شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 23rd جولای 2015
6:54 ب.ظ

سیل ، 210 میلیارد ریال به شهرستان سقز خسارت زد

معاون استاندار کردستان و فرماندار ویژه شهرستان سقز گفت: بر اثر بارش شدید باران عصر روز شنبه و سیل ناشی از آن 210 میلیارد ریال به تاسیسات و تجهیزات شهری و کسبه و بازاریان سطح شهر خسارت وارد شده است.

به گزارش ایرنا علی اکبر ورمقانی روز سه شنبه در نشست اعضای ستاد بحران شهرستان سقز افزود: بیشترین خسارت وارده با حدود 150 میلیارد ریال مربوط به تاسیسات و تجهیزات زیربنایی شهری شامل پل ها، شبکه فاضلاب، آسفالت شبکه معابر، جدول و کانال آبهای سطحی است.

وی اضافه کرد: 40 میلیارد ریال خسارت این حادثه هم مربوط به آسیب دیدن 20 تا 100 درصد اجناس و محتویات 450 واحد مغازه و واحد تجاری در محدوده بازار تاریخی سقز و بعضی از خیابان های دیگر شهر است.

او ادامه داد: همچنین به 550 واحد مسکونی در محلات بازار، بهارستان پایین، خیابان های استاد شیرازی و فخر رازی، بلوارهای کردستان، وحدت و انقلاب و میدان قدس که دچار آبگرفتگی شده بودند حدود 15 میلیارد ریال خسارت وارد شده است.

فرماندار سقز اضافه کرد: بر اثر این حادثه بیش از 200 دستگاه خودرو سواری و باری آسیب دیدند که خسارت وارده به آنها نیز 5 میلیارد ریال تخمین زده شده است.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته ستاد بحران هم اعلام کرد: بعد از وقوع حادثه سیل 300 نفر نیروی کارگری و ستادی شهرداری، 10 پرسنل و 30 امدادگر و نجات گر در قالب 9 تیم عملیاتی شهرستان و بیش از 50 آتش نشان و امدادگر و یک تیم عملیاتی هلال احمر مشغول کمک به حادثه دیدگان شدند.

او بیان کرد: در عملیات کمک به آسیب دیدگان و امداد رسانی به منازل مسکونی و واحدهای تجاری 20 دستگاه کمپرسی، دو دستگاه لودر، چهار دستگاه بیل مکانیکی، دو دستگاه گریدر، یک دستگاه خودرو نجات، یک دستگاه آمبولانس، چهار دستگاه خودرو کمک دار، 17 دستگاه موتور آب و پمپ تخلیه و 9 دستگاه ماشین آلات اتش نشانی به کار گرفته شدند. 

فرماندار سقز یادآور شد: تشکیل ستاد مدیریت بحران با حضور معاون امور عمرانی استاندار و نماینده مردم در مجلس ، امداد رسانی به 265 نفر و اسکان اضطراری آنها و انجام تعداد 146 مورد عملیات امداد ونجات شامل تخلیه آب و بازگشایی معابر از دیگر اقدامات انجام شده در شهرستان بعد از سیل بوده است.

ورمقانی با بیان اینکه اعلام خسارت وارده به ستاد بحران استان و وزارت کشور جزو وظایف ذاتی ستاد بحران شهرستان است به وقوع این رویداد در برخی از استان های شمالی کشور و فوت تعدادی از هموطنان اشاره کرد و در خصوص پرداخت خسارت به آسیب دیدگان بخش غیر دولتی تاکید کرد: سوابق مدیریت بحران نشان می دهد پرداخت خسارت بلاعوض بعید به نظر می رسد و ستاد بحران هر تصمیمی برای کل کشور اتخاذ کند استان کردستان و شهرستان سقز را نیز شامل خواهد شد.

کد خبر: 14962