شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 31st جولای 2015
7:39 ق.ظ
ابراهیم حسینی:

واکنشی دیگر به سخنرانی نماینده در جلسه معارفه مدیر آموزش و پرورش

سخنان مهندس بیگلری در جلسه معارفه مدیر جدید آموزش و پرورش سقز واکنش های زیادی را به دنبال داشت. ابراهیم حسینی که به نمایندگی از فرهنگیان در آن جلسه سخنرانی نیز کرد، طی مطلبی به انتقاد از سخنرانی وی پرداخته است. شارنیوز آمادگی خود را برای انشار مواضع موافقان نماینده مجلس اعلام می کند. ا

جلسه ی تودیع و معارفه ی مدیریت آموزش و پرورش

 یا 

میتینگی برای انتخابات

سرانجام بعد از سال ها انتظار تعداد کثیری از فرهنگیان شهرستان سقز، عزل و نصبی در رأس هرم آموزش و پرورش شهرستان سقز  در تاریخ 1/5/94 صورت گرفت و مدیری رفت و مدیری دیگر جایگزین وی شد. به همین منظور مراسمی جهت تودیع مدیر قبلی و معارفه ی مدیر جدید در کانون شهید بهشتی شهر سقز با حضور تعدادی از مسئولین استانی و شهرستانی و هم چنین جمع کثیری از فرهنگیان این شهرستان برگزار گردید. به شیوه ی مرسوم در چنین جلساتی که معمولاً چند نفر به ایراد سخنرانی می ¬پردازند، این جلسه نیز چند نفر سخنران داشت. یکی از سخنرانان این جلسه ی مهم و تاریخی آقای محسن بیگلری نماینده ی مردم شریف شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی بود. او به جد اهمیت چنین فضایی را دریافته بود که حاضر به پذیرش ریسک خطرات جاده و تحمّل کم خوابی شده و فوراً خود را از تهران به شهرستان رسانده بود. وقتی که آقای بیگلری پشت تریبون قرار گرفت، بعد از بیان عباراتی کلیشه ای، مستقیماً به موضوعاتی پرداخت که بی ارتباط با وظایف و انتظاراتی بود که وی می بایست به عنوان نماینده ی مردم از مدیریت جدید آموزش و پرورش می داشت. موضوع اصلی سخنرانی وی، که با لحنی توأم با خشم ضمنی و گله مندی هایی همراه بود، بیشتر گزارشی از اقدامات صورت گرفته از طرف ایشان، از جمله تغییر کاربری 295 هکتار از زمین های محدوده ی شهر سقز و تلاش های وی (و فقط خود وی) برای برقراری نوار مرزی و …، برای فرهنگیان این شهرستان بود. وی همچنین اشاره هایی به مخالفت خود با بعضی از گزینه های مطرح شده برای این پست به دلیل غیر بومی بودن آن¬ها نمود. او از تلاش¬های مجدّانه ی خویش برای تأیید و تسریع در کارهای اداری مربوط به مدیریت جدید گفت. حتّی پا را فراتر نهاده، با تأکید فراوان اظهار داشت که مدیر جدید گزینه ی پیشنهادی وی برای تصدّی این امر مهم به مدیریت سازمان آموزش و پرورش استان کردستان بوده است. و … (البتّه، جای شکرش باقی است امضاء ایشان در ذیل طرح سه فوریتی در مخالفت با مذاکرات هسته¬ای قابل تکذیب نبود وگرنه بنرهای نصب شده در میادین اصلی شهر چنان می نمایاند که ایشان  جزء تیم مذاکره کننده ی هسته ای بوده و این توافق نیز فقط و فقط حاصل کار ایشان می¬باشد)

گویا افق دید آقای بیگلری فراتر از مسائل و دغدغه¬های آموزش و پرورش شهرستان سقز، انتخابات دور بعدی مجلس شورای اسلامی را نشانه رفته بود، چرا که محتوای اصلی بیانات وی بیشتر شبیه به تبلیغات انتخاباتی بود تا بیان انتظارات از یک مدیریت در سطح شهرستان. گویا جناب نماینده سودای دیگری در سر داشت و به قصد سوداگری رنج سفر را متقبّل نموده بود. به طور قطع وی از قدرت و نفوذ فرهنگیان در بین عامه¬ ی مردم خبر دارد. او خود را به این جلسه رسانده بود تا تعداد آراء خویش را در صندوق‌های رأی بالا ببرد.

امّا لازم است در این¬جا نکاتی را یادآوری و سؤالاتی را مطرح نمود تا خوانندگان محترم این نوشته و هم چنین جناب آقای بیگلری خود در مورد این تناقض گویی¬ها به قضاوت بنشینند و برای آن¬ها پاسخ هایی در خور تأمّل ارائه نمایند.

