شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۸/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 28th جولای 2015
7:00 ب.ظ

نامه روحانیون مستقل سقزی به رئیس جمهور

در میان درخواست ها و مطالبات متعددی که اقشار و گروه های مختلف در جریان سفر روحانی از زاویه دید خود مطرح کرده اند، روحانیون مستقل سقزی نیز دست به انتشار نامه ای به رئیس جمهور زده و به بیان پاره ای از مشکلات پرداخته اند. متن این نامه از اینن قرار است:

رياست محترم جمهوري اسلامي ايران جناب جحت‌الاسلام دكتر حسن روحاني

با سلام و عرض ادب

ضمن عرض خيرمقدم بمناسبت تشريف‌فرمايي حضرتعالي به خطّه‌ي سرسبز و فرهنگي استان كردستان و آرزوي توفيق وزافزون براي جنابعالي و هيأت محترم دولت «تدبير و اميد»، اميدواريم كه اين سفر شما باعث خير و بركت و شكوفايي اقتصادي براي اين خطّه‌ي محروم از ايران عزيز باشد.

و با عنايت به تعهدات دولت تدبير و اميد و حساسيت منطقه و ضرورت ايجاد تغييرات در سياست‌هاي منطقه و كلّي نظام توجه حضرتعالي را به مطالبات ذيل جلب مي‌نماييم :

1ـ با توجه به بيكاري بالاي سيزده درصدي استان كه نتيجه‌هاي نامطلوب از قبيل ازدياد اعتياد و طلاق و روي‌آوردن به شغل‌هاي كاذب و نامشروع را بدنبال دارد و اين در حالي است كه اين منطقه سرشار از منابع و معادن زيرزميني فراواني مي‌باشد كه متأسفانه استخراج به صورت خام، به شهرهاي ديگر انتقال داده مي‌شود و مردم منطقه از آن محروم مي‌باشند. فلذا خواهشمند است مسئولين طرح‌هاي اشتغال‌زا را در اولويت كاري خود قرار دهند.

2ـ استفاده از روحانيون برجسته منطقه و مورد اعتماد اكثريت مردم كه 90 درصد اهل سنت هستند در صدا و سيماي استان كردستان به منظور ترويج مذهب حضرت امام محمد شافعي (رضي الله عنه) كه متأسفانه در حال حاضر اين شبكه به انحصار چند نفر از روحانيون انگشت‌شمار در آمده است.

3ـ با توجه به عملكرد ناموفق 35 ساله مركز بزرگ اسلامي در شهرستان سقز در رابطه با امور روحانيون، دستور فرماييد كه شئونات و امورات روحانيون به اداره اوقاف و امورخيريه ارجاع داده شود. برای نمونه پرداخت شهریه 60 هزارتومانی به هر روحانی اهل سنت جز تحقیر شأن آنها هیچ معنای دیگری ندارد.

4ـ واگذاري مجدد آزمون تعيين سطح روحانيون اهل سنت به دانشگاه تهران (دانشكده الهيات و معارف اسلامي) را خواستاريم. 

5ـ با عنايت به اين كه در شهرهاي اطراف از جمله مهاباد و بانه و … تعدّد اقامه نماز جمعه به منظور رفاه مردم امري عادي گرديده است.خواهشمند است كه محدوديت ايجاد شده در اين شهرستان برطرف گردد.

6ـ حتي الامكان استفاده از نيروهاي كارآمد بومي به نسبت جمعيت شهرستان‌ها در رده‌هاي بالاي مديريتي مدّنظر قرار گيرد.

7ـ با عنايت به اصل 15 قانوني اساسي كه تدريس ادبيات زبان‌هاي محلي و قومي در مدارس در كنار زبان فارسي آزاد است؛ دستور فرماييد نسبت به تدريس زبان شيرين كُردي در مدارس اقدام لازم و جدّي صورت گيرد.

8ـ با توجه به فرمايش هوشمندانه مرحوم آيت‌الله مهدوي‌كني، رياست سابق مجلس خبرگان رهبري مبني بر اينكه «مسجد براي مردم و اگر ائمه جماعت را نظام انتخاب ولي مردم آنها را نخواهند چه فائده دارد؟ و امام جماعت بايد مقبول مردم باشد» فلذا خواهشمند است از دخالت‌هاي بي‌مورد بعضي نهادها و ارگان‌هاي دولتي در اين رابطه جلوگيري به عمل آيد.

