شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 9th آگوست 2015
6:11 ب.ظ

پاسداشت مقام خبرنگار با حضور دولتی ها

     مراسم روز خبرنگار به میزبانی فرماندار سقز و با حضور جمعی از رؤسای ادارات و اصحاب رسانه در سالن 29 گولان فرمانداری برگزار شد.

فرماندار و مسئولان چند اداره که میزبان جلسه بودند به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و از نقد و نقادی استقبال کرده و آن را نیاز جامعه دانستند. این اولین جلسه روز خبرنگار بعد از تغییر فرماندار بود و می شد به راحتی تغییر رویکرد ها به مقوله رسانه را در کلام مدیران مشاهده کرد.

reporter (4)

خبرنگاران هم به بیان دغدغه هایشان پرداختند و شارنیوز هم که برای اولین بار در طول دوران فعالیت خود به جلسه 17 مرداد دعوت می شد، فرصتی یافت تا چهارچوب های کاری خود را برای حاضران تشریح کند. سخنان سردبیر شارنیوز و پرسش و پاسخ هایی که بعد از آن روی داد باعث شد بخشی از زمان جلسه به شارنیوز اختصاص یابد.

خلاصه سخنان سردبیر شارنیوز این بود که شارنیوز معتقد به تعریفی از روزنامه نگاری است که می گوید: روزنامه نگاری یعنی بیان آنچیزهایی که عده ای علاقه ای به انتشار آن ندارد و هرچه خارج از این تعریف باشد در حوزه روابط عمومی قرار می گیرد نه روزنامه نگاری. سردبیر شارنیوز همچنین توضیح داد که شارنیوز رسانه همه آنهایی است که حرفی برای گفتن دارند و تریبونی در اختیارشان نیست. 

عرفان شریفی - سردبیر شارنیوز

عرفان شریفی – سردبیر شارنیوز

     در ابتدای مراسم علی اکبر ورمقانی با توجه به نقش خبرنگار در بیان واقعیت ها در طول تاریخ گفت: بخشی بزرگی از تاریخ پر فراز و نشیب جهان که شامل اتفاقات خوب و بد می شود توسط خبرنگاران ثبت و ضبط شده است و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

     فرماندار سقز با توجه به حرفۀ خطیر خبرنگاری گفت: بارها شاهد بوده ایم خبرنگاران، عزیزترین هدیۀ خداوند که جان آنان می باشد را بر کف دست گذاشته  تا یک اتفاق را با دوربین و یا قلم خود ماندگار کنند.

     ورمقانی با توجه به جایگاه حساس خبرنگاری گفت: قلمی که خبرنگار در دست می گیرد و با آن وقایع را ثبت می کند بسیار حساس است پس بایستی تمام توجه و توان خود را در این راه به کار برد تا به بهترین وجه امانتداری را حفظ کند چرا که در بسیاری از مواقع مسئولیت شناسی یک خبرنگار و انعکاس مطلوب یک خبر سبب رفع آن مشکل خواهد شد.

رستم پور - ورمقانی- اولیایی

رستم پور – ورمقانی- اولیایی

     معاون استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود افزود: منتقد بودن یکی از ویژگی های بارز یک خبرنگار است که در بسیاری از موارد می تواند مشکل گشا باشد و این امر نقش خبرنگار را در پیشرفت و توسعۀ یک کشور دوچندان می کند و از سوی دیگر مسئولین نیز باید به عنوان یک کمک کار و مشاور امین به خبرنگار نگاه کنند که در غیر این صورت مسئول مذکور ممکن است در روند کار خود پیشرفت چندانی نداشته باشد و حتی با شکست مواجه شود.

     ورمقانی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از برنامه های دولت تدبیر و امید را تعامل و ایجاد فضای باز و مبتنی بر خردمندی در همۀ حوزه ها از جمله حوزۀ اطلاع رسانی دانست و افزود: تعامل خبرنگار و مسئولین در خدمت رسانی هرچه بهتر به مردم موثر خواهد بود.

     ورمقانی در پایان گزارشی از وضعیت شهرستان در حوزۀ سرمایه گذاری، شروع پروژه های جدید، پروژه های نیمه تمام از جمله بازارچۀ مرزی، فرودگاه، راه های بین شهری، کارخانۀ آهن اسفنجی در منطقه صاحب، کارخانۀ کنسانتره در منطقۀ سرشیو ارئه داد و افزود: برای اتمام پروژه های نیمه کاره نیازمند همکاری بخش خصوصی هستیم چراکه تنها تکمیل و اتمام پروژه های نیمه تمام سقز نیازمند بیش از 1000 میلیارد تومان اعتبار می باشد.

