شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 12th آگوست 2015
12:13 ب.ظ

انتقاد نماینده سقز و بانه از افزایش فشار مالیاتی بر بازاریان 

بیگلری عنوان کرد:متأسفانه مالیات فشار شدیدی به مردم وارد کرده است و بازاریان و به ویژه بازاریان استان کردستان شدیداً به این موضوع معترضند.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی امروز بعد از گرفتن سومین کارت زرد وزیر اقتصاد از مجلس به خبرنگار پارلمانی کردپرس گفت:فشاری شدیدی در مبحث مالیات مردم احساس می کنند و بعضاً مالیات دو برابر، سه برابر و بعضاً در بعضی از صنفها به ده برابر رسیده است.

عضو کمیسیون صنایع ادامه داد:علاوه بر ارقام مالیاتی بحث ارزش افزوده موجب نا توجیه بودن فشارهای مالیاتی و هزینه ای شده است.به عنوان مثال کارخانه ذوب آهن اصفهان در فروش تولیدات خود یک ارزش افزوده را از مصرف کننده دریافت می کند،عمده فروش یک ارزش افزوده را می گیرد و به تبع آن خرده فروش نیز مبادرت به گرفتن ارزش افزوده می کند.در این میان مصرف کننده سه مرتبه ارزش افزوده می پردازد که این به نظر بنده ظلم فاحشی به مصرف کنندگان است.

وی  در خصوص گرفتن کارت زرد  وزیر اقتصاد توضیح داد:درست است قصد داریم به مالیات بجای نفت بعنوان بودجه نگاه کنیم،اما باید دقت داشته باشیم فشاری که امروز روی گردن بازاریان مشاهده می شود ممکن است به رکود کسب و کار  بازاریان بینجامد.بسیاری از بازاریان به خاطر فشار مالیاتی مجبور به تغیر شغل شده اند.

نماینده بانه در مورد مالیات استان کردستان اشاره کرد:بازاریان استان کردستان نیزبه موضوع پرداخت مالیات بسیار معترضند و بنده نیز در این باره معترضم و معتقدم در این باره باید چاره اندیشی شود.

وی خاطر نشان کرد:به نظر باید در مبحث مالیات بازنگری صورت گیرد و با توجه به اینکه حقوق کارمندان 14 درصد افزایش یافته است،اما مالیات ها صد درصد،دویست درصد و حتی چهارصد درصد فزونی یافته اند و این اصلاً منطقی نبوده و  توجیه عقلانی ندارد.به همین خاطر ما بعنوان نمایندگان مجلس خواستاریم دولت در این زمینه بازبینی را در دستور کار خود قرار دهند.

در خصوص کارت زرد سوم مجلس به طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی ، قاضی پور نماینده شهرستان ارومیه  به خبرنگار پارلمانی کردپرس گفت:جناب طیب نیا بیشترین رای اعتماد را از نمایندگان مجلس گرفتند.اما بعدا با گرفتن اولین کارت زرد از مجلس قهر کردند و رفتند در گرفتن دومین کارت زرد نیز همین رفتار را تکرار نمودند.به نظر می رسد ایشان باید قدری بیشتر به مسائل اقتصادی توجه نمایند و بیشتر وارد فضای میدانی اقتصادی کشور شوند.

وی با اشاره به اشخاص و گروه هایی که فرار مالیاتی دارند،خاطر نشان کرد:همه صحبت ما این است تا دامنه ی مالیاتی کشور گسترش یابد و تنها از کسانی که اظهارنامه مالیاتی پر کرده اند مالیات گرفته نشود بلکه کسانی که دلال و واسطه و  وارد کننده و صادرکننده کالا هستند به اندازه ظرفیتشان مالیات دریافت شود.کسانی هستند که با اقتصاد زیرزمینی تبدیل به کلان سرمایه دار شده اند،بهتر است دولت و اداره مالیات در این زمینه کمی هوشیارانه تر عمل نماید و در این حوزه به صورت جدی وارد شود و فشار بر گردن مردم و بازاریان را  کمتر نماید.

کد خبر: 15248


۴ دیدگاه

 • مامه خه مه
  مامه خه مه: 8-12-2015 . 2:43 ب.ظ :

  درود بر شرافت و شجاعت و صداقتت
  حقا که شیر پاک خورده ای

  پاسخ دهید

  • ندا
   ندا: 8-13-2015 . 7:39 ب.ظ :

   اینکه نمایندگان با یک خبرگزاری یا خبرنگار یا گزارشگز مصاحبه کنند چه مشکلی را از مردم حل خواهد کرد؟ مگر همین نمایندگان عزیز نبودند که چنین قانونی را تصویب کردند؟پس رسانه ای کردن این موضوعات بدون پیگیری از طریق مبادی قانونی آنهم در چند ماه مانده به انتخابات چه معنی و مفهومی می تواند داشته باشد؟بجای این فضا سازی باید بدون هیاهو و با اقتدار نسبت به اصلاح قانون مذکور اقدام کرد. وزیر مربوطه فقط مجری قانونی است که نمایندگان محترم تصویب کرده اند.

   پاسخ دهید

  • شهروند
   شهروند: 8-16-2015 . 10:31 ب.ظ :

   جناب بیگلری پرونده اش برای همه روشن است لازم نیست با این گونه مصاحبه ها در آستانه انتخابات خود شیرینی کند.

   پاسخ دهید