شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۳/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 21st ژوئن 2015
10:26 ب.ظ
آمار هایی از اعتیاد در سقز

هزار و 50 معتاد آشکار و ده ها هزار پنهان

اعتیاد بلای جان سقز و اکثر شهرهای ایران است و همه خانواده ها به شکل مستقیم یا غیرمستقیم با آن دست به گریبان هستند و هر روز نیز بر ابعاد آن افزوده می شود. رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر سقز با ارائه آماری نگران کننده گفت: در این شهرستان یک هزار و 50 معتاد شامل خرده فروش، نگهدارنده،حمل کننده و توزیع کننده وجود دارد که برای همه آنها شناسنامه تهیه شده است. با توجه به اینکه همواره امار رسمی درصد ناچیزی از واقعیت های موجود را در جامعه نشان می دهند باید هر روز نسبت به روز قبل بر تلاش ها برای آگاه سازی جامعه اقدامی افزونی نمود.

همایش پیشگیری از اعتیاد روز پنج شنبه 28 خرداد در سالن کنفراس کتابخوانه شماره 1 سقز با همکاری سازمان بهزیستی و انجمن همیاران سلامت روان و کمپ ترک اعتیاد طلوع پاکی برگزار شد. 

در ابتدای مراسم حکیمی رییس سازمان بهزیستی سقز, ضمن خوشامد گویی به مهمانان و تشکراز کسانیکه سهمی در برگزاری این همایش داشتند ؛ اطلاع رسانی در مورد آسیبهای اعتیاد به مواد مخدر و خدمات دولتی  و غیر دولتی مبارزه با اعتیاد را سرلوحه سخنان خود قرار داد .

 سخنران بعدی همایش ورمقانی فرماندار سقزو دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان بود که ضمن اشاره به عدم زمانبندی مناسب برگزاری همایش ؛ برگزاری هرچه بیشتر اینگونه همایشهارا لازم و ضروری دانست تا زمینه امیدواری مردم نسبت به کاهش معضلات اعتیاد و مبارزه با آن و اگاه سازی آنها دراین زمینه بیش از پیش افزایش یابد. و افزودند که هرچه آگاهی مردم بیشتر باشد میزان تمایل به مصرف مواد مخدر به حداقل خواهد رسید .وی نقش مردم  به عنوان مهمترین نهاد در موفقیت پیشگیری از معضل اعتیاد را نقشی برجسته نسبت به سایر نهادها عنوان کردند و برگزاری چنین همایشهایی را توسط سایر سازمانها و دستگاههای دولتی  لازم وضوری دانستند.

سخنران بعدی همایش پارسا کیا رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان بود . وی در سخنان خود ضمن اشاره به تاسیس سه کمپ اختیاری و مرکز کاهش آسیبهای اعتیاد از اول آذر 93 ؛ از 1050 نفر معتاد دارای شناسنامه اطلاعاتی در سطح شهرستان و جمع اوری 110 نفر کارتن خواب خبرداد که 45 نفر ازآنها بهبود یافته و 50 نفر در کمپهای اختیاری در حال بازپروری هستند . برای 12 نفر از معتادان بهبود یافته اشتغال زایی صورت گرفته و 65 نفر نیز به آغوش خانواده های خود بازگشته اند. پارساکیا کاهش 70 درصدی آمارسرقتهای داخل شهر را از جمله پیامدهای جمع آوری اینگونه معتادان بیان نمودند.

شلیر رشیدی در بخش دیگر مراسم دو قطعه شعر از سروده های خودرا قرائت نمود که احساسات برخی از حاضران در جلسه را برانگیخت.

سخنران بعدی همایش سلیم کریمی دبیر شورای هماهنگی استان بود که بدلیل متاثر شدن از اشعار خوانده شده با عذر خواهی از حاضران تریبون را ترک و سخنان خود را به بعد از اجرای موسیقی با خوانندگی بهزاد حسین پناهی بهبود یافته از اعتیاد موکول کرد . اجرای موسیقی  مورد تحسین وتشویق حاضران قرار گرفت .

بعد از اجرا ی موسیقی کریمی در  سخنان خود خانواده را اولین نهاد مبارزه با اعتیاد قلمداد نمود و از افزایش کودکان آلوده به فروش مواد مخدر خبر داد . وی با نگرانی از تعداد یک درصدی دانش آموزان معتاد ؛ 80 درصد از خرده فروشان مواد مخدر را معتادان آلوده به مواد افیونی بیان نمودند . کریمی ضمن تاکید مجدد بر اهمیت نجات یک انسان از دام اعتیاد , نقش برجسته تریبونهای مساجد در ماه مبارک رمضان را نقشی برجسته در اشاعه پیشگیری از مصرف مواد مخدر خواند و تشکیل اتاقهای فکر مردمی را یکی دیگر از راهکارهای منع افراد از مصرف مواد مخدر و پیشگیری از آن عنوان نمودند.

مسئول اطلاع رسانی انجمن معتادان گمنام شهرستان با معرفی کوتاهی از انجمن و جلال مرادی بهبود یافته موفق در زمینه اعتیاد دو نفری بودند که در پایان مراسم به ایراد سخن پرداختند که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

در پایان مراسم ازتلاشها و زحمات برخی افراد مرتبط با مبارزه با اعتیاد منجمله بختیار دانایی رییس هیئت مدیره کمپ ترک اعتیاد طلوع – غریبه کریم عدنانی مدیر عامل انجمن همیاران سلامت روان – کوسار غنچه ای , ژیان سارا ,دردانه صفری و خالد حسینی مربیان مراکز ترک اعتیاد با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.  

 

کد خبر: 14533