9ـ ايجاد مدرسه فاطميه آن هم در شهرستان سقز كه صد در صد اهل سنت و پيرو مذهب امام شافعي مي‌باشند و تدريس متون تشيّع بوسيله مدرّسان و روحانيون اهل تشيّع به فرزندان اهل سنّت اين شهرستان را اهانتي به اعتقادات مردم اين منطقه و تهاجم فرهنگي مذهبي تلقّي نموده و در نتيجه ايجاد تنش و دلسردي مردم و لطمات جبران ناپذير به وحدت ملّي مي‌گردد.

10ـ برگزاري مراسم‌هاي خاص اهل تشيّع و دور از اعتقادات مردم منطقه از جمله شهادت حضرت فاطمه و عيد غديرخم و نصب پلاكارت هاي سياه بر درب ادارات و ديگر اماكن را نيز اهانت به اعتقادات عموم مردم اين ديار تلقي مي‌نمائيم و جداً خواهان جلوگيري از اين نوع مراسمات مي‌باشيم. پيشاپيش از تشريك مساعي و حسن نيت معظّم له كمال تشكر و قدرداني را داشته و داريم. 

جامعه روحانيت شهرستان سقز

کد خبر: 15045


۵ دیدگاه

 • محمدی
  محمدی: 7-31-2015 . 2:35 ب.ظ :

  سلام ودرود بر شما روحانیون مستقل ودلسوز به واقع در نبود سیستم صحیح واصولی جهت اطلاع رسانی و÷یگیری مطالبات از جانب نمایندگان مردم،شما مجبور به انجام این مهم شدید.باتشکر فراوان

  پاسخ دهید

  • لطیف پور
   لطیف پور: 8-2-2015 . 5:29 ب.ظ :

   آفرین به ماموستایان عزیز تهیه کننده ی این نامه . این عزیزان نشان دادند که هم دغدغه ی دینی و مذهبی دارند و هم دغدغه ی قومی و فرهنگی و سیاسی و حتی اقتصادی .

   پاسخ دهید

   • مظلوم
    مظلوم: 8-2-2015 . 7:46 ب.ظ :

    یک نامه وچ
    1- سقز جامعه روحانیت ندارد وشورای روحانیت به انتخاب ماموستایان تشکیل شده است
    2- هر روحانیت با بیمه وخدمات وشهریه بیش از 400 تومان میگیرد این غیر از هدایایی است که در طول سال از طرف مسؤلان دریافت می کند ضمتا معمرین یعنی 55 سال به بالا جدای از موارد فوق بیش از چهارصد تومان می گیرد
    3- در،شعر سقز یک مدرسه خواهران اهل سنت ویک مدرسه اهل تشیع … این مدرسه برای شیعیان مقیم سقز که اهل ادارات نهادها وارتش هستند بنل شده وهیچ دختر سنی را پذیرش نمی کند
    ضمنا اینها که نامشان را مستقل گذاشته اند مستقل از چی وکی ?
    ودر پایان از اینکه این غزیزان از زحمات مرکز بزرگ خوب قدر دانی کردند باید تشکر کرد
    ودر پایان حقیقت اینست که چند نفر ماموستای حزبی اخوانی باعث آبروریزی روحانیت استان می شون
    ماموستایان استان مظلوم هستند اما مظلوم این تهمت ها وتهدیدات سلفی ها

    پاسخ دهید

    • قرآنی
     قرآنی: 8-2-2015 . 7:54 ب.ظ :

     آقای محمدی
     اینها روحانی نیستند
     اینها از مطالبات مردم سوء استفاده می کنند
     اینها اخوانی هستند ودارن دروغ می گویند
     ما نباید برای مردم کردستان در کشور ذهنیت درست کنیم
     مسئله شیعه وسنی برای استان سم خطرناکی است
     استان بخاطر این حرفها خسارتهای بزرگی دیده
     نا امنی ها زمینه سرمایه گذاری را ازبین می برد
     شیعه وسنی در استان باید بع فکر توسعه باشن
     من چقدر دوستان شیعه دارم که دلشان برای استان می تپد
     بیایید برای منافع مردممان مسلمان باشیم
     واگر کسی اعتقاد به اسلام ندارد لا اقل آدم باشد
     کینه ها وتنگ نظری ها بس است
     نصاف انصاف انصاف

     پاسخ دهید

     • آوای بانه
      آوای بانه: 9-6-2015 . 10:26 ق.ظ :

      اقای قرآنی متأسفم برات . فکر می کنی مردم هیچ نمی فهمند! مردم بسیار آگاهتر از آنند که شما و امثال شما فکر می کنید . حقیقتاً وضعیت بدتر از آن است که روحانیون محترم نگاشته اند . انشاالله …

      پاسخ دهید