شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 12th آگوست 2015
11:51 ق.ظ

چه تندیسی در “به ر گاراج” نصب خواهد شد

میدان آزادی یا چنان که سقزی ها خطابش می کنند “به ر گاراج”، یکی از مهمترین و استراتژیک ترین نقاط سقز است و محل وقوع اتفاقات تاریخی  متعددی نیز در این شهر بوده است. این میدان به لحاظ اقتصادی نیز بسیار حائز اهمیت است و حول آن بازارهای متعدد و پرترددی وجوددارد که باعث شده است بخش عمده ای از شهروندان و مسافران سری به این نقطه از شهر هم بزنند. 

“به ر گاراج” زمانی محل تلاقی شهر و روستا نیز بود و اگرچه دیگر از تردد مینی بوس ها و اتوبوس های شهری و روستایی در آنجا خبر چندانی نیست اما همچنان اولین جایی است که اغلب روستانشینان در حین ورود به شهر میبینند. در ضمن انتهای مسیر تمامی تاکسی های سقز هم “به ر گاراج” است.

oldsaqqez (12)

به ر گاراج 1341

1387

همه این موارد به اضافه ده ها موردی که از قلم افتاده است حکایت از “خاص” بودن این میدان دارد بنابراین بدون دلیل نیست اگر نسبت به تغییرات هرچند کوچک در آنجا حساسیت های فراوانی وجود داشته باشد. 

شهرداری بعد از اتمام پروژه زیرگذر میدان آزادی، اکنون قصد دارد تندیسی برای نصب در وسط میدان نیز در نظر بگیرد و چندی قبل فراخوانی نیز منتشر کرد. همین مسئله موجب ایجاد بحث ها و توجهات فراوانی از سوی عام و خاص شد که می شد در لابه لای گفتگو های رسمی و غیر رسمی این حساسیت ها را دید. شهروندان می خواهند از تمامی پتانسیل های هنری سقز و حتی دیگر نقاط کردنشین استفاده شده تا اثری ماندگار و درخور، انتخاب و نصب شود و این پروژه از گزند شخصی نگری ها و سلایق خاص تصمیم گیرندگان در امان بماند.

در این راستا چند طرح به شهرداری ارائه شد و این نهاد نیز جهت اظهارنظر شهروندان اقدام به برپایی نظرسنجی در میان این آثار کرد که سوابق آن از طریق لینک زیر قابل دسترس است. 

آثار ارائه شده را اینجا ببینید

با توجه به اهمیت موضوع شارنیوز از اهل فن دعوت می کند با اظهارنظر در خصوص این موضوع تصمیم گیران را برای انتخاب بهترین اثر یاری دهند و اساسا به این سوال نیز پاسخ دهند که آیا این آثار تمام ویژگی های لازم برای نصب در مهمترین نقطه شهر را دارد یا خیر؟

بختیار خسروی طی یادداشتی به بررسی تئوریک موضوع پرداخته و طی آن به ویژگی های یک اثر برای نصب در میادین شهری اشاره کرده است که شرح کامل آن در پی می آید:

 

مجسمه‌های شهری چه می‌گویند؟

   چندی است مسئولان و هنرمندان شهر سعی بر آن دارند تا برای تزئین میادین شهر از آثار هنری استفاده کنند و در این راستا پیش طرح‌هایی آماده شده‌اند تا مورد بررسی قرار گیرند. در اینجا قصد نداریم که به نقد تخصصی آثار ارسالی بپردازیم و فقط این مسئله سبب ایجاد انگیزه‌ای شد تا به جستجوی مطالب و مواردی بپردازیم تا شناخت بیشتری را  با مقوله هنر محیطی، هنر عمومی و  اهداف اجتماعی و فرهنگی آثار محیطی، برایمان به همراه داشته باشد. baxtyarkhosravi

