شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 25th جولای 2015
5:23 ب.ظ
دکتر توکلی

سهم نخبگان از قدرت مهمترین مطالبه فعالان سیاسی مدنی از رئیس جمهوری 

بی انصافی است اگر تغییرات مثبت را در کردستان نبینیم اما هنوز با وضعیت مطلوب و مناسب فاصله داریم، این سخن خالد توکلی یکی از فعالان سیاسی مدنی استان کردستان است که در گفت و گو با شارنیوز مطرح کرد

در آستانه سفر کاروان تدبیر و امید به استان کردستان، گفت و گویی با خالد توکلی دکترای جامعه شناسی توسعه، استاد دانشگاه و از فعالان سیاسی مدنی استان کردستان انجام داده ایم که در پی خواهد آمد:

– با توجه به اینکه در آستانه سفر رئیس جهموری به کردستان قرار داریم، جنابعالی به عنوان یکی از فعالان عرصه سیاست و مدنی چه مطالبات به حقی از ایشان دارید؟ 

مطالبات من به عنوان یک فعال سیاسی و مدنی تقریباً همانی است که آقای روحانی در دوران تبلیغات ریاست جمهوری اعلام داشتند و خود را متعهد و ملتزم به اجرای آنها دانستند. بخشی از آن وعده ها اختصاص به کردستان داشت که در بیانیه ای خاص تحت عنوان بیانیه اقوام و مذاهب منتشر گشت؛ بخشی دیگر سراسری بود اما بر سرنوشت و وضعیت ما به عنوان یک ایرانی تأثیر داشتند. 

drtavakoli11

– آیا بعد از انتخاب شدن دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهوری نسبت به دوره رئیس جمهوری دهم گشایش سیاسی مناسبی در کردستان ایجاد شده است؟ اگر ایجاد شده تعدادی از دستاوردها و اگر ایجاد نشده لطفا تعدادی از موانع را ذکر فرمائید؟ 

بی انصافی است اگر تغییرات مثبت را در کردستان نبینیم اما هنوز با وضعیت مطلوب و مناسب فاصله داریم و متأسفانه این فاصله کم نیست. خوشبختانه در روزهای اخیر شاهد تأسیس رشته ادبیات کُردی در دانشگاه کردستان بودیم، این به لحاظ فرهنگی و هویتی دستاورد خوبی برای مردم کُرد به طور عام است، تغییر در مدیریت ها و امکان مشارکت نخبگان کُرد در تصمیم گیری و تصمیم سازی ها اگر چه در برخی از موارد مطلوب نیست و نا امیدکننده است اما در کل قابل دفاع است و فرصت نقد و اعتراض جدی از مسئولان تا حدی فراهم شده است. 

اما به نظر من مهم ترین مانع برای اجرای برنامه ها و وعده های انتخاباتی رئیس جمهور، قبل از هر چیز وجود نگاه امنیتی به کردستان و ضعف زیرساخت های توسعه است که در جهت رفع آن اقدام جدی و برنامه منسجمی به چشم نمی خورد. 

– پیشنهاد شما برای توسعه فعالیت های سیاسی و اجتماعی در کردستان چیست؟ 

در پاسخ به پرسش قبل گفتم که عزم جدی برای رفع نگاه امنیتی و توسعه زیرساخت ها از جمله مهم ترین موانع توسعه در کردستان به شمار می آیند البته برنامه ریزی برای انجام این کارها نیاز به نیروی انسانی متخصص و کارآمد دارد که به دلایل مختلف از جمله وجود نگاه امنیتی، از نیروهایی که به توسعه فعالیت های سیاسی و اجتماعی باور دارند، استفاده چندانی نمی شود و اغلب آنها منزوی شده اند یا نظرات آنها مورد توجه قرار گرفته نشده است. 

فعالیت سیاسی و اجتماعی نیاز به وجود نهادها و تشکیلاتی دارد که علاقمندان به این گونه فعالیتها را سازمان دهد، حمایت دولت از یک سو و عدم دخالت در امور این نهادها از سوی دیگر می تواند توسعه فعالیتهای سیاسی و اجتماعی را ممکن و میسر سازد. 

– با توجه به اینکه یکی از ابعاد توسعه سیاسی دخالت مردم در اداره امور است ایا در بحث انتصاب ها به گردش نخبگان در کردستان توجه کافی شده است؟ 

یکی از مشکلاتی که در این دولت هنوز به چشم می خورد بحث گردش نخبگان در کردستان است. این یکی از مطالبات اصلی مردم کردستان است که به نخبگان کردستان نیز سهم مناسبی از قدرت داده شود تا بتوانند به کشور خود خدمت نمایند. در این دولت به دلایل مختلف که برخی از آنها ممکن است بر اثر محدودیت هایی باشد که حل آن از عهده دولت خارج باشد هنوز کسانی بر سرکارند که نه تنها سیاست های دولت را قبول ندارند بلکه علیه آن نیز عمل می کنند. 

در این زمینه باید به یکی از اشتباهات استراتژیک دولت اشاره کرد و آن دخیل کردن نمایندگان در بحث عزل و نصب ها بود دلیل آن هر چه باشد واقعیت این است که این کار هم در کوتاه مدت و هم درازمدت به سود دولت و دموکراسی در جامعه نیست. 

– تاسیس احزاب و صدور مجوز برای نشریات مستقل به ویژه برای شهرهایی مثل سقز که هیچ نشریه مستقل و حزب تاسیس شده ای ندارد چقدر می تواند در گشایش سیاسی اجتماعی نقش داشته باشد؟ 

مطبوعات از ارکان اصلی دموکراسی هستند اگر نشریات مستقل مجال فعالیت داشته باشند فرصت و امکان تعامل مناسبی با مسئولان و مردم فراهم می آید که در کل و در نهایت به نفع جامعه است در غیر این صورت، شایعه و بحث های غیر کارشناسانه و زیرزمینی فعال می شود و زمینه مناسب برای فعالیت های سیاسی از بین می رود. 

– برای توسعه مطلوب سیاسی و اجتماعی کردستان دولت باید روی چه مقوله هایی تاکید داشته باشد؟ 

دولت قبل از هر چیز باید آزادی های مدنی و سیاسی مردم را به رسمیت بشناسد و نگرش نهادهای امنیتی اصلاح شود. حمایت از نهادهای مدنی و غیر دولتی، مطبوعات مستقل نیز از اهمیت خاصی برخوردارند. اما قبل از اینها شاید لازم باشد به لحاظ اقتصادی برنامه تبعیض مثبت به مرحله اجرا در آید که عقب ماندگی های گذشته به نوعی جبران شود و اگر این دغدغه مردم به گونه ای مناسب رفع گردد آنگاه مردم برای انجام فعالیت های سیاسی و اجتماعی که مصالح عمومی را در نظر داشته باشند آمادگی بیشتری از خود نشان خواهند داد. 

– و نکته پایانی؟ 

در کردستان با وضعیت ویژه ای مواجه هستیم حاکمیت با توجه به تغییراتی که در منطقه روی داده است باید تحلیل تازه ای که مبتنی بر واقعیات کردستان باشد ارائه دهد در غیر این صورت درک درستی از مسائل کردستان به دست نمی آید و در نتیجه هر راه حلی عقیم و ناکارآمد خواهد بود. تغییراتی که در مناطق کردنشین عراق، ترکیه و سوریه به وقوع پیوسته است در تحلیل های جدید باید مد نظر قرار گرفته شود و بر اساس آن برنامه و عزم جدی برای حل مسائل کردستان ایجاد گردد.

کد خبر: 14998