شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 28th ژوئن 2015
8:26 ق.ظ

قاچاق کالا در سقز و دیواندره کاهش یافت

رییس اداره تعزیرات حکومتی سقز از کاهش قاچاق کالا در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در شهرستان های سقز و دیواندره خبر داد.

به گزارش ایرنا، سید فرید قادر پناه روز سه شنبه در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان سقز افزود: در سه ماهه اول سال 94 تعداد 160 فقره پرونده قاچاق کالا از سقز و دیواندره به این اداره وصول شده که نسبت به سه ماهه اول سال 93 کاهش چشمگیری داشته است.

وی تشریح کرد: از اول فروردین تا آخر خرداد سال گذشته 322 فقره پرونده قاچاق کالا به این اداره واصل شد که متخلفین به مبلغ چهار میلیارد و 351 میلیون و 75 هزار ریال محکوم و جریمه شدند.

او عنوان کرد: در سه ماهه اول سال جاری مبلغ سه میلیارد و 383 هزار و 321 میلیون ریال جریمه پرونده های قاچاق کالا وصول شده است.

وی بیشتر این پرونده ها را مربوط به پوشاک و لباس، لوازم صوتی و تصویری و کولر گازی برشمرد و گفت: بر اساس تعریف جدید، قاچاق کالا را می توان در هر نقطه از کشور کشف کرد که قبلا این تعریف فقط در مورد مبادی ورودی صدق می کرد.

جعفر اسعدی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان سقز نیز اظهار کرد: تعداد 11 هزار و 480 نخ سیگار خارجی کشف شده است که به مبلغ پنج میلیون و 720 هزار ریال جریمه شده اند.

او گفت: همچنین متخلفان سه پرونده توزیع آرد خارج از شبکه به مبلغ 51 میلیون و 520 هزار ریال محکوم شده اند.

امجد ربانی رییس اداره دخانیات شهرستان سقز هم با بیان اینکه یکی از کالاهایی که در شهرستان سقز به صورت قاچاق وارد می شود سیگار خارجی است عنوان کرد: در این راستا، معرفی محصولات و اطلاع رسانی پیرامون مضرات سیگار خارجی از برنامه های شرکت دخانیات است. 

اسماعیل رستم پور معاون سیاسی و انتظامی فرماندار ویژه شهرستان سقز هم در این جلسه بیان کرد: پدیده قاچاق کالا به عنوان یک چالش اقتصادی و اجتماعی، درآمدهای گمرکی و مالیاتی دولت را کاهش می دهد و سبب خروج بی حاصل ارز، فرار گسترده سرمایه ، افزایش بیکاری و کاهش تولیدات صنعتی داخلی می شود. 

وی یکی دیگر از تبعات قاچاق کالا را مختل کردن نظام اطلاعات اقتصادی کشور و تصمیم گیری اقتصادی عنوان کرد: سود آوری بالای قاچاق کالا از مهمترین دلایل گرایش به این امر است.

کد خبر: 14551