   آیا هر اثر هنری با حضور در فضای باز به یک اثر هنری عمومی بدل می‌شود؟ هر آهن واره‌ای اثری هنری محسوب می‌شود؟ هر مجسمه‌سازی فعل اندیشمندانه خلق اثر هنری را طی می‌کند و هنرمند به حساب می‌آید؟ بیانات هنری از جمله مجسمه‌سازی در طول زمان تحت تاثیر عوامل بیرونی و اجتماعی بوده‌است. بنابراین بین مجسمه و اثر هنری، بین مجسمه‌ساز و هنرمند خالق اثر هنری و بین اثر هنر عمومی شهری و مجسمه‌ای بدون توجه به حساسیت‌هایی چون زمینه اجتماعی و کارکرد فرهنگی تفاوت‌هایی ماهوی می‌توان قایل شد.

   تعریف هنر عمومی وسیع‌تر از آن چیزی است که معمولاً در گالری‌ها و موزه‌ها عرضه می‌گردد. به عبارت دیگر هنر عمومی هر نوع اثر هنری یا طرحی است که به دست یک هنرمند خلق می‌شود به خصوص وقتی در یک فضای عمومی قرار داده شود. قالب این هنر هرچه باشد توجه را به خود جلب می‌کند. هنر عمومی با حضور خود، آگاهی فرد را بالا می‌برد، ارزشهای جامعه را توسعه می‌بخشد و به همین دلیل قدرت آن را دارد که با گذشت زمان تصویر یک شهر را تغییر دهد. در برخی مواقع آثاری با اندازه بسیار بزرگ و با موضوعات روزمره و یا نوستالژی ساخته می‌شوند که بیشتر جنبه تزئینی دارند و در حوزه پاپ آرت قرار می‌گیرند. و در نهایت می‌توان گفت که هنر عمومی یک ماموریت گسترده اجتماعی است.

   امروزه مجسمه‌های یادمانی، فضایی متفاوت‌تر و تعریفی جدای از تعریف رسمی پیدا کرده‌است چون اتفاقاتی که در قرن بیستم افتاده است بسیار متفاوت‌تر از وقایع قبل بوده‌ و باعث شده تا یک حافظه تاریخی مشترک برای انسان‌ها به وجود بیاورد. گاه دیگر مجسمه‌های یادمانی روایت‌گر نبودند و تنها اشاره‌ای مینیمال به یک موضوع بوده‌اند. دیگر قهرمان، یک نفر یا تعدادی از آدم‌ها نبودند بلکه اتفاق پیش‌آمده مساله مهمی شده بود. برخی از مجسمه‌های یادمانی به فرهنگ عامه به طور مستقیم می‌پردازد. مجسمه‌های یادمانی آنهایی که خاطره شخصی هنرمندند یا آنهایی که خاطره جمعی هستند از مردم یک کشور یا آنهایی که حافظه تاریخی یک ملت را به نمایش می‌گذارند، بزرگداشت یک یاد و خاطره یا فرد هستند و به نوعی با بزرگی اندازه یا شکل ارائه، شکوه و جلال خاص دارند و از جایگاه خاص بهره می‌برند. مجسمه‌های یادمانی در یک چیز مشترک هستند و آن اهمیت موضوعی است که هنرمند به آن پرداخته است. 

    انسان با دخل و تصرف در محیط اطرافش دست به تلاش برای احراز هویت می‎زند و می‎کوشد محیط را به گونه‎ای ساماندهی کند که توقعات وی از فضا را برآورده سازد به این منظور در نخستین گام به جستجوی شرایط هویت‎مندی فضا بر می‏‎خیزد. هویتها برای استمرار حیات خویش در طول تاریخ نیازمند بازسازی خود و موءلفه‎های تشکیل دهنده خویش بوده‎اند به دیگر سخن، هویت‎ها انعطاف‎پذیر و تغییر‎پذیرند. تعریف و بازتعریف از هویت یکی از موءلفه‎های مهم هویت‎هاست چراکه هویت‎ها همچون ارگانیزم زنده دائماً در واکنش به شرایط متغیر محیط‎های ذهنی و فیزیکی در حال تغییراند تا زمانی که تغییرات پدیده و تصویر ذهنی هماهنگ و با یک شتاب انجام گیرد، برقراری فرآیند ” این‎همانی” و احراز هویت، امکان پذیر است لازم به تذکر است که بحث تغییرات، بنیانهای هویت را متزلزل نخواهد ساخت. 

