شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۹/۰۲/۱۴۰۱
دوشنبه، 20th جولای 2015
6:30 ب.ظ

سیل به یک هزار مغازه و منزل در سقز آسیب و خسارت وارد کرد

معاون استاندار کردستان و فرماندار ویژه شهرستان سقز گفت: بر اثر بارش شدید باران عصر روز شنبه، حدود یک هزار مغازه و منزل مسکونی دچار آسیب وخسارت شده اند.

علی اکبر ورمقانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگا ایرنا افزود: برآورد اولیه انجام شده و بررسی میزان خسارت مالی حادثه نیز در دست بررسی است.

او با بیان اینکه بیشترین خسارت متوجه بازار اصلی شهر شده است، اعلام کرد: بر اثر این حادثه تعدادی منازل مسکونی، معابر و تاسیسات زیر بنایی آب و فاضلاب شهری شهر نیز خسارت دیده اند که میزان خسارت آن در دست بررسی است. 

وی با بیان اینکه بیشترین خسارت متوجه بازار سقز شده است اضافه کرد: با توجه به حجم بسیار بالای میزان بارندگی، شبکه فرسوده فاضلاب شهری تحمل شدت روان آبهای سطحی را نداشته و از سوی دیگر به علت جدا نبودن سیستم تخلیه فاضلاب از آبهای سطحی ، آبگرفتگی کلی در سطح شهر و در پاره ای از نقاط خط القعر مانند خیابان 32 متری، پل قوخ، میدان قدس و کانال فخررازی روی داد و بیشترین آسیب را به بازار رساند.

وی با عنوان اینکه سیل های شهری در معابر باعث آبگرفتگی می شود یادآور شد:در جریان سیل اخیر، تعدادی نقاط باعث آبگرفتگی شد که شناسایی شده و در آینده نزدیک از طریق جذب اعتبار اصلاح خواهند شد.

فرماندار سقز با اشاره به بازدید معاون عمرانی استاندار کردستان از نقاط حادثه دیده سطح شهر، اظهار امیدواری کرد اعتباراتی برای جبران خسارت وارد شده به زیرساخت های شهرستان اختصاص یابد.

او از نیروهای امدادی هلال احمر، آتش نشانی، شهرداری، ارتش و نیروی انتظامی و همچنین مردم که به حادثه دیدگان کمک کرده اند تقدیر و تشکر کرد.

ورمقانی با بیان اینکه خوشبختانه این سیل تلفات جانی نداشته است این حادثه غیر مترقبه را در 50 سال اخیر در این شهرستان بی سابقه برشمرد.

فرماندار سقز در ادامه با عنوان اینکه بیمه پشتیبانی برای موسسات اقتصادی، اجتماعی و خانوارهاست، به مردم و به ویژه مغازه داران توصیه کرد با توجه به وقوع حوادث احتمالی و غیر مترقبه، مغازه ها و منازل مسکونی خود را بیمه کنند. 

کد خبر: 14894