شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 26th جولای 2015
7:37 ب.ظ
گزارش شارنیوز از جلسه شورای اداری سقز

نماینده رئیس جمهور در سقز

بیستمین سفر استانی دولت یازدهم به نام کردستان رقم خورد و پس از مدت ها انتظار بلأخره مردم کردستان در روز یکشنبه چهارم مردادماه میزبان کاروان تدبیر و امید شدند. این سفر از جهاتی در نوع خود متفاوت بود از جمله اینکه کردستانی ها در جریان 24 خرداد با رأی حداکثری که بسیار بالاتر از متوسط کشوری بود توانستند در رأی آوری حسن روحانی تأثیر به سزایی داشته باشند. مؤید این گفته سخنان حسن روحانی در جمع مردم استان در ورزشگاه استقلال سنندج بود. از سوی دیگر اولین سفر استانی دولت تدبیر و امید بعد از توافق هسته ای بود، پس با این شرایط انتظار مردم کردستان و به ویژه شهرستان سقز نیز از جهات بسیاری می تواند ویژه باشد. این بار نیز همچون گذشته مردم کردستان حق میزبانی را به جا آوردند و منتظر نتایج این سفر خواهند بود.

     اما در جریان سفر کاروان تدبیر و امید به کردستان، قرعۀ شهرستان سقز به نام حسن قاضی زادۀ هاشمی افتاد. وزیر بهداشت که دومین سفر خود را به استان کردستان در دورۀ وزارت خود تجربه می کند این بار به عنوان نمایندۀ رئیس جمهور در جمع مردم شهرستان سقز حضور یافت.

edaribehdasht (1)

     حضور قاضی زادۀ هاشمی طبق قرار قبلی می بایست در ساعت یازده صبح در آموزشکدۀ فنی صورت گیرد که به دلیل تأخیر در تدارکات سفر، این دیدار با بیش از دو ساعت تأخیر در ساعت سیزده و 20 دقیقه با حضور وزیر بهداشت، دکتر قدیمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، فرماندار سقز و معاونین، نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه شهر سقز و روحانیون، شهردار و اعضای شورای شهر، رؤسای ادارات و اقشار مختلف مردم شروع شد.

     در ابتدای این نشست محسن بیگلری نماینده مجلس ضمن خیر مقدم به وزیر بهداشت و هیأت همراه وی از مردم بابت تأخیر پیش آمده عذرخواهی کرد.

     بیگلری وزیر بهداشت را یکی از خوشنام ترین وزرای کابینه خواند و گفت: در جریان سفر قبلی وزیر بهداشت، مطالبات ما بیش تر بهداشتی و درمانی بود اما در سفر حاضر مطالبات جدی تر و مهم تری از وزیر بهداشت به عنوان نماینده رئیس جمهور داریم.

     نماینده شهرستان های سقز و بانه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن یادآوری رأی بالای مردم استان به دکتر روحانی افزود: انتظار داشتیم اولین سفر استانی دولت به کردستان باشد اما با وجود بیستمین سفر باز هم راضی هستیم به این شرط که سفری متفاوت باشد چراکه استان کردستان یک استان محروم است و توجهات ویژه ای را می طلبد.

edaribehdasht (2)

     بیگلری در بخش پایانی سخنان خود مهم ترین مطالبات مردم شهرستان سقز را این گونه عنوان کرد:

     تسریع در عملیات ساخت فرودگاه 10 ساله، لزوم اتمام و بهره برداری از سد چراغ ویس و بازگرداندن مدیریت سد های استان به کردستانی ها، اتمام بزرگراه کرمانشاه – میاندوآب و گلایه از وزیر  مسکن و شهرسازی به دلیل عدم حضور در کردستان در مدت دو سال از وزارت خود، توجه به وضع جاده های سقز- مریوان و سقز- بانه، نبود زیرساخت های مسکن مهر در سقز، راه اندازی و شروع به کار مجدد دخانیات سقز، بازارچۀ سیف و بازارچۀ کولبری سرشیو سقز، نگاه به مرزها به عنوان یک فرصت، نبود تجهیزات جهت مقابله با حوادث طبیعی از جمله سیل اخیر در سقز، لزوم سرمایه گذاری در سقز جهت جلوگیری از بحران بیکاری، توجه به معیشت روحانیون، توجه به وضعیت دانشجویان و دانشگاهیان و در نهایت بی توجهی به بیانیه شماره 3 رئیس جمهور در مورد اقوام و اقلیت ها که قرار بود در قالب آن از کردها و اهل سنت در مدیریت کلان کشوری استفاده شود که تا حد زیادی مغفول مانده است.

     امام جمعه شهر سقز نیز در سخنانی ضمن خیر مقدم به رئیس جمهور و هیأت همراه به کردستان بیان کرد: مردم کردستان در همۀ زمینه ها کمبود های قابل توجهی دارند جز در اخلاص نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.

     ماموستا حسیبن زاده اهتمام در به سرانجام رساندن پروژه هایی همچون ساخت فرودگاه، بیمارستان، بزرگراه کرمانشاه- میاندوآب و همچنین توجه به حقوق و معیشت روحانیون را از جمله مطالبات مردم سقز عنوان کرد.