حضور هر حجم و یا اثری در شهر بیانگر سلایق، اهداف، توانمندی‌ها و هویت اجتماعی آن است ولی به آن معنا نیست که مجری و سازنده آن اثر نیز صرفاً می‌بایست به هر قیمتی و تحت هر شرایطی از میان همان شهر برگزیده شود! چرا که استقرار یک اثر در شهر مسئولیت‌های بسیار خطیری را با خود همراه می‌آورد و در گزینش آن می‌بایست بسیاری جوانب و موازین را در نظر داشت تا آن اثر بتواند نشانی از توانمندی‌ها و سلایق به‌روز و تخصصی مسئولان شهر داشته باشد.

    میل و اشتیاق فراوان کسانی که مایلند در اجرای آثار حجمی و هنری سطح شهر سهمی داشته باشند و یادگاری از خود برجای گذارند جای بسی خوشحالی است ولی باید به این مسئله توجه داشت که هنرمندان برای خلق آثار خود در انتظار سفارش‌ها و فراخوان‌ها نمی‌مانند و همواره در آتلیه و کارگاه شخصی خود، روند طی مسیر رسیدن به اثری هنرمندانه را در برنامه خود دارند. لذا در چنین شرایطی که مسئولان شهر به فکر تامین نیازهای زیبایی شناسانه برای شهر می‌افتند، وجود آن آتلیه های حرفه‌ای در سطح شهر، که مملو از آثار حجمی ، تجسمی و .. هستند، می‌تواند حق انتخاب‌های بسیاری را برای مسئولان در اختیارشان بگذارد و اگر به هر دلیلی امکان گزینش موارد خاص و مطلوب را در میان آثار هنرمندان نیابند، می‌بایست در جستجوی شرایطی دیگر باشند تا بهترین گزینه‌ها و شایسته‌ترین آثار را برای شهر انتخاب کنند.

    توجه به معماری منظر در هماهنگی فرمی با ساختارهای اطراف پروژه به صورتی که ابعاد و اندازه‌ آن در تناسب با پیرامون باشد و میزان و نحوه تاثیر گذاری آن بر بینندگان مورد ارزیابی قرار گیرد. با توجه به احداث زیرگذرهای مدرن در میدان مورد نظر(میدان آزادی سقز) چنین به نظر می‌آید که کاهش حجم ترافیکی افراد پیاده مورد نظر مسئولان بوده است و بنابراین بیشترین تردد در اختیار خودروها قرار خواهد گرفت. با توجه به این قضیه حضور هرگونه حجمی در میدان عبوری آنها از رویکردهای تمرکز حواس موقع رانندگی و یا میزان گستردگی دید آنها، چالش برانگیز خواهد بود.

    از آنجا که حضور المانهای بصری در فضاهای باز به منظور تاثیرگذاری و ارتباط نزدیک با مخاطب ایجاد می‌شوند، میزان حضور افراد و مدت زمانی که می‌توانند با اثر ارتباط داشته باشند بسیار حائز اهمیت است و این در حالی است که فضاهای گسترده مناسبی در نقاط مختلف شهر را می‌توان یافت که مخاطبان با فراغت بال بتوانند از حضور و دیدن اثری هنری لذت ببرند. لذا جاگیری اثری هنری در میادینی که امکان حضور و یا سکون افراد پیاده به حداقل می‌رسد تا چه میزان می‌‎تواند واجب بنماید؟! 

