شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 2nd جولای 2015
6:44 ب.ظ

مبلغ 700 میلیارد ریال اعتبار برای اتمام سد چراغ ویس سقز نیاز است

سد چراغ ویس (شهید صالحیان) سقز از جمله سدهای در حال ساخت استان کردستان است که با ظرفیت 78 میلیون متر مکعب آب، عملیات عمرانی آن از سال 84 آغاز شده و با پیشرفت مناسبی در حال اتمام است.

به گزارش ایرنا، در راستای تسریع در اتمام این سد که در 17 کیلومتری جاده سقز بانه قرار گرفته و پیگیری میزان پیشرفت آن، جمعی از مسوولان استان کردستان و سقز روز چهارشنبه بازدیدی از این سد انجام دادند.

***مبلغ 700 میلیارد ریال اعتبار برای اتمام سد چراغ ویس سقز اعتبار نیاز است

فرماندار ویژه سقز در این بازدید با بیان اینکه برای اجرای این سد از جمله ساخت پروژه های تاسیسات هیدرومکانیکال بدنه سد و پروژه آبیاری و زهکشی اراضی پایاب 830 میلیارد ریال هزینه شده است گفت: برای اتمام آن، مبلغ 700 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که 150 میلیارد ریال آن طلب پیمانکار است و بقیه صرف آماده سازی جاده جایگزین و سایر موارد سد خواهد شد.

علی اکبر ورمقانی با اعلام اینکه عملیات عمرانی ساخت بدنه به اتمام رسیده است افزود: کار بتن ریزی 15 هزار متر مکعب برج آبگیر ، سر ریز و پل دسترسی به برج آب گیر در حال انجام است.

او با بیان اینکه بخشی از جاده سقز بانه در محدوده سد زیر آب خواهد رفت اظهار کرد: جاده 10 کیلومتری جایگزین، با پیشرفت 67 درصد در حال اجراست که سه کیلومتر آن آماده آسفالت است.

وی با یادآوری این موضوع که روستای بله جر بعد از اتمام سد زیر آب خواهد رفت بیان کرد:40 درصد خسارت به ساکنان این روستا پرداخت شده و مکان جدید برای اسکان روستائیان در نزدیکی سد آماده شده است.

فرماندار سقز با بیان اینکه بخشی از آب سد برای تامین آب آشامیدنی شهر سقز است عنوان کرد: خط انتقال آب به طول 17 کیلومتر و پیشرفت 95 درصد از محل سد به تصفیه خانه فعلی در حال اتمام است.

***نماینده مجلس خواستار تسریع در اتمام سد چراغ ویس شد

محسن بیگلری نماینده مردم شهرستان های سقز وبانه در مجلس شورای اسلامی هم خواستار تلاش بیشتر عوامل اجرای سد برای اتمام این پروژه ملی شد و عنوان کرد: با اتمام این سد بخشی مشکلات کمبود آب حاشیه شهر سقز و مسکن های مهر رفع و تحول خوبی در کشاورزی روی خواهد داد.

جبار خالق پناه معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای استان کردستان هم عنوان کرد:در سال 93 اعتبار مناسبی از محل کارگروه نجات بخشی دریاچه ارومیه به این سد اختصاص یافت که در صورت تخصیص صد در صد آن، روند آبگیری سد تسریع خواهد شد.

سدهای سیازاخ دیواندره، چراغ ویس سقز، گاران مریوان،زیویه، امیرآباد و رمشت در کامیاران و عباس آباد بانه در دست احداث است.

کد خبر: 14642