شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 9th جولای 2015
10:36 ب.ظ

تابستان و کلاس های آموزش زبان کردی

تابستان است و فصل کلاس مختلف تابستانی تا به بهترین نحو ممکن اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان سپری شود. در میان لیست بلند بالای کلاس های مختلف، دوره های مختلف آموزش زبان کردی هم در گوشه و کنار شهر برگزار می شود با این تفاوت که این کلاس ها امسال تحت تاثیر آغاز تدریس کردی در مدارس راهنمایی قرار گرفته و احتمالا با استقبال بیشتری پیگیری می شود.

به گزارش شارنیوز همه ساله کلاس آموزش زبان کردی در “مسجد حضرت عمر”، آموزشگاه زبان کردی “سوما ” و انجمن فرهنگی ادبی “مولوی کرد ” برگزار می شود که بیشتربه آموزش نحوه ی نگارش زبان کوردی (رینووس) می پردازند.

کلاسهای زبان کوردی هرچند در انجمن مولوی و آموزشگاه سوما در سایر فصلهای سال نیز دایر است اما همیشه کلاسهای تابستان با توجه فراغت دانش آموزان حال و هوای دیگری دارد.

نکته ای که ماموستایان زبان کردی به آن اشاره دارند این است که علی رغم پتانسیل های ادبی سقز، حضور در این کلاس ها چنان که باید از سوی اولیای دانش آموزان مورد توجه قرار نگرفته و اهتمامی به یادگیری کردی در سطح عامه اجتماع وجود ندارد. همه منتظرند تاثیر تدریس کتاب “وانه ی کوردی” در افزودن به جمع مشتاقان آموزش این زبان را در محیط های خارج از مدارس نیز مشاهده کنند.

گفتنی است که در این دوره ها نحوه ی نگارش و الفبای زبان کوردی، الفبای لاتین، تمرین خواندن و نوشتن، املا، آشنایی با شاعرها و نویسندگان و گاهی بخشی از دستور زبان نیز ارائه می شود.

کد خبر: 14716