یکی از اتفاقات خوب که می‌تواند فرا شهری و منطقه‌ای باشد و بتواند از تبحر و ایده‌های نو دیگر هنرمندان بهره بگیرد، برپایی سمپوزیوم است تا در آن اتفاق هنری، تمامی دوستداران به مقوله‌های هنر محیطی بتوانند با توجه به شرایط خاص موضوعات مختلف، به ارائه آثارشان بپردازند.

در سمپوزیوم سال 91 تهران –  میرودیاس از داوران و هنرمند مجسمه‌ساز یونانی- اذعان داشت که ساخت آثار ارزشمند در طول دوره سمپوزیوم، آن را برای سالها در حافظه تاریخی شهر ثبت می‌کند و علاوه بر آن به پرورش نسل جدیدی از هنرمندان جوان کمک خواهد کرد – او می‌گوید مجسمه تنها وسیله‌ای برای زیبا کردن و دکور این شهر نیست بلکه شاهدی برای دوستی، تعامل و برقراری ارتباط میان هنرمند، مردم و مسئولان به حساب می‌آید – دیدن با نگاهی فلسفی و ارائه آن با زبان حجم در حوزه فرهنگی ما جدید است و آثار ارائه شده سبب ارتقای نگاه و سطح هنری در فضای شهر خواهد شد.

   نکته دیگری نیز وجود دارد و آن تعامل مسئولان با هنرمندان و صاحبنظران در مورد چگونگی برنامه‌های آتی و فعلی شهر و نیز مشخص نمودن اهداف فرهنگی و اجتماعی می‌باشد و در این مورد خاص (ارائه آثار حجمی در سطح شهر) بررسی مواردی لازم می‌نماید : 

 1- میزان تناسبات و سازگاری اهداف و علاقه‌مندی‌های مسئولان به دستاوردهای هنری که حاوی پیام و اندیشه‌های فرهنگی و هنری هستند، با محیط مورد نظر .

 2- این آثار تا چه حد تئوری‌ها و استانداردهای معماری منظر را مورد عنایت قرار داده‌اند؟ 

 3- جایگاه اجتماعی فعلی میادین به چه صورتی بازتعریف می‌شوند؟ 

4- با توجه به تنوع پوشش فرهنگی مردم(خوشبختانه یا متاسفانه!!) ، نحوه پیام رسان بودن آثار هنری چگونه خواهد بود؟

5- غریبه‌ای که وارد شهر می‌شود‌ چه نشانه‌ای از مجسمه‌های ما را با خود همراه می‌برد؟

در پایان باید خاطرنشان کرد که توجه به شهر و فرآیند تحول، مقیاس غول آسای معماری امروز ، تحول دیزاین اتومبیل‌هایی که به‌سان مجسمه‌ای زنده در حرکتند و بسیاری موارد دیگر در چند و چون قرارگیری آثار حجمی در سطح شهرهای امروزی، بسیار تاثیر گذار خواهند بود. و سوال دیگر این است که چطور می‌توان خاطرات جمعی مردمان یک شهر را از پس لبه‌های مخدوش و تخریب‌های سریع و شتابان بازنمایی کرد.

کد خبر: 15242


۱۴ دیدگاه

 • فلانی
  فلانی: 8-12-2015 . 6:50 ب.ظ :

  باعرض سلام و خسته نباشید
  لطفا اگه می شه پیگری کنید که پل پیاده ی روی رودخانه ی سقز با اینکه خیلی وقته تموم شده ولی مراحل نهایی کار مث سنگفرش و روشنایی و… انجام نمی شه
  با تشکر

  پاسخ دهید

  • هیوا
   هیوا: 8-12-2015 . 10:06 ب.ظ :

   به نظر بنده هیچ کدام از طرح های ارایه شده مناسب و در شان میدان اصلی شهر نیستند و پیشنهاد میدهم طرحی ارایه گردد که با سابقه ی تاریخی و فرهنگی شهر سقز ارتباط داشته باشد و در واقع نمادی شود برای شهر سقز..

