شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۲/۰۳/۱۴۰۱
یکشنبه، 19th جولای 2015
2:34 ب.ظ
سقز بعد از سیل

مردم در باره سیل چه می گویند؟

زمانی که بخشی از شهر در حال لذت از باران نابهنگام تابستانی و هوای معطر بودند، خبر نداشتند که در بخش دیگری از شهر عده ای به آب زده اند تا بخشی از سرمایه ی در حال نابودیشان را از چنگ سیل نجات دهند و عده ای هم خودروهایشان را برجای گذاشته و نظاره گر بودند تا ببینند طوفان آن را به کدام سو می برد. 

تبدیل شدن ناگهانی سقز به دریاچه ای خروشان قدری عجیب می نمایاند و این سوال را به ذهن مردم  و کارشناسان متبادر می کند که شهری که دارای شیب مناسب طبیعی منتهی به رودخانه ای بزرگ است چرا باید شاهد جمع شدن چنین آب عظیمی در نقاط مختلف باشد؟

 یک دانشجوی دکترای برنامه ریزی شهری در این مورد با شارنیوز هم نظر است و می گوید: وضعیت طبیعی سقز به شکلی است که مدیریت آبهای سطحی را بسیار ساده می کند و این از شانس هایی است که این شهر دارد. هم شیب عمودی مناسب هم رودخانه ای که شهر در دو طرف آن قرار گرفته موجب می شود که با طراحی زهکش مصنوعی، هدایت آب های سطحی آسان شود.

وی می افزاید: در بخش عمده ای از نقاطی که شاهد تجمع آب بودیم، نبود کانال های انتقال آب به عنوان زه کش های مصنوعی و رعایت نکردن شیب مناسب معابر  عامل اصلی ایجاد مشکل بود که از وظایف دستگاه های خدمات رسان شهری است که در حین طراحی شهری این موارد را در نظر بگیرند.

این کارشناس در کنار وظایف شهرداری و دیگر نهادها، نبود آموزش های شهروندی را نیز در ایجاد بحران بی تاثیر نمی داند و اینکه جوی های آب و کانال انتقال به محل دفع زباله های مردم تبدیل شده که در چنین مواقعی راه را بر انتقال آب می بندد.

نقطه حیاتی شهر یعنی بازار و محدوده “چه م وه لی خان” از کانون های بحرانی سیل دیروز بود و حدس زده می شود که خسارات میلیاردی بر کسبه وارد آورده باشد. امروز و بعد از سیل درحالی  که مردم مشغول برآورد خسارات و بازگرداندن وضعیت به حالت عادی بودند، مسئولان شهری و استانی از محل بازدیدی به عمل آوردند و با مردم به گفتگو پرداختند. 

نقطه مشترک سخنان همگی انتقاد از شهرداری بود. پرسش اصلی آنها این بود که علی رغم اطلاعیه سازمان هواشناسی استان کردستان، چرا کمیته بحران تشکیل نشد و در این خصوص اطلاع رسانی صورت نگرفت تا هم ادارات مربوط و هم مردم آمادگی مقابله با این بلای طبیعی را داشته باشند. در ضمن آنها از اینکه شهرداری پیش بینی های لازم برای ساخت یا اصلاح سیستم انتقال آب های سطحی را انجام نداده نیز گلایه کردند.

بازاریان از آتش نشانی که به تماس آنها بی توجه بود و به سیستم حمل و نقل درونشهری که در چنین مواقعی باید به داد مردم برسد اما غایب ماجرا بود هم انتقاد کردند.

هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارات ناشی از سیل مشخص نشده و در ستادبحرانی که امروز در فرمانداری تشکیل شده بود نیز بر جمع بندی رقم نهایی خسارات تاکید شد تا دولت بتواند از طرق مختلف بخشی از این زیان را جبران کند.

باید گفت که سیل محدود به داخل شهر نبوده بسیاری از روستاها خصوصا در منطقه سرشیو نیز متضرر شده اند. بارش 64 میلیمتری باران در کس نزان اتفاقی نادری است که در فصل های پرباران هم به ندرت روی می دهد چه برسد به چله تابستان، به همین دلیل فرماندار بعد از برگزاری کمیته بحران راهی منطقه شد تا از نزدیک در جریان خسارات به بارآمده قرار گیرد. 

مسافران بیشماری که از فرصت 3 روز تعطیلی استفاده کرده و راه سقز و بانه را درپیش گرفتند هم از گزند سیل در امان نماندند و آنها که قصد کمپ زدن در پارک های شهر را داشتند دچار سرگردانی شدند. مسافران البته بی سرپناه نمانده و در ورزشگاه ها و مدارس اسکان داده شدند.