1. مطالبات و انتظارات مردم از یک نماینده چیزی فراتر از مسایلی است که آقای بیگلری در این نطق بدان اشاره نمود. ده¬ ها پروژه و طرح و برنامه ی نیمه کاره ( فرودگاه، سد، بیمارستان، راه و راه آهن و…) هنوز در این حوزه ی انتخابی بلا تکلیف مانده است که چنانچه نماینده بتواند آن¬ها را به جریان انداخته، به سرانجام برساند، می¬توان گفت و باید انصاف به خرج داد که وظایف خود را به نحو احسن انجام داده¬است. اما سؤال اینجاست که آیا رها کردن وظایف نظارتی ( که جزو وظایف قانونی یک نماینده می باشد) و مشغول شدن به اموری خرد و دخالت کردن درعزل ونصب ها، فقط و فقط جایگاه و شأن یک نماینده را پایین نمی¬آورد؟ 

2. اکثریت قریب به اتّفاق فرهنگیان و حتّی مردم عامی می دانند که گزینه های آقای بیگلری برای تصدّی پست مدیریت آموزش و پرورش شهرستان سقز کسانی از دایره¬ی حلقه¬ی دوستان نزدیک و حامیان اصلی وی در انتخابات قبلی مجلس، از جمله آقایان محمّدیان، سیّدیان، صالحی بابامیری و … و در این اواخر رحمانپور بودند و آقای برومند در بین اسامی پیشنهادی آقای بیگلری جایی نداشتند. حال چه اصراری بود که حتماً آقای بیگلری چنین قلمداد کنند که آقای برومند گزینه ی پیشنهادی ایشان بوده است!!؟؟

3. به فرض این که آقای برومند گزینه ی انتخابی ایشان بوده است حال این سؤال مطرح می¬شود که اگر واقعاً اینچنین بوده است پس در فاصله ی حدود دو هفته چه اتّفاقی افتاده بود که آقای برومندی که در بار اوّل با موانعی از جانب شخص نماینده روبرو شده و گزینه ای دیگر به جای ایشان (آقای رحمانپور) معرّفی شده بود دوباره مطرح و به کاندیدای اصلی آقای بیگلری تبدیل شدند؟

4. آقای بیگلری در مخالفت با گزینه ی دیگری (آقای شهابی) برای پست مدیریت آموزش و پرورش شهرستان سقز غیر بومی بودن وی را بهانه نمودند. حال که آقای بیگلری در حوزه ی انتخابیه ی خود موافق مدیر بومی هستند، پس چرا برای مدیریت آموزش و پرورش بانه فردی غیر بانه ای و غیر بومی (آقای خضری) و برای پست معاونت فرمانداری سقز فردی بیجاری (آقای اولیایی) را انتخاب نمودند؟ این تناقض¬ها در گفتار و عمل، انسان را به یاد ضرب المثل مشهور «دم خروس و قسم حضرت عبّاس» و هم¬چنین «یک بام و دو هوا» می اندازد. لازم به یادآوری است هر چند که شدّت تأکیدات آقای بیگلری از درجات بالایی برخوردار بوده و احتمال دارد عدّه¬ای را در جهت قبول گفته های آقای بیگلری سوق دهد، امّا دم خروس عملکرد ایشان آنچنان آشکارا بیرون زده¬ است که ده ها قسم هم نمی تواند صدق این گفته ها را به شعور و ذهن پرسشگر فرهنگیان فرهیخته ی این شهرستان بقبولاند.

5. در مورد تغییر کاربری زمین های محدوده ی شهر (طرحی که هنوز کارهایش در ابتدای راه بوده امّا هیاهوهایش کولاک نموده است) نیز، لازم است گفته شود اوّلاً، اقدامات نسنجیده و اظهارات خلاف واقع موجب سو استفاده ی عده ی زیادی از سود جویان شده و دود این اقدامات نسنجیده فقط به چشم اقشار ضعیفی رفت که امیدشان برای خانه دار شدن بیش از پیش به یأس تبدیل گشته است. ثانیاً چنین طرحهایی در واقع نتیجه ی همکاری ارگان ها و نهاد های مختلف می باشد. مصادره کردن آن به نام خود یک بی انصافی محض و جفای بس بزرگی در حق آنها بوده، خلاف اصول انسانی و اخلاقی می باشد.

آقای نماینده، نیازی ضروری و مبرم احساس می شود مبنی بر این که در رفتار و اعمال خود یک بازبینی جدّی و اساسی به عمل آورده، مخاطبین خود را ساده فرض نکنید. فرهنگیان فرهیخته چنین رفتارهایی را توهین به شعور خود دانسته و مطمئناً در برابر آن سکوت نکرده، آن را بی¬پاسخ نخواهند گذاشت. 

در پایان: «مراد ما نصیحت بود و گفتیم             حوالت با خدا کردیم و رفتیم».

 

کد خبر: 15095
    مطالب مرتبط: