شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 30th ژوئن 2015
5:48 ب.ظ

مراکز ارائه خدمات به معتادان در سقز کدام اند؟

سازمان بهزیستی از جمله متولیان رسیدگی به معضل اعتیاد و خدمات رسانی در این باره است که در سقز با همکاری نهاد های مردمی و خیرین اقدام به تشکیل انجمن ها و مراکزی نموده است که هر کدام به سهم خود سعی در سالم سازی جامعه از این معضل خانه مان برانداز دارند. از وظایف سازمان بهزیستی در حوزه اعتیاد، پیشگیری، آگاه سازی،آموزش و درمان معتادان به مواد مخدر است . به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر سری به سازمان بهزیستی زدیم و در گفتگویی کوتاه با “فرجی حصار” مسئول واحد پیشگیری این سازمان ؛ برنامه ها و فعالیتهای مرتبط با این حوزه در زمینه اعتیاد به مواد مخدر را جویا شدیم .

 وی در ابتدای گفتگو استان کردستان را یکی از استانهای پاک در زمینه مصرف مواد مخدر دانست که بنا بر آمارهای موجود ؛ این استان جزو استانهای سفید دراین زمینه محسوب خواهد شد . اما متاسفانه با افزایش مصرف مواد افیونی روبرو بوده و سن شروع مصرف در استان پایین آمده است . وی افزایش مصرف ماده مخدر شیشه در سطح شهرستان را یکی از مواردی بیان کرد که  تبلیغات فروشندگان آن و عدم نا آگاهی افراد از عوارض منفی شدید ؛  از دلایل افزایش مصرف آن خواهد بود . به گونه ای که مصرف کننده در کنار مصرف هرویین , شیشه را هم مصرف میکند.  

وی  تاسیس مراکز پیشگیری و کمپهای ترک اعتیاد در سطح شهرستان را گامی مهم در زمینه مبارزه با مواد مخدر دانست و گفت: از جمله این مراکز ؛ کمپهای ترک اعتیاد بهبودی اقامتی میان مدت حیات نور و طلوع پاکی  است که این مراکز با کسب مجوز از سازمان بهزیستی و بصورت هیئت امنایی توسط افرا بهبود یافته از اداره میشود . 

وی افزود: پرهیزمداری روش کار این مراکز است و بر اساس کمک یک معتاد به معتاد دیگر پایه ریزی شده است . شخص معتاد ضمن گذراندن دوره ی 28 روزه و سم زدایی به انجمن معتادین گمنام -گروهی از معتادین بهبود یافته که بصورت روزانه با برگزاری جلساتی تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار داده و قدمهای دوازده گانه را اجرا میکنند- جهت شرکت  در جلسات این انجمن معرفی میشوند.

از جمله مراکز دیگری که به ارائه خدمات در این حوزه می پردازند ، “مرکزروزانه کاهش آسیب حامیان رهایی سقز” است که با همکاری خیرین سطح شهر راه اندازی شده است .  فرجی حصار در این مورد گفت: این مرکز نیز بصورت هیئت امنایی و با مدیریت افراد بهبود یافته از اعتیاد اداره میشود. این مرکز, معتادان بی خانمان و کارتن خوابهای سطح شهررا را جمع اوری نموده و بصورت روزانه با دادن یک وعده غذای گرم ؛ وسایل کاهش آسیب  و… مشغول به فعالیت است . 

وی همچنین گفت: “مرکز شبانه سرای امید “نیز تامین سرپناه شبانه معتادان کارتن خواب را به عهده داشته و این مرکز نیز با دادن  یک وعده غذای گرم ؛ وسایل استحمام و … مشغول خدمت رسانی است.

مرکز “متادون درمانی” هم یکی دیگر از مراکزمورد در سطح شهر است که متادون را تحت نظر پزشک و پرستار و روانشناس در اختیار افراد معتاد قرار داده و جلسات مفید آموزشی نیز برای خانواده های معتادان برگزار میکند . 

این کارشناس خبر از ایجاد یک  مرکز حرفه آموزی با همکاری بین بخشی فرمانداری و سازمان فنی حرفه ای شهرستان سقز داد گفت: این مرکز با هدف آموزش فنی و حرفه ای معتادان بهبود یافته و اشتغال زایی آنان راه اندازی شده است و مربیان از طرف سازمان فنی و حرفه ای حضور پیدا کرده و تعمیر لوازم خانگی ؛ پکیج ؛ برق ساختمان  و… را به بهبود یافتگان آموزش میدهند . که این افراد در صورت گذشت دو سال پاکی از دام اعتیاد و گذراندن  دوره های آ موزشی مذکور در نوبت دریافت تسهیلات 4% با معرفی به بانک های عامل توسط سازمان بهزیستی قرار خواهند گرفت.

فرجی حصار اضافه کرد که سازمان بهزیستی با همکاری انجمن ها و تشکیلات مردمی دارای مجوز؛  اقدام به برگزاری جلسات آموزشی اجتماع محور در محلات ؛ محیطهای کار و فضاهای آموزشی سطح شهر نموده است . این جلسات تاکنون در محلات سرچنار؛ سرقبران ؛ کریم آ باد ؛ شهرک دانشگاه ؛ قوخ  و تازآباد برگزار شده است . در پایان وی با اشاره به آمار بهبود یافتگان بالای 5 سال پاکی از اعتیاد , خاطر نشان کرد که درمان اعتیاد بسیار سخت  وهزینه بردار بوده ؛ اما غیر ممکن نیست . و با وجود درمان بسیار مشکل و زمان بر اعتیاد و امکان برگشت فرد بهبود یافته به دام اعتیاد,  مهمترین روش مبارزه با اعتیاد را پیشگیری عنوان کرد که این مهم بایستی از درون خانواده  و ازهمان دوران کودکی  صورت بپذیرد.

کد خبر: 14629