شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
چهارشنبه، 15th جولای 2015
9:25 ب.ظ

یادی از مشروطه خواه سقزی؛ قاضی ملا محمد کریم متخلص به ‘کوثر’

شهرستان سقز که به شهر فرهنگ و هنر معروف و زبانزد عام و خاص است دارای فرهیختگان و عالمان بزرگی بوده و هست که یادی از این بزرگان، جزو معروفات محسوب می شود.

یکی از این فرهیختگان، قاضی مـلا محـمـد کـریـم متخلص به’ کـوثـر ‘می باشد. وی از اوائل پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار که ناخشنودی مردم از ستم وابستگان حکومت رو به افزایش بود و در زمانی که نوشته های روشنفکرانی مثل زین العابدین مراغه ای، عبدالرحیم طالبوف، فتحعلی آخوندزاده و سید جمال الدین اسدآبادی زمینه های مشروطه خواهی را فراهم آوردند در سقز به دنبال آرمان های مشروطیت بود.

بررسی نامه های وی به حکام وقت، آثار و دست نوشته ها، اشعار و نثرهایش که متاسفانه هنوز به زیور طبع آراسته نشده است در پیگیری امورات مردم نشان می دهد که این فقید در گسترش آزادی خواهی و مخالفت با استبداد نقش مهمی داشته است.

وی به آرمان های مشروطه معتقد و علاقه مند به بازسازی ایران از لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، رهایی از سلطه خارجی و برقراری امنیت و ثبات سیاسی در کشور بوده است.

تاریخ نویس سقزی در کتاب نظری به تاریخ و فرهنگ سقز کردستان در مورد وی نوشته است: او از دیـر باز در شـهـرهـا دارای عـنـوان شـیـخ الاسـلامـی و قـضاوت بـوده و در تـمـام امـور مـورد رجـوع مـردم دردمـنـد بـوده و چـون قـلـب تـپـنـده شـهـر آغـوشـش بـر روی مـسـتـمـنـدان و درمـانـدگـان باز بـوده است.

عمر فاروقی در این کتاب از قاضی کوثر به عنوان رهبر مشروطه خواهان سقز یادکرده و آورده است: وی گزارش نامـلایـمـات مـردم را به ناصـرالـدیـن شـاه قاجار اعلام می کرده و در زمـان مـظـفـرالـدیـن شـاه هم که قـیام مـردم عـلـیـه اسـتـبـداد به اوج خـود رسـیـده قیام را رهبری می کرد.

این عالم در سـال 1263 هـجـری قـمـری در سـقـز مـتـولـد و در سال 1328 در سـن 65 سـالگـی در هـمـیـن دیار بـه سـرای آخـرت شـتـافـته اسـت. 

آنچه درباره وی پیرامون تالیفات نوشته اند وجود آثـار زیادی از شـعـر و نـظـم و نـثـر است که با خـط خـوش خـود و فـرزنـدش حاج مـلا احـمـد قاضـی ثـبـت و ضـبـط شـده انـد.mashroteh

نویسنده کتاب تاریخ مشاهیر کُرد در جلد دوم کتابش می آورد: این عالم، تحصیلات خود را در شهرهای سقز، بوکان و بانه نزد علمای دینی وقت ملا محمد، ملا عبدالاسلام، ملا محمد شریف و ملا محمد عبدالله پیره باب و ملا علی ترجانی زاده گذراند و پس از اتمام تحصیل به شغل قضاوت و تدریس مشغول گشت.

بابا مردوخ روحانی وی را از مریدان شیخ و طریقه نقشبندیه معرفی می کند و در خصوص طبع شعری وی نوشته است: در قالب غزل و قصیده اشعار بی شماری سروده است که بخشی از آن مناجات و الهی نامه می باشد. 

اگرچه تاکنون فقط دبیرستانی به نام وی نامگذاری شده ولی اظهار امیدواری می کنم و پیشنهاد می دهم چاپ آثارش و برگزاری مراسم بزرگداشت وی همراه سایر نام آوران با عنوان نامداران سقز به ثمر بنشیند.

در پایان، یادش را با این بیت از مناجات وی که در قالب غزل سروده گرامی می دارم: ماییم کاروانی بی زاد و نو سفر/توفیق ده که رهبر این کاروان تویی.

منبع: خبرگزاری ایرنا

کد خبر: 14755
  مطالب مرتبط:


یک دیدگاه

 • کاویان
  کاویان: 7-16-2015 . 11:49 ق.ظ :

  به راستی دل دامه زرینه ر بوو. خودا جه زای به خیرتان بداته وه.
  حه یفه !!گه وره پیاوان به خه لکی نه ناسرینن.
  دووباره سپاسی خوم ئاراسته ی هه وال نیر ئه که م.

  پاسخ دهید