سحر مرادی(جامعه کردستان) - خسرو محمدی - ئاکو قیصری (ویژه نامه جام جم)

سحر مرادی(جامعه کردستان) – خسرو محمدی – ئاکو قیصری (ویژه نامه جام جم)

     پس از فرماندار سقز، هیوا حاجی محمدی رئیس ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایراد سخن پرداخت. وی خبرنگاری را مظلوم ترین حوزه در میان حوزه های مختلف فرهنگ دانست و گفت: در شهر فرهنگی سقز هیچ نشریه ای به صورت روزنامه وجود ندارد و تنها به هفته نامه و یا ویژه نامه اکتفا کرده ایم و این در حالی است که در دوره ها و سال های قبل سقز دارای روزنامه بوده است.

     حاجی محمدی، عدم تعلق وام به خبرنگاران، بیمه، مسکن، نبود تجهیزات ابتدایی، نبود صنف حامی خبرنگار و… را از جمله مشکلات خبرنگاران عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد تا مسئولین شهرستان و استان در رفع مشکلات و محدودیت ها گام بردارند.

     در ادامۀ این مراسم تعدادی از خبرنگاران به نمایندگی از سوی خبرگزاری ها و روزنامه های مربوطه به بیان دیدگاه ها و مشکلات خود در حوزۀ خبرنگاری پرداختند.

احمد قربانی پور خبرنگار یکی از نشریات محلی نیز خواستار همکاری بیشتر ادارات در جهت ارائه اطلاعات و آمارها برای تهیه گزارش شد.

محمد بهرام پور - هیوا مجیدی - امیرزارع زاده خبرنگاران کوشا و سقز ئاوا

محمد بهرام پور – هیوا مجیدی – امیرزارع زاده خبرنگاران کوشا و سقز ئاوا

آکو قیصریان یکی دیگر از خبرنگاران سقزی هم گفت:باید برای اصلاح امور و توسعه ، تلاش های بیشتری از سوی خبرنگاران انجام شود.

سحر مرادی از دیگر خبرنگاران سقزی هم خواستار استقرار نماینده خانه مطبوعات در سقز برای پیگیری و رفع مشکلات خبرنگاران از جمله بیمه و مسکن شد و از همکاری مسئولان با این نشریه تشکر کرد.

هیوا مجیدی هم خواستار در نظر گرفتن مکانی برای اجتماع خبرنگاران برای برگزاری جلسات هم اندیشی شد.

چند تن از مدیران نیز فرصت یافتند به بیان نکاتی در خصوص کار رسانه ای و رویکرد آنها به رسانه ها بپردازند.

ابراهیم حسینی - خبرگزاری ایرنا و روابط عمومی فرمانداری

ابراهیم حسینی – خبرگزاری ایرنا و روابط عمومی فرمانداری

ابراهیم حسینی[/caption]

در پایان نیز با اهدای لوح تقدیر از خبرنگاران حوزه های مختلف تجلیل شد.

reporter (6)

کد خبر: 15181


۶ دیدگاه

 • محمد عزیز مرزی
  محمد عزیز مرزی: 8-10-2015 . 12:41 ق.ظ :

  سپاس و پی زانین بو بویری و راشکاوی کاک عرفان که هه موو کات هه ول ئه دات ده نگی کومه لگا به بی پیچ و په نا و شاردنه وه به گویی به رپرسانی فه رمی شار رابگه ینیت

  پاسخ دهید

  • سیروان
   سیروان: 8-10-2015 . 8:00 ق.ظ :

   باعرض سلام لطفا به این خبرنگارها بگویید گزارشی از کلانه فروش های دوره گرد تهیه کنند وبه اطلاع بهداشت محیط برسانند مخصوصا داخل پارک شهر، دوتاازبچه هایمان بشدت مریض و دچار اسهال شده اند

   پاسخ دهید

   • سیروان
    سیروان: 8-10-2015 . 8:08 ق.ظ :

    خبرنگاران عزیز شما مواظب شهر سقز باشید شما نماینده واقعی ماباشید شمااگرمشکل راحل نمیکنید حداقل بیان میکنید

    پاسخ دهید

    • سعدی رستمی
     سعدی رستمی: 8-10-2015 . 10:58 ق.ظ :

     عرفان جان خسته نباشی
     برای تلاشهایت در راستای انتقال اطلاعات به مردم و تریبون آزاد مردمی سپاسگزارم

     پاسخ دهید

     • روژان
      روژان: 8-11-2015 . 4:59 ب.ظ :

      سلام دست شارنیوز درد نکنه برای گزارش خوبش اما تیترتان جالب تر از محتوی است. قبول بفرمایید.
      امیدوارم سقز دارای نشریه مستقل باشد

      پاسخ دهید

      • هیوا
       هیوا: 8-12-2015 . 12:44 ب.ظ :

       جناب آقای عرفان شریفی ضمن خسته نباشید باید عرض کنم تلاش شما و همکارانتان در مسیر اطلاع رسانی صحیح و به موقع قابل ستایش و قدر دانی است .

       پاسخ دهید