شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۲/۰۳/۱۴۰۱
چهارشنبه، 17th ژوئن 2015
6:40 ب.ظ

بازدید از ام القرآن

 گردشگری مذهبی ظرفیتی مهم در راستای جذب گردشگر در کردستان است که باید بازنگری و مورد توجه واقع شود.

به گزارش ایرنا، شهرستان سقز از جمله شهرستان های کردستان است که دارای اماکن و آثار مذهبی مهم مورد توجه گردشگران است.

فرماندار ویژه شهرستان سقز شامگاه چهارشنبه در بازدید از قرآن تاریخی مولان آباد واقع در روستایی به همین نام خواستار توجه بیشتر به مقوله گردشگری مذهبی شد.

علی اکبر ورمقانی گفت: گردشگری مذهبی مقوله ای بسیار مهم در صنعت گردشگری است که نباید از آن مغفول بود.

وی با بیان اینکه مردم به زیارت اماکن متبرکه علاقه مند هستند و در کنار محل نگهداری قرآن مولان آباد هم آرامگاه شیخ حسن مولان آباد قرار دارد خواستار نظارت اداره اوقاف وامور خیریه جهت صرف هزینه در بازسازی و مرمت آرامگاه شد.

*** آرامگاه مولان آباد نیاز به مرمت دارد

او با عنوان اینکه این آرامگاه نیاز به بازسازی و مرمت دارد یادآور شد: از طریق دهیاری روستا و دفتر امور روستایی استانداری هم تلاش خواهد شد اعتباراتی برای محافظت از آرامگاه اختصاص یابد.

حمید گلالی پور، مسئول اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان سقز هم با بیان اینکه این اثر جزو آثار منقول میراث فرهنگی است عنوان کرد:این اثر در 19 دی ماه 1391 با شماره 253 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد:در اسفندماه سال 91 هم ویترین مناسبی با اعتبار 280 میلیون ریال از سوی اداره کل میراث فرهنگی برای آن تهیه گردید.molanabad

او ادامه داد:این قرآن یکی از قرآن های خطی با ارزش است که با سرپرستی شیخ حسن مولانا آباد در عصر افشاریه و با خط دانشمند دیگری به نام ملا رسول حدود 350 سال پیش کتابت شده است که هرسال افراد زیادی از داخل وخارج استان برای زیارت این قرآن به این روستا که در 75 کیلومتری سقز است سفر می کنند.

** قرآن مولان آباد به ‘ام القرآن ‘مشهور است

دکتر شهباز محسنی محقق حوزه نسخه خطی هم در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر اهمیت گردشگری پیرامون قرآن خطی مولان آباد عنوان کرد: این نسخه جدای از متن قرآن، حاوی مجموعه ای از اطلاعات مرتبط با علوم متنوع قرآنی شامل ترجمه، تفسیر، بیان شأن واسباب نزول آیات، بررسی آیات احکام، علم تجوید، علم تلاوت و قرائت های هفتگانه، بیان خواص و فضائل آیات و سور، علم اصول الحدیث و چند رساله دیگر است، که بنا به یکجا بودن همه این موضوعات در منطقه به ‘اُمّ القرآن’ شهرت یافته است. 

کد خبر: 14518
    مطالب مرتبط: