شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
چهارشنبه، 29th جولای 2015
9:45 ب.ظ

نامه سرگشاده رئیس شورای شهر بانه خطاب به روحانی

بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از هر چیز کمال خرسندی خویش را از تشریف فرمایی حضرت عالی و هیئت همراه به استان فرهنگی کردستان اعلام داشته و صمیمانه خیر مقدم عرض می نمائیم. تدبیر، منش و درایت هوشمندانه حضرت عالی و دولت یازدهم در مذاکرات اخیر بر همگان ثابت شد و حضورتان موجبات خرسندی و امید مرزنشینان غیور بانه ای را در جهت پیگیری و حل مشکلات مردم فراهم آورده است.shorabaneh

جناب رئیس جمهور لازم است به عرضتان برسانیم که ساختارها و زیرساختهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این شهرستان به واسطه یک دهه مواجهه مستقیم با جنگ و یک دهه مواجهه با بحرانها و آسیب های بعد از جنگ و هشت سال سیاست اشتباه و بی برنامه دولت قبلی، بر خلاف تصور همگان متاثر از مقوله کم توسعه یافتگی است که متاسفانه نسبت به متوسط کشوری و حتی نسبت به شهرهای دیگر این استان وسیع تر و عمیق تر است که منجر به نوعی توسعه ناموزون و در عین حال بسیار آسیب پذیر، متزلزل و شکننده در بانه شده است. مردم صبور و مهمان نواز بانه در خرداد 92 بیشترین رای را در استان و کشور به دولت تدبیر و امیدی دادند که با کلیدی جادویی و با صدای مخملی قرار بود صدای دردشان را بشنود. امروز پس از دو سال انتظار تمام مردم این شهرستان یا تا سنندج به استقبالتان آمدند و یا چشم به جعبه جادویی دوختند تا ببینند پاسخ اعتمادشان چگونه ادا خواهد شد.

صحبتهایتان را شنیدیم و قبل از هر چیز از تخصیص اعتبار 880 میلیارد تومانی به استان خرسندیم و کمال تشکر و سپاس را داریم، اما به خاطر سهم کم بانه اندوهگین و شوکه شدیم و بنا بر وظیفه و از باب گلایه نکاتی چند به عرض می رسانیم باشد که مورد توجه و لطف حضرت عالی قرار گیرد، انشاءالله.

1- با وجود پتانسیلهای بالای منطقه در زمینه منابع آبی و توسعه باغات و مکان گزینی و صنایع آب بر که می تواند زمینه ارتقای سطح توسعه یافتگی مبتنی بر منابع طبیعی و تولید و اشتغال پایدار را فراهم آورد، متاسفانه در اثر کم توجهی و مدیریت غلط شاهد خالی شدن روستاها و هجوم آنها به حاشیه شهرها هستیم که تبعات سنگینی در پی داشته است. جناب رئیس جمهور حضرت عالی از تخصیص اعتبار 431 میلیارد تومانی به بخش کشاورزی و تکمیل 7 سد در کردستان و در بخشی دیگر به حمایت و دفاع از اربیل و سلیمانیه و بغداد پرداختید، لازم است به عرض برسانم طرح مطالعاتی چومان و کلاس به منظور مهار آبهای مرزی جهت انتقال آب این حوزه به دریاچه ارومیه و احیاء آن در دست تهیه است که ممکن است در آینده علاوه بر ایجاد حساسیتهای قومی-مذهبی باعث مسایل(سیاسی) بین المللی ناشی از کمبود حوضه پایین دست در کردستان عراق شود و همپنین تشدید روند ورود ریزگردها ناشی از خشک شدن دشتهای عراق توجیه پذیری چنین اقداماتی را به حداقل رسانده و ضروری است بازنگری مجدد در اهداف این طرح صورت گیرد، لذا پیشنهاد می گردد کنترل آبهای مرزی بصورت محدود و در راستای توسعه کشاورزی و صنعت منطقه(بانه، سردشت و پیرانشر) صورت گیرد.

2- جناب رئیس جمهور در شهر بانه خرید و فروش اراضی ملی و بساز بفروشهای بی رویه برخی سوداگران زمین خوار و متاسفانه ضعف برخی از مسئولان شهری در کنار سیاستهای ویران کننده گذشته باعث توسعه نامناسب، بدون هیچ نوع زیرساخت و حداقل های اولیه لازم برای زندگی شده است به طوری که هم اکنون حدود 20 هزار نفر در مساحتی به میزان 450 هکتار(تقریبا معادل نصف محدوده طرح جامع) در حاشیه شهر بانه چشم امید به تدبیر حضرت عالی دارند. در صحبت هایتان از تخصیص اعتبار 46 میلیاردی برای حل مشکل فاضلاب شهرهای بیجار و کامیاران و مریوان و حسن آباد و … خبر دادید اما از بانه اسمی نبردید. شاید به شما نگفته باشند ولی بدانید که بانه حدود 15 کیلومتر فاضلاب روباز دارد که در کنار استفاده مردم از آب چاه به دلیل عدم آبرسانی، سلامت کودکان، زنان و مردان بانه ای در معرض تهدید امراضی مانند وبا قرار دارد، این در حالی است که رودخانه اصلی شهر نیز به عنوان معبر فاضلاب موجبات ناراحتی همشهریان و مسافرین عزیز را فراهم آورده است. امید است با تزریق بودجه لازم جهت ساماندهی رودخانه و اتمام تصفیه خانه علاوه بر حل مشکل فاضلاب باعث تامین آب جهت آبیاری و رونق فضای سبز بوده، باشد که مورد توجه ویژه حضرت عالی قرار گیرد.

3- شما فرمودید که ظرفیت برق استان2 برابر مصرف استان است، شاید به حضرت عالی نگفته باشند ولی بدانید 20 هزار بانه ای از نبود برق رنج می برند و وضعیت روشنایی معابر و کل شهر نیز با قطع گاه و بیگاه، با وجود مسافرین و گردشگران در شان دولت تدبیر و امید و همچنین مردم همیشه در صحنه بانه نیست.

4- حضرت عالی از تخصیص اعتبار 340 میلیاردی به ایجاد و بهسازی جاده های میاندوآب- همدان، سنندج-همدان و سنندج-مریوان خبر دادید که ضمن تشکر متاثر هم شدیم که از 60 کیلومتر جاده سقز-بانه که سالانه پذیرای حدود 3 میلیون نفر از اقصی نقاط ایران اسلامی هست و متاسفانه جزو پر خطر ترین و خراب ترین جاده های کشور است، جاده مریوان-بانه که هنوز بخش اعظمی از آن خاکی است و همچنین جاده بین استانی سردشت-بانه که وضعیت اسفناکی را دارد متاسفانه باز هم حرفی نزدید.

5- حضرت عالی از تامین اعتبار جهت تکمیل بیمارستانهای کوثر سنندج، مریوان و سقز صحبت کردید اما باز هم متاسفانه از ستونهای 25 ساله بیمارستان 64 تخت خوابی بانه و تکمیل آن حرفی نزدید.

جناب رئیس جمهور بدانید که بارقه های امیدمان را از دست ندادیم و با شور و هیجان به استقبال مهندس ترکان نماینده ویژه حضرت عالی رفتیم به امید اعلام خبر منطقه آزاد تجاری و اتمام انتظار بر حق چندین ساله بانه، اما متاسفانه در جلسه شورای اداری بانه جناب مهندس آب سردی بر پیکر تمام شهروندان بانه ریختند و فرمود بانه با شهری كه قرار است بعنوان منطقه آزاد شناخته شود فاصله زیادی دارد و اعتبار لازم برای بازسازی چهره شهری را ٥٠٠ ميليارد تومان برآورد نمود و خیلی راحت راه حل آن را نیز دريافت جرايم از حاشيه نشينان اعلام کردند.

جناب رئیس جمهور شهرستان بانه با شور و نشاط زیادی امیدوار بود جواب بالاترین میزان اعتماد(رای 82 درصدی) خود به حضرت عالی را بگیرد و گامهای موثر و تاریخی در جهت رفع معضلات و مشکلات این شهرستان برداشته شود اما بعد از تشریف فرمایی و بيانات شما و جناب مهندس ترکان در جمع مردم كمتر كسی پیدا خواهید کرد كه از دستاورد سفر راضی بوده باشد و متاسفانه باید به عرض برسانم نا اميدی به جای امید در بانه حاكم گرديده است!؟ تدبیری بیاندیشید…

رئیس شورای اسلامی بانه

سعداله عزیزپور

 

کد خبر: 15069