     در بخش دیگری از این نشست، علی اکبر ورمقانی فرماندار شهرستان سقز ضمن خوش آمدگویی به حسن روحانی و هیأت همراه اظهار امیدواری کرد که سفر هاشمی به شهرستان سقز موجب خیر و برکت و توسعه و آبادانی سقز شود.edaribehdasht (4)

     ورمقانی با بیان اینکه مهم ترین مطالبات شهرستان سقز را در قالب نامه ای مفصل با امضای نماینده، امام جمعه و فرماندار به استانداری کردستان تحویل داده ایم افزود: مطالبات مردم شهرستان بسیار زیاد اند و همۀ موارد مطروحه به نوبۀ خود توجه لازم را می طلبند.

     فرماندار سقز مهم ترین موارد را اینگونه عنوان کرد:

– بازارچۀ سیف که با بازگشایی آن 400 شغل مستقیم ایجاد خواهد شد که همۀ ارگان های مربوطه با آن موافقت کرده اند جز سپاه ارومیه که در صدد هستیم هرچه زودتر موافقت آنان را نیز جلب کنیم.

– فرودگاه سقز که توجیه اقتصادی لازم را دارد.

– استفاده کافی از آب های شهرستان سقز در بخش های مختلف از جمله کشاورزی که حدود یک و نیم میلیارد متر مکعب است اما سهم شهرستان سقز تنها 250 میلیون متر مکعب از این مقدار است.

– سد چراغ ویس جهت تأمین آب شُرب سقزی ها.

– اتمام، راه اندازی و تجهیز بیمارستان.

– توجه وبژه به محور توریستی سقز- مریوان و آثار باستانی سقز از جمله قلعه تاریخی زیویه.

– راه آهن میاندوآب- سقز که در صوررت راه اندازی راه آهن و فرودگاه سقز و اتمام پروژه کرمانشاه- میاندوآب می توانند منشأ تحولات اساسی در شهرستان و حتی استان و منطقه شوند.

     در پایان این نشست، وزیر بهداشت ضمن اینکه حضور در جمع مردم سقز را برای دومین بار موجب افتخار خود دانست، از مهمان نوازی مردم و مسئولین استان کردستان و شهرستان سقز تشکر و قدردانی کرد.

     قاضی زاده هاشمی حضور مردم در عرصه های مختلف را مهم ارزیابی کرد و افزود: بدون حضور مردم در صحنه امکان روی دادن اتفاقاتی از جمله حماسۀ24 خرداد و به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته ای وجود نداشت و اظهار امیدواری کرد که با همکاری سایر قوا و همدلی آنان در راه پیشرفت و توسعۀ کشور گام برداشته شود.

edaribehdasht (5)

     وزیر بهداشت با توجه به مذاکرات ایران با کشورهای پنج + یک افزود: در هفته های گذشته شاهد به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته ای و حل و فصل بزرگ ترین مشکل کشور بودیم و با توجه به این مورد ابراز امیدواری کرد تا کشور در آرامش و مردم در رفاه بتوانند قله های پیشرفت را طی کنند.

     نمایندۀ رئیس جمهور در جمع مردم شهرستان سقز به تنگناهایی که دولت در ابتدا و در ادامۀ شروع به کار خود در آن قرار گرفته اشاره کرد و افزود: در جلسۀ هیأت دولت بحث جاده، زیرساخت، بهداشت و درمان، ایجاد کارخانجات و مراکز اشتغال زایی در کردستان مطرح شده اما همۀ این موارد به تحقق بودجه و رفع تنگناهای موجود بستگی دارد و امیدواریم در ادامه و پس از اجرایی شدن توافق هسته ای این تلاش ها به ثمر بنشیند.

     وی در مورد مطالبات و خواسته های مطرح شده از سوی سقزی ها عنوان کرد: با اینکه مسئول مستقیم نیستم اما همۀ موارد را به وزرای مربوطه و شخص رئیس جمهور منتقل خواهم کرد.

     وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اختصاص 20 میلیارد تومان بودجه به بیمارستان سقز افزود: در حوزۀ بهداشت و درمان قول می دهم آنچه نیاز شهرستان سقز و روستاهای تابعه است برآورده شود.

     هاشمی در پایان سخنان خود گفت: گره هایی در کشور دست و پای دولت و ملت را گرفته است که اگر بخواهیم صادقانه بیان کنیم بایستی گفت بخشی از این مشکلات ناشی از اشتباهات خودمان بوده و بخشی نیز مربوط به زیاده خواهی های قدرت های جهانی بوده است که امیدواریم هرچه زودتر این موارد با تدبیر و با کمک مردم حل شوند.

edaribehdasht (3)

     لازم به ذکر است شارنیوز در صدد است تا پس از اتمام سفر هیأت دولت مردم را در جریان مفصل طرح ها، پروژه ها و بودجه های اختصاصی در هر کدام از بخش های مربوطه قرار دهد. 

کد خبر: 15031