 عکس های زیر بازار را یک روز بعد از سیل نشان می دهد.

pasazlafav (1)

 

pasazlafav (7)

 

pasazlafav (6)

 

pasazlafav (5)

 

pasazlafav (3)

 

pasazlafav (2)

 

pasazlafav (4)

 

pasazlafav (10)

 

pasazlafav (9)

 

 

pasazlafav (8)

 

نظر شما در مورد عملکرد دستگاه مسئول در این زمینه چیست؟ 

کد خبر: 14872


۷ دیدگاه

 • شەماڵ
  شەماڵ: 7-19-2015 . 10:00 ب.ظ :

  فێرگەی زمانی کوردی سۆمای سەقز کەوتە بەر سێڵاو و خەسارێکی گەورەی لێکەوت.
  دوێنی لە کاتی بارانە قورسەکەی شاری سەقز، قور و لیتە و سێڵاوێکی بە تەوژم ، درگای فێرگەی سۆمای لە بن دەرهێنا و هەموو کەل و پەل و کتێبەکانی کەوتنە ژێر ئاو و بەشێکی زۆری ئاو بردی. چەندین کتێبی پڕ بایەخی هەمە جۆرە و فەرهەنگی کوردی و فارسی لە ناو چوون.کامپیوتێری ئەم ناوەندەش پڕ بوو لە ئاو و لیتە.بە گشتی خەسارێکی زۆر گەورە لەو ناوەندە کەوت.

  پاسخ دهید

  • سه قزی
   سه قزی: 7-20-2015 . 12:34 ق.ظ :

   کمال نامردی است که تلاش نیروهای آتشنشانی، شهرداری، هلال احمر و مردم شریف سقز را نادیده بگیریم در جهت امر هدایت آب به شبکه ها و مسیرهای آب و فاضلاب و کمک به کسبه اقدام کردند.
   خواهشمندم پرسنل آتش نشانی سقز عملکرد خود را به سایت شارنیوز بدهند تا شبهه ای باقی نماند

   پاسخ دهید

   • الوندی
    الوندی: 7-20-2015 . 7:21 ق.ظ :

    شاید کمی سخت باشد ولی از نظر فنی بر خلاف نظر ان دانشجوی دکترای شهرسازی که در حوزه کاریشان اظهار نظر نموده اند علت تصرف حریم و بستر رودخانه ولی خان میباشد که ساخت و ساز در ان صورت گرفته و احداث کانال بدون رعایت حد حریم و بستر از طرف وزرات نیرو اجرا شده است

    پاسخ دهید

    • ناشناس
     ناشناس: 7-20-2015 . 9:43 ق.ظ :

     قاطی شدن آب های سطحی با فاضلاب از دیگر مشکلات بوده که علاوه بر هدر رفتن آب به عنوان مهمترین وباارزش ترین سرمایه ملی ،تصفیه فاضلاب را نیز مشکلتر نموده و عملکرد تصفیه خانه های فاضلاب را مختل می نماید

     پاسخ دهید

     • ناشناس
      ناشناس: 7-21-2015 . 12:40 ب.ظ :

      موضوع جمع آوری آبهای سطحی وهدایت آن بصورت مجزا از شبکه های فاضلاب بطور مکرر ازسوی امورآبفای شهری سقز به شهردار وقت آقای رحیمی وفرمانداری سقز اعلام شده است اما به این موضوع اهمیت نمی دادند چون افراد متخصص درراس امورشهری قرار نگرفته بود ای کاش مقداری از بودجه بهسازی پیاده رو را صرف هدایت آبهای سطحی می دادند.

      پاسخ دهید

      • سه قزی
       سه قزی: 7-22-2015 . 12:41 ق.ظ :

       البته کانال چم ولی خان خود مهمترین عامل و راه برای هدایت آب در این نقطه بود ولی بعلت مسدود و بسته بودن درپوشهای منتهی به آن عملا بدون استفاده و کارایی بوده و هیچ تاثیری در دفع و هدایت آب نداشت

       پاسخ دهید

       • شهروند سقزی
        شهروند سقزی: 7-23-2015 . 7:24 ق.ظ :

        واقعیت دارد سیستم شبکه فاضلاب سقز فرسوده است از طرفی خوب است نظام مهندسی بجای اینکه از مردم پول های کلان برای ساخت و ساز دریافت می کند و ساختمان سازی در منطقه شهرک دانشگاه راه انداخته است از مردم کمتر پول بگیرند تا مردم بجای آن در ارتقای ایمنی ساختمان ومغازه ها تلاش و برنامه ریزی نمایند
        ایا تا حال کسی سئوال کرده چرا باید برای جواز ساحت و پایان کار و خلافی ساختمان از شهرک ها بزرگ و برخوردارند سقزیها بیشتر به شهرداری و نظام مهندسی پول می دهند درحالی که شهرستان سقز از محروم ترین شهرهای ایران می باشد. و …

        پاسخ دهید