برگردانده اند که ترجمه ماموستا هه ژار با استقبال بسیار مناسبی روبروشده است.

حسین شربیگی رمان نویس اهل شهرستان بوکان هم به نقش اهالی فرهنگ وادب در خلق زیبایی های جهان و دکتر شهباز محسنی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز هم پیرامون اهمیت خیام به عنوان مشهورترین شاعر دنیا سخن گفتند.

شهرام شمسی، سال گذشته هم کتاب مجموعه شعر’ناله جودایی’ ماموستا محمد امین شیخ الاسلام مکری (هیمن )را با خط نستعلیق به رشته نگارش درآورده بود.

در این مراسم، معاون سیاسی انتظامی فرماندار سقز و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر شهرهای سقز، بوکان و مهاباد حضور داشتند.

رئیس کمیسیون امور فرهنگی، اجتماعی و بانوان شورای اسلامی شهر سقز هم در این ایین از این کتاب که توسط شهرام شمسی با هزینه شخصی و با قیمت 150 هزار ریال به بازار نشر عرضه شده است 300 جلد کتاب از نویسنده خریداری کرد. 

غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری،فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و رباعی سرای ایرانی در دورهٔ سلجوقی است. 

گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی اوست و لقبش «حجّةالحق» بوده است؛ ولی آوازه وی بیشتر به واسطهٔ نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد. افزون بر آن که رباعیات خیام را به اغلب زبان های زنده ترجمه نموده اند، ادوارد فیتزجرالد رباعیات او را به زبان انگلیسی ترجمه کرده است که مایهٔ شهرت بیشتر وی در مغرب زمین گردیده است.

راز آفرینش، درد زندگی، از ازل نوشته، گردش دوران،دم را دریابیم وراز آفرینش از جمله محتویات رباعیات خیام است. 

کد خبر: 14499