شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 18th آگوست 2015
8:44 ب.ظ

تالیف محتوای کُتب درسی دانش آموزان به زبان کُردی در دست اقدام است

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان گفت: مجوز تالیف محتوای کُتب درسی به زبان محلی (بومی) صادر شده است و این کُتب امسال یا سال آینده در مدارس تدریس می شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رشید قربانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در سنندج افزود: بر این اساس سه فصل کتاب ادبیات سه پایه متوسطه اول به زبان بومی و محلی اختصاص پیدا می کند و هم اکنون محتوای این کُتب در حال تهیه و تدوین است.

وی با بیان اینکه برای تدریس این کُتب باید دبیران و معلمان از توانایی لازم برخوردار باشند گفت: در صورت آماده شدن محتوای این کُتب، تدریس ان از امسال آغاز می شود در غیر این صورت از سال آینده این مهم اجرایی خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در ادامه به برنامه ها و فعالیت های انجام شده این نهاد در سطح استان در چند ماه اخیر اشاره کرد و افزود: تعریف 20 برنامه اولویت دار در این سازمان بر اساس نیازها، چالش ها و مشکلات موجود در استان از جمله اقدامات انجام شده است.

وی اظهار کرد: یکی از چالش های موجود در استان مربوط به سواد اموزی بود که در وضعیت مطلوبی قرار نداشتیم و جزو استان های رده پایین بودیم که با برنامه ریزی های اساسی در این راستا اقدامات مناسبی را انجام داده ایم.

به گفته وی براساس برنامه ریزی های انجام شده کردستان هم اکنون در رتبه چهارم قرار دارد و از نظر عملکرد نیز از رتبه شانزدهم به رتبه دهم رسیده ایم.

قربانی یکی دیگر از چالش های موجود در استان را وضعیت نامطلوب موفقیت دانش آموزان در کنکور سراسری ذکر کرد و گفت: در این زمینه از سال 86 به بعد استان روند نزولی پیدا کرد و دلیل این امر نیز ظرفیت محدود دانشگاه های دولتی استان و بومی پذیری در استان های مختلف کشور است.

وی اظهار کرد: برای رفع این مشکل برنامه ریزی کردیم که ظرفیت پذیرش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های مادر همانند دانشگاه کردستان و دانشگاه علوم پزشکی را کاهش و ظرفیت دوره های پذیرش در مقاطع بعد از دیپلم را افزایش دهیم.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان اظهار کرد: بر این اساس حدود 610 نفر یعنی 30 درصد به ظرفیت این دو دانشگاه در سطح استان اضافه شد و با انجام این کار مهم بدون شک رتبه استان در زمینه موفقیت دانش آموزان در کنکور و کسب رتبه های برتر افزایش می یابد.

کد خبر: 15332


یک دیدگاه