   پاسخ دهید

  • مظلوم
   مظلوم: 8-13-2015 . 9:30 ق.ظ :

   واقعا ادمهای ..توی کار شهردای فعالیت دارن به جای دلسوزی همش بد قولی وعهد شکنی تو ذاتشون پرورش دادن چرا کسی از بازار روز خراب شده چیزی نمیگه

   پاسخ دهید

   • زید
    زید: 8-13-2015 . 10:23 ق.ظ :

    نه تنها هیچکدام مناسب نیستند بلکه بسیار هم پرت و بی محتوا هستند بعضی طرحها انگار برای یکی از میادین روم یا یکی از شهرهای اروپا طراحی شده اند نمیدونم این خنجر بدستها هم میخوان چه پیامی داشته باشند! برخی هم خیلی انتزاعی و فرامدرنند!

    پاسخ دهید

    • كامران
     كامران: 8-14-2015 . 9:12 ق.ظ :

     عبدالله چمن گلى افتخارات زيادى براى سقز كسب كرد مجسمه سالتو چمن گلى در نوع خود جالب و منحصر به فرد مىتونى باشى

     پاسخ دهید

     • شهاب
      شهاب: 8-14-2015 . 9:51 ق.ظ :

      خطاب به مسولین خیلی دلسوز سقز !! یه فکری هم به حال اسامی میادن بکنید مثلا میدان مکریان چه ربطی به سقز داره باید اسمش میدان (سوران) میبود , سه تا مجسمه از آرش کمانگیر کاوه آهن گر و دیاکو در میادی ورودی شهر نصب کنید یه جورای نماد سقز هم میشه مثل بقیه مجسمه ها بی ربطم نیست

      پاسخ دهید

      • سقزی
       سقزی: 8-15-2015 . 9:05 ق.ظ :

       طرح ها بی زبط هستند . بیشتر روش فكر بشه بهتره

       پاسخ دهید

       • ابوبکر
        ابوبکر: 8-15-2015 . 9:11 ق.ظ :

        سلام

        مجسمه از یک فرد در حال نماز یا چند نفر در حال نماز جماعت خیلی مناسب است یا یک مناره یا مسجد ….چون سقز فراوان مسجد دارد …..اینطوری یک حس برادری و همبستگی بیشتر به شهروندان دست میدهد …..

        پاسخ دهید

        • آزاد
         آزاد: 8-25-2015 . 4:16 ب.ظ :

         عبو جان اینقدر نماز دوست داری برو عربستان صعودی اونقدر بخون که مجسمه شی همونجا هم قول میدم تو یه میدون نصبت میکنن

         پاسخ دهید

        • جافر
         جافر: 8-15-2015 . 12:34 ب.ظ :

         ضمن عرض سلام و خسته نباشید به تمام دست اندرکاران و مسئولین دلسوز و زحمتکش شهری
         چرا با وجود این همه نامداران و سرشناسان نیک سقزی و فرهنگ غنی منطقه تاکنون در هیچ یک از میادین المان مناسبی طراحی نشده است .

         پاسخ دهید

         • فوادعلایی اردلان
          فوادعلایی اردلان: 8-15-2015 . 6:10 ب.ظ :

          خدایی این چه نظر سنجی من با یک سیستم و یک IP بارها رای دادم از لحاظ فنی یک ذره فکر کنید به نظر شما جواب این نظر سنجی درست است ؟

          پاسخ دهید

          • بريار
           بريار: 8-18-2015 . 10:58 ب.ظ :

           فواد من هر چي سعي مي كنم نمي تونم از لحاظ فني فكر كنم، همش از لحاظ سياسيً فكر مي كنم به نظرت چمه؟

           پاسخ دهید

           • آزاد
            آزاد: 8-20-2015 . 5:24 ب.ظ :

            مجسمه علی بابا و چهل دزد پُر محتوا ترین تندیس برای این میدان است.

            پاسخ دهید